bmw intel mobileye team up to develop autonomous cars source - آخرین نسل پردازنده های سرور ایتانیوم اینتل معرفی شد
اشتراک

آخرین نسل پردازنده های سرور ایتانیوم اینتل معرفی شد

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: اخبار

خانواده ایتانیوم (Itanium) که نخستین نسل از پردازنده های ۶۴ بیتی اینتل برای سرورها به شمار می رفت، اکنون به آخر خط رسیده است. اینتل با معرفی چهار عضو جدید از سری ۹۷۰۰ این CPU ها که بر اساس معماری «کیتسون» (Kittson) ساخته شده اند، پایان کار این نسل را اعلام نمود.

چیپ های کیتسون اینتل بر اساس معماری ۳۲ نانومتری ساخته می شوند

چیپ های کیتسون از چهار یا هشت هسته پردازشی برخوردارند که بر اساس فرایند ۳۲ نانومتری اینتل موسوم به circa-2010 ساخته می شوند، یعنی همان فناوری که در نخستین پردازنده های سری Core i3/i5/i7 اینتل به کار رفته بود. تمامی چیپ های کیتسون از تکنولوژی «فراریسمانی» (Hyperthreading) و رَم های ECC DDR3 پشتیبانی نموده و چیپ های چهار و هشت هسته ای این خانواده به ترتیب با توان ۱۳۰ و ۱۷۰ وات عمل می کنند.

intel itanium2 - آخرین نسل پردازنده های سرور ایتانیوم اینتل معرفی شد

اینتل در ابتدا قصد داشت معماری کیتسون را به صورت سازگار با سوکت های زئون طراحی کند تا کاربران خانواده ایتانیوم بتوانند از چیپست های جدیدتر و حافظه های سریع تر بهره مند شوند، اما در سال ۲۰۱۳ این برنامه متوقف شد و کیتسون جایگزین سری قدیمی ایتانیوم ۹۵۰۰ و ۹۳۰۰ شد که از سوکت LGA 1248 استفاده می کردند.

AMD با پردازنده های ۶۴ بیتی اپترون توانست خانواده ایتانیوم اینتل را به حاشیه براند

گفتنیست نخستین میخ بر تابوت خانواده ایتانیوم در سال ۲۰۰۳ توسط AMD کوبیده شد. این کمپانی در روزهای اوج خود نخستین چیپ ۶۴ بیتی خود از خانواده اپترون (Opteron) را بر اساس معماری K8 معرفی کرد. مزیت این محصول به چیپ ایتانیوم اینتل، این بود که با وجود اجرای دستورات ۶۴ بیتی، با کدهای ۳۲ بیتی مرسوم x86 نیز سازگاری داشت و بنابراین کاربران به راحتی می توانستند سخت افزار خود را ارتقاء دهند، بدون اینکه به تغییر کامل نرم افزار نیاز داشته باشند.

در ادامه می توانید جدول مشخصات چهار عضو جدید و پایانی خانواده پردازنده های ایتانیوم اینتل را مشاهده کنید:

IntelItaniumKittson 1 - آخرین نسل پردازنده های سرور ایتانیوم اینتل معرفی شد

لازم به ذکر است در حال حاضر تنها شرکت اچ پی از این CPU ها در سرورهای خود استفاده می کند. این کمپانی طی قراردادی با اینتل، آنها را به ادامه ساخت چیپ های ایتانیوم تا پایان سال ۲۰۱۷ ترغیب کرده است.


دسترسی آسان به این مطلب:
http://technoyab.com/?p= 59105TechnoYab QR Code For: آخرین نسل پردازنده های سرور ایتانیوم اینتل معرفی شد

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *