74425ad8 bdbf 49d9 b116 170a5850500d - روزشمار: ۶ مهر؛ روز جهانی گردشگری
اشتراک

روزشمار: ۶ مهر؛ روز جهانی گردشگری

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: اخبار

جهانگردی با انگيزه‌‏های مختلف از ديرباز بين انسان‌‏ها رواج داشته و آثار مكتوب و به جا مانده از اين گردش‌‏ها، به نسل‏‌های مختلف بشری در شناختن تاريخ و جغرافيای مكانی و شرايط زندگی و حكومتی گذشتگان كمک می‌‏كند. اما جهانگردی با سبک جديد از اوايل قرن شانزدهم ميلادی آغاز شد. زمانی كه انقلاب صنعتی اروپا را فراگرفت و شيوه‌‏های نوين زندگی در جامعه اروپا نمود پيدا كرد.

از اوايل قرن هفدهم، اصطلاح توريست در جامعه فرانسه رايج شد. اين اصطلاح در مورد جوانانی به كار برده می‌‏شد كه برای تكميل تحصيلات و كسب تجربه‏‌های لازم زندگی، مسافرت می‌‏كردند.

اصطلاح توريست به تدريج به مسافرينی اطلاق می‌شد كه هدف آن‌‏ها از مسافرت، گردش، استراحت و آشنایی با فرهنگ مردم ساير كشورها بود. توجه به ارزش و بعد اقتصادی جهانگردی، پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد و كشورهای اروپایی برای كسب درآمد و بازسازی خرابی‌‏ها، اين صنعت را مورد توجه قرار دادند.

87db3069 5845 4945 8f49 ce1d0737193f 300x200 - روزشمار: ۶ مهر؛ روز جهانی گردشگری

در حال حاضر با توجه به عواملی مانند گسترش ارتباطات، افزايش اطلاعات ملت‌‏ها از يك‏ديگر، توسعه صنعت حمل و نقل، علاقه‌‏مندی عموم جوامع بشری به آشنایی با آثار ساير ملل و پی بردن دولت‌‏ها به بازدهی اقتصادی صنعت توريسم، می‌توان ادعا کرد كه اين صنعت از نظر اهميت اقتصادی، جايگاه سوم را در دنيا دارد.

جهانگردی در دنيای امروز، یکی از بهترين ابزارهای تبادل و تعامل فرهنگی است و سياحت يا گشت و گذار در سرزمين‏‌های مختلف دنيا، یکی از نيازهای زندگی انسان و از روش‏‌های موفق برای گذران سالم اوقات فراغت است. به طور كلی جهانگرد كسی است كه به منظور تفريح، بازديد از نقاط ديدنی، معالجه، تجارت، ورزش و زيارت به كشور ديگر سفر كند، مشروط بر اينكه مدت اقامت از ۲۴ ساعت كمتر و از ۶ ماه بيشتر نباشد و در فاصله‌‏ای كمتر از هفتاد كيلومتر انجام نگيرد. به اين ترتيب، مجموعه مسافرت‌‏هایی را كه به یک منطقه مورد نظر و بدون انگيزه اقامت طولانی انجام می‌‏پذيرد، فعاليت توريستی يا جهانگردی می‌‏گويند.

33f2e6b9 f810 46de b4ba 00e2fc5f3d0b 300x200 - روزشمار: ۶ مهر؛ روز جهانی گردشگری

به منظور معرفی آثار باستانی و جاذبه‌‏های گردشگری در جهان و اهميت دادن به اين صنعت نوين، روز بيست و هفتم سپتامبر به عنوان روز جهانی جهانگردی نام‏گذاری شده است.

34d76600 cdcb 49f4 9a0c c7a54521f191 300x200 - روزشمار: ۶ مهر؛ روز جهانی گردشگری

هدف از گرامیداشت چنین روزی، بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است.

تاریخ نامگذاری این روز به سومین نشست شورای عمومی سازمان جهانی گردشگری در سال ۱۹۷۹ باز می‌گردد. در این نشست تصمیم بر آن شد تا از سال ۱۹۸۰ روز ۲۷ سپتامبر به عنوان روز جهانی گردشگری انتخاب شود. اهمیت و دلیل انتخاب این روز به دلیل مصادف شدن آن با تصویب اساسنامه سازمان جهانی گردشگری در ۲۷ سپتامبر ۱۹۷۰ بود. تصویب این روز در واقع نقطه عطفی در صنعت گردشگری جهان به حساب می‌آید. سالانه هر کشور میزبان نشست سازمان جهانی گردشگری در روز جهانی گردشگری است و کشور ما، ایران نیز در سال ۲۰۰۱ میزبان این نشست بود.

df07a4b0 94be 4fc5 8ee4 48037e80dde6 300x200 - روزشمار: ۶ مهر؛ روز جهانی گردشگری

با رسیدن این روز، مراسم‌ها و نمایشگاه‌های مختلفی در دنیا برپا می‌شود که اغلب شرکت‌کنندگان آن‌ها شرکت‌های گردشگری هستند. صنعت گردشگری نه تنها راه را برای معرفی جاذبه‌های گردشگری هر کشور به جهان باز می‌کند، تاثیر به سزایی در اقتصاد کشور و اشتغال جوامع نیز می‌گذارد. با سرمایه‌گذاری درست روی این صنعت و تقویت زیرساخت‌ها آن می‌توان انتظار یک پایه اقتصادی محکم برای جامعه را داشت. صنعت گردشگری در دنیا با تحت تاثیر قرار دادن جوانب بسیاری با رشد روزافزون روبه‌رو است. این صنعت در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است.

در همین روز:

  • صدور اولين قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل در خصوص جنگ عراق با ايران (۱۳۵۹ شمسی)
  • سقوط سوسنگرد توسط دشمن متجاوز بعثی (۱۳۵۹ شمسی)
  • درگذشت «ابن سراج» اديب و شاعر بغدادی (۳۱۶ قمری)
  • سالروز فوت «وحشی بافقی» شاعر معروف (۱۵۸۳ میلادی)
  • آغاز سلطنت رسمی «پتر كبير» امپراتور معروف روسيه (۱۶۸۹ میلادی)
  • آغاز به كار اولين راه ‏آهن جهان در انگلستان (۱۸۲۵ میلادی)
  • پيروزی ارتش آلمان عليه نظاميان شوروی در جريان جنگ جهانی دوم (۱۹۴۱ میلادی)
  • انتخاب شهر «پكن» به عنوان پايتخت كشور جمهوری خلق چين (۱۹۴۹ میلادی)


دسترسی آسان به این مطلب:
http://technoyab.com/?p= 25722 TechnoYab QR Code For: روزشمار: ۶ مهر؛ روز جهانی گردشگری

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *