a0ac3e27 6365 40e5 bb94 2af766875d68 - شبکه‌ی ایرانسل از IPV4 به IPV6 مهاجرت کرد
اشتراک

شبکه‌ی ایرانسل از IPV4 به IPV6 مهاجرت کرد

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: اخبار

دزفولی، مدیرعامل ایرانسل امروز در مراسمی که با حضور مدیران ارشد حوزه‌ی فناوری اطلاعات کشور و خبرنگاران برگزار شد از شش پروژه‌ی جدید این اپراتور رونمایی کرد. یکی از مهم‌ترین این پروژه‌ها ارتقای شبکه از پروتکل IPV4 به IPV6 بود که باعث می‌شود محدودیت‌های موجود در آدرس‌دهی مشتریان در پروتکل IPV4 از بین برود و بتوانند مشترکین بیشتری را پشتیبانی کنند.

IPV6 یا Internet Protocol version 6 جدیدترین نسخه پروتکل اینترنت (Internet Protocol) است که ارتباط‌های اینترنتی بر پایه آن شکل می‌گیرد. این نسخه در حال جایگزین شدن نسخه ۴ این پروتکل (IPv4) در شبکه‌ها و سرویس‌های بزرگ دنیا است.

IPv4 از فضای آدرسی ۳۲ بیتی استفاده می‌کند. این فضای اجازه‌ی آدرس‌دهی ۲۳۲ یعنی حدود ۴ میلیارد آدرس در اینترنت را می‌دهد. با توجه به این‌که امروزه بسیاری از دستگاه‌ها افزون بر کامپیوترها مانند موبایل‌ها، دوربین‌ها و حتی لوازم خانگی و قاب عکس‌های دیجیتال به اینترنت متصل می‌شوند، این فضا رو به اتمام است و تاکنون با تمهیداتی مانند NAT سعی در جبران این کمبود داشته است. IPv6 اما از فضای آدرس‌دهی ۱۲۸ بیتی استفاده می‌کند که اجازه داشتن ۲۱۲۸ آدرس یگانه را می‌دهد و مشکل فضای آدرسی که هم‌اکنون با آن روبرو هستیم را به طور کامل رفع می‌کند.

قرار است از این پس مشتریان ایرانسل آی‌پی آدرس مبتنی بر پرتوکل IPV6 داشته باشند.


دسترسی آسان به این مطلب:
http://technoyab.com/?p= 26363TechnoYab QR Code For: شبکه‌ی ایرانسل از IPV4 به IPV6 مهاجرت کرد

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *