d5bf59c9 23c1 4442 8fa3 56e0d32e7bb2 - عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند
اشتراک

عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: علمی

حیوانات، یکی از جالب‌ترین و زیبا‌ترین شگفتی‌های طبیعت هستند. برخی از این جانوران ظاهری بسیار عجیب دارند و بیشتر شبیه موجودات فضایی هستند تا زمینی. ماهی‌های شفاف نمونه‌ای از این جانوران عجیب هستند که با بدن شیشه‌ای‌ خود از دید شکارچیان در امان می‌مانند و از خود محافظت می‌کنند. این ویژگی مختص ماهی‌ها نیست و برخی جانوران خشکی‌زی نیز از چنین قابلیتی برخوردار هستند.

قورباغه‌ شیشه‌ای

قورباغه‌ی شیشه‌ای با پوست شفاف در میان درختان جنگل‌های کوهستانی مرطوب در مرکز و جنوب آمریکا زندگی می‌کند. قورباغه شیشه‌ای اغلب در هنگام شب ظاهر می‌شود و رنگ‌های پس‌زمینه‌ای برگ‌ها از طریق پوست شفاف این دوزیست قابل مشاهده است و همین امر باعث پنهان ماندن از چشم شکارچیان می‌شود. قورباغه‌ی ماده به‌صورت مستمر توده‌ی تخم‌های شفاف را که روی برگ‌ها قرار دارند، با کمک زبان خود مرطوب نگه می‌دارد. از درون بدن شفاف قورباغه شیشه‌ای، می‌توان اندام داخلی بدن از جمله قلب، روده و عروق خونی و حتی برگ گیاهان را مشاهده کرد. در سال ۲۰۱۱ هنگامی که تصور می‌شد نسل آن‌ها منقرض شده است، یکی از آن‌ها در کناره‌های رودخانه الیلا دیده شد.

018d5038 10bf 4708 9544 90be394c7480 1 - عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

پروانه‌ بال شیشه‌ای

پروانه‌های بال شیشه‌ای «The Glasswinged Butterfly» به‌عنوان یکی از عجیب‌ترین و زیبا‌ترین گونه‌های پروانه به شمار می‌روند؛ که با بال‌های شفاف خود، دارای زیبایی خاصی هستند. محدوده‌ی زندگی پروانه‌های بال‌شیشه‌ای بالغ در آمریکای مرکزی از مکزیک تا پاناما است و در آمریکای جنوبی فقط در ونزوئلا مشاهده شده است. یکی از زیباترین پروانه‌های دنیا، پروانه‌ی بال شیشه‌‌ای است که بال‌های بسیار نازکی دارد و البته جنس بال‌‌هایش به‌گونه‌ای است که می‌‌توان پشت آن را مشاهده کرد. این پروانه با نام “Greta Oto” شناخته می‌‌شود.

پهنای بال این گونه ۴۹ تا ۵۰ میلی‌متر و طول پاهای پیشین این پروانه، ۲۳ تا ۲۵ میلی‌متر است. زیستگاه این حشره‌ی عجیب در جنگل‌های مرطوب و استوایی است و از شهد گیاهان همان مناطق تغذیه می‌کند. پروانه بال شیشه‌ای از تیره‌ی فرچهپایان و از خصلت‌های آن، مهاجرت‌های طولانی است. درواقع بافت بین سیاهرگ‌های بال‌‌ها، مانند شیشه به نظر می‌‌رسد و فاقد رنگی است که در دیگر پروانه‌‌ها دیده می‌شود، همچنین لبه‌ی بال‌‌ها نیز به رنگ قهوه‌ای تیره است.

4348ec71 185a 43de 8112 bd4d71945448 - عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

ماهی شیشه‌سر

این ماهی به دلیل داشتن چشمان برجسته و بشکه مانند با نام «چشم بشکه‌ای »خوانده می‌شود. این ماهی سری شفاف دارد و می‌توانید مغز آن را به‌راحتی مشاهده کنید. ماهی شیشه‌سر دارای حدود ۱۵ سانتیمتر طول است و از سال ۱۹۳۹ شناخته شده است؛ ولی اولین عکس آن در سال ۲۰۰۴ در سواحل عمیق مرکزی کالیفرنیا توسط سازمان تحقیقات آکواریومی گرفته شده است. ماهی شیشه‌سر، دهان کوچکی دارد و بیشتر بدنش توسط پولک‌های بزرگ پوشیده شده است.

نقاشی‌های قدیمی، سر شفاف ماهی را نشان نمی‌دادند؛ زیرا هنگامی که ماهی به سطح می‌آمد، این اثر از بین می‌رفت. بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک، از جمله خصوصیات منحصر‌به‌فرد این ماهی، کمین کردن در عمق ۸۰۰ متری در پایین‌تر از سطح نفوذ نور خورشید، داشتن دو حفره‌ی مشابه با حفره‌‌های بینی انسان در مقابل سر و داشتن غشای کریستالی مایع در برابر چشم‌‌ها به‌‌منظور محافظت از آن‌ها است. در صورتی که این غشای کریستالی پاره شود، فشار موجود در عمق بالای دریا جاندار را از پا درخواهد آورد.

f153499b a2bb 4822 9b78 13831359fc4b - عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

اختاپوس شیشه‌ای

این اختاپوس تنها ۲ سانتی‌متر عرض دارد و به دلیل داشتن بدن شیشه‌ای، تمام اعضای بدنش به‌خوبی دیده می‌شود. تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید، یکی از آن‌ها را در اعماق دریای تاهیتی نشان می‌دهد. اعضای بدن این جانور  تغییر رنگ می‌‌دهند و به استتار اختاپوس کمک می‌‌کنند.

2eb3cdc8 8c9d 45ce 91ae 65c3d6257f44 - عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

مارماهی اروپایی

مارماهی‌‌های اروپایی در طول زندگی خود چندین بار تغییر رنگ می‌دهند. قبل از اینکه قسمت کناره‌ها و زیر شکم این مارماهی به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای دربیاید، ابتدا شیشه‌ای می‌شود. آن‌ها بعد از ۵ تا ۲۰ سال زندگی در آب‌های شور، چشم‌های بزرگ‌تری پیدا می‌‌کنند و پهلوهایشان نیز به رنگ نقره‌‌ای درمی‌‌آید. در حال حاضر، مارماهی‌‌ اروپایی یکی از حیوانات عجیب کشف‌شده در کره‌ی زمین است و با نام مارماهی نقره‌ای نیز شناخته می‌شوند.

68a6be93 2134 4d93 bb9d bc92023e48cd - عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

جراح ماهی شیشه‌ای

جراح ماهی‌های شیشه‌ای (Juvenile Surgeonfish) در بسیاری از مناطق آبی، مانند نیوزیلند دیده می‌شوند. جالب است بدانید که والت دیزنی از این آبزی برای ساخت انیمیشن در جستجوی دوری/نمو استفاده کرده است. این ماهی در نهایت تا ۳۰ سانتی‌متر می‌تواند رشد کند و جزو ماهی‌های آکواریومی محبوب است.

9744d59d aff3 4c5f 988a 83b538d37031 - عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

ماهی مرکب شیشه‌ای

ماهی مرکب شیشه‌ای (Sharpear enope squid)، بدنی شیشه‌ای دارد که با نقطه‌هایی پر از سلول‌های دارای رنگ‌دانه پوشیده شده است و زیر چشم‌‌های آن نیز دیگر اعضای شفاف قرار گرفته‌‌اند. این نقاط روشن حتی رنگ عوض می‌کنند و به استتار این جانور کمک می‌کنند. این نوع ماهی‌ مرکب معمولا در اقیانوس‌های گرمسیر و نیمه گرمسیر و در عمق ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ متری یافت می‌‌شوند. در فارسی به این دلیل به آن ماهی مرکب می‌گویند که معمولا در مواقعی که احساس خطر می‌کند، از خود نوعی ماده‌ی سیاه‌رنگ همانند جوهر یا مرکب پخش می‌کند.

439534d2 e334 4256 999a 695a9f089e7e - عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

کفشدوزک لاک شیشه‌ای

این حشره که شبیه کفشدوزک است، به‌‌طور کامل شیشه‌ای نیست و فقط لاک آن شفاف است. این شفافیت برای گمراه نمودن مهاجمان کاربرد دارد و روی آن نشانه‌‌هایی به معنای هشدار ظاهر می‌شود. همان‌طور که در عکس می‌بینید، این حشره چند نوع مختلف دارد که محتویات زیر پوسته‌ی آن‌ها متفاوت و در عین حال بسیار زیبا هستند.

f04db1cf 4cf0 4b45 ad0b 79bfa6440046 - عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

مورچه فرعون نیمه‌شیشه‌ای

مورچه فرعون، حشره‌ای ۲ میلی‌متری به رنگ زرد یا قهوه‌‌ای روشن و تقریبا شفاف است و به خاطر ایجاد مزاحمت، نوعی آفت به شمار می‌‌رود. فعلا خاستگاه اصلی این حشره مشخص نیست؛ اما در بخش‌های وسیعی از کره‌ی زمین از اروپا و آمریکا گرفته تا استرالیا و آسیای جنوب شرقی، یافت می‌شود.

486aef58 0af1 4e47 a18b 3bee95470658 - عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

پروانه‌ شیشه‌ای

یکی دیگر از حیوانات عجیب، پروانه‌ی شیشه‌ای است. این حشره زیبا، بال‌‌هایی شفاف دارد که باعث می‌شود پروانه، زیبایی بی‌حدوحصری داشته باشد. رنگ صورتی موجود در بال، این زیبایی را دوچندان کرده است.

e61d71ae a1f0 4ce6 822d 239d8542a8ca - عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

منبع BOREDPANDA


دسترسی آسان به این مطلب:
http://technoyab.com/?p= 63606 TechnoYab QR Code For: عجیب‌ترین جانورانی که بدن شیشه‌ای دارند

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *