c0dbd90d6ad7c04f114a7b71b2c0595d XL - مک بوک نخرید!
اشتراک

مک بوک نخرید!

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: اپل

اگر هنوز به مشکلات یک محصول دیجیتالی در این روزها عادت نکرده اید باید بگوییم که از صبر و حوصله بالایی برخوردارهستید! از انفجار گوشی های هوشمند گرفته تا مشکلات فنی پی در پی سیستم های آماده، نوت بوک و حتی سخت افزارهای کاربردی مانند پردازنده (CPU-GPU) همگی در سال ۲۰۱۶ گل کاشتند! اما در این میان فاکتور قیمت و ادعاهای تبلیغاتی یک برند در رابطه با یک محصول خاص جزو برترین های این مقوله است. شاید وقت آن رسیده باشد که اسکار بدتر محصول سال ۲۰۱۶ را به مک بوک های اپل دهیم!با تکنویابهمراه باشید.

کمپانی اپل در اوایل آبان ماه سال جاری سری جدید مک بوک پرو (MacBook Pro) های خود، موسوم به سری ۲۰۱۶ را روانه بازار کرد. از همان ابتدا قیمت تمام شده بسیار بیشتر به نسبت مدل های موجود، کاربران را آزرده خاطر نمود. در یکی از مطالب روزمره دنیای دیجیتال این مسئله عنوان شد:

((طی مصاحبه های برخی از مدیران اپل با مجموعه هایی همچون Cnet، سوالات بسیاری از آنها پرسیده شده است که یکی از مهمترین آنها قیمت گذاری مک بوک پروها است. “فیل شیلر” از جمله اشخاصی است که از سوی کمپانی اپل، قیمت گذاری آن را توجیه کرده و گفته است که در هنگام طراحی و تولید بیشتر پارامتر کیفیت را مد نظر قرار داده ایم. به عنوان مثال نسخه ۱۳ اینچی مجهز به تاچ بار، از ۱۷۹۹ دلار آغاز می گردد که ۵۰۰ دلار بیش از نسخه پیشین است. فیل شیلر در ادامه اضافه کرده است که ما مک بوک ها را بر اساس کیفیت طراحی کردیم نه قیمت.))

macbook P - مک بوک نخرید!

پس از مسئله قیمت گذاری، مشکلات این محصولات آغاز شد. ابتدایی ترین مسئله ای که واکنش کاربران را برانگیخته بود، قابلیت ارتقاء و تعمیر پذیری بسیار دشوار بود. لپ تاپ ها در حال معمول نیز با مشکلات متعددی جهت تعمیر دست و پنجه نرم می کنند که کار را همواره برای تکنسین های تعمیر دشوار می سازد؛ حال آنکه عدم ارتقاء پذیری و تعمیر آسان مک بوک های اپل اینبار بیش از پیش جلوه می کرد. اپل تصمیم به استفاده از حافظه های پر سرعت LPDDR گرفته است که مزایای به نسبت حافظه های DDR3/4 دارند. از جمله آنها می توان به کاهش مصرف انرژی و بازدهای بیشتر در فرکانس اشاره کرد. حافظه های رم استفاده شده در مک بوک هایی که به نوار OLED مجهز هستند، به ۱۸۶۶ مگاهرتز می رسد. لازم به ذکر است که پردازنده های Intel Skylake مورد استفاده در این مک بوک ها قادر به پوشش فرکانس پایه ۲۱۳۳ مگاهرتز در رم های DDR4 هستند که اپل به ناچار از استفاده آنها منع شده است. در صورتی که اپل خواهان استفاده از حافظه های سریع تر باشد، به ناچار می بایست از حافظه های LPDDR4 استفاده می کرد که در حال حافظ این تراشه ها به طور عمده در بازار نوت بوک ها استفاده نمی شوند و این کمپانی در مک بوک های آینده خود از این تراشه ها بهره می برد. حافظه رم از جمله بخش های ارتقاء و تغییر پذیر در یک نوت بوک است و حتی برخی از نوت بوک و الترابوک های بازار علاوه بر استفاده از حافظه های LPDDR، یک اسلات خالی و یا حتی پر را برای استفاده از حافظه های SO-DIMM آزاد می گذارند. اپل همچنان معتقد است که این میزان از حافظه رم برای مک بوک های ۲۰۱۶ کافی است.

2f79f9d6f4ed1ab8fb1e7b698e1cd87e XL - مک بوک نخرید!

در مرحله سوم مشکل مک پروهای گران قیمت اپل، ارتقاء حافظه ذخیره سازی مطرح شد. این محصولات بدون حافظه های HDD، تنها با درایو های SSD عرضه می شوند. بدیهی است که کاربران بسته به نیاز خود امکان ارتقاء حافظه های ذخیره سازی را طلب می کنند؛ اما در مک پروهایی که از نوار لمسی OLED بهره می برند، این مسئله غیر ممکن است. یکی از کاربران وب سایت MacRumors، مک بوک پرو جدید ۱۵ اینچی خود که نسخه ی دارای نوار لمسی است را به نوعی کالبد شکافی کرده است و مشخص شده است این مدل از مک بوک پرو بر خلاف نسخه ی ۱۳ اینچی، امکان ارتقای حافظه ی SSD را ندارد. کاربر دیگر این سایت نیز از غیر قابل ارتقا بودن حافظه ی نسخه ی ۱۳ اینچی مک بوک پرو به همراه نوار لمسی خبر داد.

macbook pro tou - مک بوک نخرید!

چهارمین مشکل منتصب به مک بوک های اپل، در زمینه نقص فنی در کارت گرافیک ها بود. به عبارت ساده تر خروجی های تصویری با یک نقص فنی. برخی از کاربران مک پروهای ۲۰۱۶ به یک مشکل گرافیکی در حین کار با نرم افزارهای مانند Adobe Premiere Pro و حتی پخش کننده های مولتی مدیای خود مک بوک اشاره کرده اند. پس از آن کاربران مک بوک های ۱۵ اینچی متوجه یک نقص فنی در پخش تصاویر شدند. اعوجاج و بهم ریختگی تصاویر در مک بوک پروهای ۱۵ اینچی موجب تعویض برخی مدل های آن در خدمات پس از فروش شده است. مشکل در پخش تصاویر و بهم ریختگی رنگ ها، تنها محدود به مدل هایی نیست که از کارت گرافیک های AMD استفاده می کنند بلکه حتی در زمان کار با تراشه گرافیکی مجتمع نیز این مشکل رویت می شود که در نهایت احتمال نقص فنی در کارت گرافیک ها را کم رنگ کرده و مشکلات نرم افزاری مد نظر قرار می گیرد. با این وجود کاربرانی که این مشکلات را گزارش کرده اند، بیشتر از کارت گرافیک های AMD RX400 استفاده می کنند.

MacBook - مک بوک نخرید!

پنجمین مشکل، در زمینه اعتبار سنجی باتری MacBook Pro 2016 بود. اپل می گوید: ساختار سخت افزاری مک بوک ها به گونه ای است که باعث می گردد تخمین میزان باقی مانده از باتری بر اساس لود سیستم دشوار گردد! این کمپانی معتقد است که این تخمین در هر لحظه از تغییر فشار بر روی سیستم، زمان باقی مانده را اعلام می نماید و حال آنکه این فشار نیز با هر تغییر می تواند زمان سنج را مجبور به ارائه یک زمانبندی جدید برای محصول نماید. اپل در بروزرسانی جدید خود نشانگر باتری را به کلی حذف کرده و به عبارت ساده تر صورت مسئله را حذف نمود. این پنج مورد، برجسته ترین مشکلات اپل را در زمینه مک بوک ها توصیف می کند. اما بشنوید از ادامه ماجرا…

مک بوک در خطر جدی قرار گرفت!

گزارش های مصرف کنندگان (Consumer Reports) حاکی از آن است که تمایل کاربران به سمت کامپیوترهای ویندوزی بیشتر شده است. گمان می رفت که برخی از این مشکلات توسط بروزرسانی هایی مانند  MacOS 10.12.2 برطرف گردد با این وجود اکثر این مشکلات پا بر جا باقی مانده است. این گزارش که از مراکز خرده فروشی بدست آمده است، نشان می دهد که کاربران نوت بوک های ویندوزی را ترجیح می دهند. مشکلات متعدد Apple و MacBook Pro 2016 بسیاری از خریداران را عصبانی کرده و دیگران را از خود دور. از سوی دیگر توصیه خرید مک بوک پروهای ۲۰۱۶ از سوی کاربران و مردم بسیار کاهش یافته است. در نهایت اپل با یک مشکل جدی در این زمینه مواجه شده است که بعید به نظر می رسد که در کوتاه مدت موفق به حذف آنها گردد.


دسترسی آسان به این مطلب:
http://technoyab.com/?p= 36774TechnoYab QR Code For: مک بوک نخرید!

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *