2016221233629274410a 620x328 - نحوه محاسبه هزینه اینترنت پرسرعت
اشتراک

نحوه محاسبه هزینه اینترنت پرسرعت

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: اخبار

بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه جدید خدمات دیتا از اول مرداد ماه اجرا شده و هزینه‌ی این خدمات کاهش پیدا کرده است؛ اما هنوز هم بسیاری از کاربران از نحوه محاسبه هزینه اینترنت مصرفی خود اطلاع ندارند.

اوایل تابستان امسال در جلسه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، نرخ زنجیره خدمات دیتا از جمله تعرفه پهنای باند، نرخ انتقال لایه‌های دیتا، اینترنت ثابت و اینترنت تلفن همراه کاهش یافت. بر این اساس تصویب شد که از اول مرداد ماه، تعرفه پهنای باند بین‌الملل، ۱۶ تا ۴۰ درصد و به‌طور میانگین ۳۰ درصد بر حسب تقاضای دریافتی از سوی شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت کاهش یابد. همچنین تعرفه‌های انتقال لایه‌های ۲ و ۳ شبکه بین ۲۰ تا ۷۰ درصد و با میانگین ۴۰ درصد برای اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت کاهش یافت.

با افزایش پهنای باند و ظرفیت واگذار شده، این نرخ‌ها بیشتر از این کاهش می‌یابد. در بخش خدمات اینترنت ثابت از طریق فناوری ADSL با مصرف بیشتر از دو گیگابایت به‌صورت ماهانه دست کم ۱۶ درصد کاهش تعرفه پیش بینی شده است. این کاهش قیمت با توجه به افزایش ظرفیت مصرف به ۳۰ درصد نیز خواهد رسید. در اینترنت تلفن همراه نیز کاربر به ازای هر کیلوبایت اینترنت باید ۴ دهم ریال بپردازد. این مبلغ در گذشته نیم ریال به ازای هر کیلوبایت اینترنت بود.

با وجود اعمال نرخ‌های جدید هزینه اینترنت از اول مرداد ماه، بسیاری از کاربران اعتقاد دارند که تفاوت محسوسی در قیمت اینترنت مصرفی‌شان مشاهده نشده است. معاون رگولاتوری در این رابطه اظهار کرد که شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنت موظف هستند که ترافیک داخلی و خارجی را از هم تفکیک کنند تا این کاهش قیمت محسوس‌تر شود. به این ترتیب در صورتی که منشا ترافیک ارتباطی در داخل کشور باشد، سرویس با کیفیت‌تر و با هزینه‌ی کمتری ارائه خواهد شد.

حسین فلاح جوشقانی بیان کرد که بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، هزینه اینترنت و پهنای باند کاهش یافته اما برای محسوس شدن این تغییرات لازم است ترافیک استفاده از سایتهای داخلی و خارجی تفکیک شوند.

وی همچنین تاکید کرد که هم اکنون قیمت جداگانه‌ای برای ترافیک اینترنت و اینترانت نداریم اما اپراتورها ملزم هستند تا اول بهمن نسبت به تفکیک ترافیک مشتریان اقدام کنند. معاون رگولاتوری عنوان کرد که بیش از ۴۵ درصد استفاده کاربران از اینترنت منشا داخلی دارد و در برقراری این ارتباط، هزینه‌ی پهنای باند بین‌الملل پرداخت نمی‌شود و بنابراین هزینه اینترنت مصرفی به مراتب پایین‌تر خواهد بود. به این ترتیب با جداسازی قیمت مصرف اینترنت از اینترانت بر بستر شبکه ملی اطلاعات، میزان ترافیک داخلی شناسایی شده و شبکه‌های داخلی نیز گسترش خواهد یافت.

در پایان به منظور اطلاع‌رسانی کاربران در خصوص سقف هزینه خدمات اینترنت، نحوه محاسبه هزینه اینترنت در جداول زیر آورده شده است.

نحوه محاسبه هزینه اینترنت

حداقل نرخ بیت

(کیلوبیت بر ثانیه)

سقف هزینه ماهانه ارائه خدمت

حداقل سقف حجم ماهانه

حجم ترافیک داخلی (گیگابایت)

حجم ترافیک بین الملل (گیگابایت)

۱۰۲۴۲۵۰ هزار ریال۲۰۱۰
۲۰۴۸۴۰۰ هزار ریال۳۰۱۵
۴۰۹۶۶۰۰ هزار ریال۴۰۲۰
۸۱۹۲یک میلیون ریال۶۰۳۰

حجم داخلی (گیگابایت)

حجم خارجی (گیگابایت)

تعرفه

۲۰۱۰۲۵۰ هزار ریال
۳۰۱۵۴۰۰ هزار ریال
۴۰۲۰۶۰۰ هزار ریال
۶۰۳۰یک میلیون ریال

تعرفه حجمی

حجم

تعرفه جدید

تعرفه مصوبه ۱۸۱

میزان کاهش

تا ۳ گیگابایت۳۰ هزار ریال۳۶ هزار ریال۱۷ درصد
۳ تا ۵ گیگابایت۲۲ هزار ریال۳۶ هزار ریال۳۹ درصد
۵ تا ۱۰ گیگابایت۲۲ هزار ریال۲۸ هزار ریال۲۱ درصد
۱۰ تا ۲۰ گیگابایت۱۸ هزار ریال۲۴ هزار ریال۲۵ درصد
۲۰ تا ۳۰ گیگابایت۱۸ هزار ریال۲۰ هزار ریال۱۰ درصد
۳۰ تا ۴۰ گیگابایت۱۵ هزار ریال۱۶ هزار ریال۶ درصد
۴۰ گیگابایت به بالا۱۵ هزار ریال۱۶ هزار ریال۶ درصد

تعرفه نگهداری ماهیانه (آبونمان)

نرخ بیت

تعرفه قبلی

تعرفه جدید

میزان کاهش

۱۲۸ کیلوبیت۲۲ هزار و ۵۰۰ ریال۱۵ هزار ریال۳۳ درصد
۲۵۶ کیلوبیت۳۰ هزار ریال۲۵ هزار ریال۱۷ درصد
۵۱۲ کیلوبیت۴۵ هزار ریال۴۰ هزار ریال۱۱ درصد
۱ مگابیت۷۵ هزار ریال۶۰ هزار ریال۲۰ درصد
۲ مگابیت۱۲۰ هزار ریال۸۰ هزار ریال۳۳ درصد
۴ مگابیت۱۶۸ هزار ریال۱۴۰ هزار ریال۱۷ درصد
۸ مگابیت۲۳۵ هزار و ۲۰۰ ریال۱۸۰ هزار ریال۳۳ درصد


دسترسی آسان به این مطلب:
http://technoyab.com/?p= 30622TechnoYab QR Code For: نحوه محاسبه هزینه اینترنت پرسرعت

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *