181a4665c76fea4e6ed488a9f3d6c6cf L - هشدار: سطح اکسیژن زمین همچنان در حال کاهش است
اشتراک

هشدار: سطح اکسیژن زمین همچنان در حال کاهش است

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: اخبار

طبق تحقیقات جدید، میزان اکسیژن در اتمسفر در طی ۸۰۰ هزار سال گذشته چیزی حدود ۰.۷ درصد کاهش یافته است.

محققان دانشگاه پرینستون با مطالعه بر روی حباب های به دام افتاده در یخ های قدیمی در گرینلند و قطب جنوب به این نتیجه دست یافته اند. ۰.۷ درصد برای آسیب رساندن به زندگی موجودات کافی نیست ولی برای متحیر کردن دانشمندان چرا. این تیم تحقیقاتی با اندازه گیری نسبت اکسیژن به هیدروژن در حباب های قدیمی، میزان فشار اتمسفر اکسیژن در گذشته را برآورد کرده اند. اکسیژن نه تنها به وضوح در زندگی همه ما نقش کلیدی دارد، بلکه در بسیاری از فرایندهای شیمیایی در سراسر جهان نقش مهمی ایفا میکند. مسلماً کاهش ۰.۷ درصدی چیزی نیست که بخواهیم نگران آن باشیم، اما پرسش چالش برانگیز این است که این مقدار اکسیژن چه شده است؟

پژوهشگران دو فرضیه دارند که میتواند کاهش اکسیژن را توضیح دهد. Daniel Stolper استاد دانشگاه پرینستون در نیوجرسری میگوید: “اول اینکه نرخ فرسایش جهانی نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است و این افزایش نرخ باعث ظاهر شدن موادی مانند پیریت و کربن آلی میشود که میتوانند با اکسیژن واکنش نشان دهند و این اکسیژن را از اتمسفر تهیه میکنند” او اضافه میکند که،”دلیل دیگر میتواند این باشد که، زمانی که اقیانوس سرد میشود، قبل از سوزاندن سوخت های فسیلی، قابلیت ا اکسیژن در آب افزایش می یابد. در نتیجه اقیانوس ها در دماهای پایین تر میتوانند اکسیژن بیشتری از اتمسفر را در خود ذخیره کنند” مواد بسیاری هستند که میوانند باعث از بین بردن اکسیژن در جو شوند. زنگ آهن از ترکیب اکسیژن با آهن تشکیل شده است. برخی مواد دیگر مانند پیریت (یک نوع کانی به دلیل شباهتش به طلا به “طلای احمق ها” معروف است) و کربن آلی که با اکسیژن قابل ترکیب اند نیز تاحدودی در این کاهش اکسیژن نقش دارند

یکی دیگر از یافته های جالب این پژوهش این است که به غیر از ۱۵۰ سال گذشته، سطح دی اکسید کربن همواره ثابت بوده است. این غیر منتظره بود چراکه انتظار میرفت با کاهش اکسیژن، میزان دی اکسید کربن افزایش پیدا کند. اما نتیجه گیری و پیدا کردن دلیل اصلی این اتفاق ها تحقیقات بیشتری نیاز دارد. هنوز خطری متوجه انسان ها نیست و قرار نیست اکسیژن به این زودی ها به پایان برسد. پس اگر در منطقه خوش آب و هوایی زندگی میکنید با خیال راحت نفسی عمیق بکشید.


دسترسی آسان به این مطلب:
http://technoyab.com/?p= 25985TechnoYab QR Code For: هشدار: سطح اکسیژن زمین همچنان در حال کاهش است

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *