مت دیمون
اشتراک

پاسخ ژان ییمو به انتقادات حضور مت دیمون در فیلم « دیوار بزرگ چین »

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: فیلم

»ژانگ ییمو» کارگردان صاحب نام چینی نسبت به انتقاداتی که برای استفاده از «مت دیمون» در فیلم جدیدش به او وارد شده، واکنش نشان داد.

به گزارش تکنویاب به نقل از مووی مگ،این کارگران صاحب سبک سینمای آسیا و جهان ضمن بی‌دلیل خواندن انتقادات مبنی بر استفاده از یک بازیگر آمریکایی و سفیدپوست در فیلم «دیوار بزرگ چین» عنوان کرد که این فیلم ماجراجویانه ریشه‌های عمیقی در فرهنگ چینی دارد.

«ییمو» که در فیلم جدیدش از عوامل دو فیلم «قهرمان» و «خانه خنجرهای پران» استفاده کرده است از «مت دیمون» به عنوان نقش اصلی فیلمش دفاع کرد و در یک بیانیه اظهار کرد: «فیلم «دیوار بزرگ چین» از بسیاری جهات با آنچه تصور می‌شود متفاوت است و برای اولین بار فیلمی که ریشه‌های عمیقی در فرهنگ سرزمین چین دارد با یکی از بزرگترین تیم عوامل در مقیاس بزرگ و برای مخاطب جهانی در حال ساخت است. من فکر می‌کنم که این روندی است که باید از سوی صنعت سینمای ما مورد حمایت قرار گیرد.

در این فیلم «مت دیمون» بازیگر مطرح هالیوودی در نقش یک سرباز کهن چینی ایفای نقش کرده که به مبارزه با موجودات شیطانی می‌پردازد.

»مونستانس وو» کمدین چینی در واکنش به انتخاب «دیمون» به عنوان بازیگر اصلی این فیلم در صفحه توئیتر خود نوشت: «فیلم «دیوار بزرگ چین» این افسانه نژادپرستانه را که تنها یک سفیدپوست می‌تواند دنیا را نجات بدهد را تقویت می‌کند.

»ژانگ ییمو» به این برداشت غلط و این موضوع که این فیلم قصد ندارد تاریخ را بازنویسی کند و «مت دیمون» را در نقش ناجی مردم چین نشان دهد اشاره کرد و گفت: «فیلم ما درباره ساخت دیوار بزرگ چین نیست و «مت دیمون» نیز قرار نیست در نقشی بازی کند که از ابتدا برای یک بازیگر چینی در نظر گرفته شده بود. حضور او در داستان ما یکی از نقاط مهم در قصه است. در داستان فیلم پنج قهرمان بزرگ وجود دارند که یکی از آنها شخصیت «مت دیمون» است و سایر قهرمانان چینی هستند

این کارگردان چینی که دو جایزه شیر طلای ونیز و یک جایزه خرس طلای برلین بخشی از افتخارات سینمایی اوست عنوان کرد که هیچ گاه فیلمی نخواهد ساخت که بر اساس دیدگاه هنری او نادرست و غیرحقیقی باشد.

فیلم «دیوار بزرگ چین» محصول مشترک سینمای آمریکا و چین با هزینه تولید ۱۴۰ میلیون دلاری است که قرار است از ماه دسامبر در چین اکران شود و در سال ۲۰۱۷ در سایر نقاط جهان به روی پرده خواهد رفت.

»ییمو» اولین تجربه‌ کارگردانی خود را در سال ۱۹۸۷ با فیلم «ذرت سرخ» به‌دست آورد که مورد استقبال منتقدین قرار گرفت و موفق به کسب خرس طلای جشنواره‌ برلین شد و شهرت جهانی برای این فیلم‌ساز چینی به‌همراه آورد.

دو سال بعد او فیلم «جو دو» را کارگردانی کرد که نامزد نخل طلای جشنواره‌ کن بود و اولین فیلم سینمای چین نام گرفت که نامزد جایزه‌ اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی شد.

پس از موفقیت این فیلم، نوبت به فیلم تحسین برانگیز «فانوس قرمز را بیافروز» رسید که واقعیات یک زندگی ثروتمندانه را به تصویر کشیده است. سینمای چین با این فیلم برای دومین‌بار نامزد جایزه‌ اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی شد.

»ژانگ ییمو» در سال ۱۹۹۲ فیلم «داستان کیو جو» را ساخت که داستان آن درباره‌ زن کشاورزی است که برای احقاق حقوق همسرش که توسط بزرگ یک روستا مضروب شده، تلاش می‌کند. این فیلم موفق به کسب شیر طلای جشنواره‌ ونیز شد و شهرت جهانی «ییمو» را دو چندان کرد.

فیلم بعدی این کارگردان نام‌دار «زیستن» بود که در این اثر حماسی معضلات اجتماعی مردم چین و سیاست‌های دولت این کشور را به تصویر کشیده است. این فیلم که از سوی دولت چین ممنوع شده بود، در جشنواره‌ کن به نمایش درآمد و موفق به کسب جایزه‌ بزرگ هیات داوران و بهترین بازیگر زن شد.

فیلم «نه یکی کمتر» اثر بعدی ژانگ ییمو بود که در سال ۱۹۹۹ جایزه‌ شیرطلای ونیز را برای دومین‌بار برای وی به‌همراه آورد.

در اواخر دهه‌ اول سده‌ بیستم، ژانگ ییمو فیلم «به‌سوی خانه» را در سال ۱۹۹۹ ساخت که جایزه‌ خرس نقره‌ای و کلیسای جهانی را از جشنواره‌ برلین کسب کرد.

فیلم بعدی ییمو «قهرمان» بود که در سال ۲۰۰۲ با حضور ستارگان سینمای آسیا ازجمله «جت لی» ساخته شد. این فیلم در سینماهای آمریکا به فروش قابل توجهی دست یافت و از نامزدهای جایزه‌ اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی بود و در جشنواره‌ برلین جایزه‌ بهترین اثر هنرمندانه را کسب کرد.

»ژانگ ییمو» در سال ۲۰۰۴ فیلم تحسین‌برانگیز «خانه خنجرهای پران» را ساخت که مورد استقبال منتقدین قرار گرفت. آخرین فیلم ییمو «نفرین گل طلایی» بود که در سال ۲۰۰۶ ساخته شد.

از دیگر افتخارات سینمایی ژانگ ییمو می‌توان به یک عمر دستاورد سینمایی از جوایز فیلم آسیایی، دو جایزه‌ بافتا بهترین فیلم غیرانگلیسی، بهترین فیلم غیرانگلیسی جوایز دیوید دوناتلو ایتالیا، سیمرغ بلورین جشنواره‌ فیلم فجر در بخش بین‌الملل (۲۰۰۱)، جایزه‌ منتخب تماشاگران جشنواره‌ ساندنس و سائوپائولو و خوشه طلایی بهترین فیلم جشنواره‌ وایادولید اسپانیا اشاره کرد.

وی در سال ۲۰۱۲ به‌پاس یک عمر دستاورد سینمایی و کمک به پیشرفت و توسعه سینمای جهان دکترای افتخاری دانشگاه بوستون آمریکا را دریافت کرد و با فیلم «گل‌های جنگ» که «کریستین بیل» در آن بازی کرده است، نماینده سینمای چین در جوایز اسکار ۲۰۱۲ بود.

در فیلم «دیوار بزرگ چین» بازیگران دیگری چون «جینگ تیان»، «پدرو پاسکال»، «ویلیام دافو» و «اندی لو» مقابل دوربین «ژانگ ییمو» رفته‌اند.


دسترسی آسان به این مطلب:
http://technoyab.com/?p= 19695TechnoYab QR Code For: پاسخ ژان ییمو به انتقادات حضور مت دیمون در فیلم « دیوار بزرگ چین »

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *