739 620x328 - پرفروش ترین خودروهای ایران در سال 95 را بشناسید
اشتراک

پرفروش ترین خودروهای ایران در سال ۹۵ را بشناسید

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: خودرو

سال ۱۳۹۵ نیز با تمام اتفاقات خوب و بد خود به پایان رسید و ما نیز در این مطلب قصد داریم گزارشی از عملکرد شرکت‌های خودروسازی مختلف در سال گذشته ارائه کنیم. البته قابل ذکر است که آمار دقیقی از میزان فروش خودروهای مختلف در منابع وجود ندارد و آماری که اکنون از وضعیت بازار خودروی ایران در سال ۹۵ در اختیار شما قرار می‌دهیم به صورت تقریبی بوده و احتمال وجود اختلاف در آن‌ها ممکن است؛ اما به احتمال زیاد رتبه‌بندی خودروها و برندها به همین صورت خواهد بود.

بازار خودروی ایران در سال ۹۵ پیشرفت محسوسی داشت و میزان تولید با افزایش ۲۸ درصدی به رقم ۱ میلیون و ۲۳۰ هزار و ۶۳۲ دستگاه رسید. از سوی دیگر میزان واردات خودرو با کاهش ۱۲ درصدی مواجه شده و رقم ۵۴ هزار و ۶۲۲ دستگاه خودروی وارداتی برای سال گذشته ثبت شد. در مجموع تعداد ۱ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۲۵۴ دستگاه خودرو وارد بازار شد که نسبت به سال قبل‌تر از آن رشد ۲۵ درصدی داشته است.

محبوب‌ترین برندهای بازار خودروی ایران در سال ۹۵

شرکت خودروسازی پژو همچنان عنوان محبوب‌ترین خودروساز را در کشورمان در اختیار دارد. سهم محصولات این برند فرانسوی در ایران از ۲۱ درصد به ۳۲.۴ درصد رسیده است. سایپا با سهم ۲۸.۴ درصد و ایران خودرو با سهم ۱۲.۴ درصد در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند. البته ایران خودرو نسبت به سال ۹۴ کمی افت داشته و سهم این خودروساز داخلی از ۱۴.۹ درصد در سال ۹۴ به ۱۲.۴ درصد در سال ۹۵ رسیده است. دیگر شرکت فرانسوی حاضر در بازار ایران یعنی رنو نیز فروش خود را افزایش داده و با فروش بیش از ۱۱۰ هزار دستگاه خودرو در ایران به سهم ۸.۷۷ درصدی از بازار کشورمان دست پیدا کرد. این در حالی است که سهم رنو در سال ۹۴ حدود ۴ درصد بوده است.

9507 32t1151 620x411 - پرفروش ترین خودروهای ایران در سال 95 را بشناسید

عنوان محبوب ترین خودروساز چینی در بازار خودروی ایران در سال ۹۵ به شرکت چری رسیده و این خودروساز موفق شد جای جک را بگیرد. چری با رشد فروش ۶۲ درصدی در جایگاه پنجم بازار جای گرفته و برلیانس نیز با رشد فوق‌العاده‌ی ۴۲۸ درصدی فروش خود به جایگاه ششم رسیده است. شرکت جک در سال ۹۵ با افت چشمگیری مواجه شد و با کاهش ۳۴ درصدی فروش به رده نهم پرفروش‌ترین برندهای خودروسازی در ایران سقوط کرد. به این ترتیب محصولات چری، برلیانس و جک به عنوان محبوب‌ترین خودروهای چینی در بازار کشورمان شناخته شدند. در سال‌های اخیر، خودروسازان چینی حضور پررنگی در بازار کشورمان داشتند و علاوه بر سه خودروساز مذکور، برندهای لیفان در رده ۱۲، دانگ فنگ در رده ۱۴، چانگان در رده ۱۶، هایما در رده ۱۹، FAW در رده ۲۱، ام جی در رده ۲۵، گریت وال در رده ۲۶، فوتون در رده ۲۹، هاوال در رده ۳۵، بایک در رده ۴۰، جینبی در رده ۴۱ و جیلی در رده ۴۲ بازار خودروی ایران در سال ۹۵ دیده می‌شوند. همان‌طور که می‌بینید ۱۵ برند از بین ۴۵ برند حاضر در بازار کشورمان، به کشور چین تعلق دارند.

2127 - پرفروش ترین خودروهای ایران در سال 95 را بشناسید

پرفروش‌ترین خودروهای بازار ایران

خودروی قدیمی سایپا یعنی پراید پس از ۳۰ سال همچنان در صدر پرفروش‌ترین خودروهای بازار ایران جای دارد و با اختلاف ۱۰۰ هزار دستگاه فروش بیشتر، بالاتر از پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۶ قرار گرفته است. پژو ۴۰۵ با رشد ۲۹ درصدی و پژو ۲۰۶ با رشد ۳۸ درصدی فروش در مکان‌های دوم و سوم و پژو پارس نیز در رتبه چهارم حضور دارند. خودروی سمند ایران خودرو نیز با رشد ۲۰ درصدی فروش توانسته رتبه پنجم را به خود اختصاص دهد و خودروهای تیبا، رنو تندر ۹۰ و رنو ساندرو نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند. لوکس‌ترین خودروی شرکت ایران خودرو یعنی دنا هم با رشد ۵۱ درصدی به رتبه نهم رسیده و برلیانس H330 با رشد فروش ۲۸۸ درصدی، ربته دهم را به دست آورده است.

382 620x310 - پرفروش ترین خودروهای ایران در سال 95 را بشناسید

خودروی شاسی بلند چینی چری تیگو ۵ با قرار گرفتن در رده پانزدهم، محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین خودروی جدید بازار کشورمان لقب گرفته و خودروهای برلیانس H320 (رده ۲۲)، لیفان ۸۲۰۰ (رده ۲۶)، چری آریزو ۵ (رده ۲۹) و چانگان CS35 (رده ۳۰)، دیگر خودروهای جدید و محبوب میان مشتریان ایرانی هستند.

461 620x435 - پرفروش ترین خودروهای ایران در سال 95 را بشناسید

پرفروش‌ترین خودروهای وارداتی بازار ایران

اما در میان خودروهای وارداتی، هیوندای سانتافه حرف اول را می‌زند و ۱۶ درصد از بازار خودروهای وارداتی کشورمان را به خود اختصاص داده و با وجود افت ۱۵۵ درصدی میزان فروش، همچنان در صدر فروش خودروهای وارداتی قرار دارد. کیا اسپورتیج نیز با افت ۲۸ درصدی فروش مواجه شده اما پس از سانتافه در رده دوم خارجی‌های محبوب جا خوش کرده است. سانگ یانگ تیوولی با فروش کمتر از ۲ هزار و ۹۰۰ دستگاه در سال ۹۵ در رتبه سوم حضور دارد تا رتبه‌های اول تا سوم پرفروش‌ترین خودروهای وارداتی کشورمان به محصولات کره‌ای اختصاص پیدا کند.لکسوس ان ایکس (رده ۴)، هیوندای توسان (رده ۷)، رنو فلوئنس (رده ۸)، کیا سراتو (رده ۹۹)، کیا سورنتو (رده ۱۰)، رنو داستر (رده ۱۳)، رنو کپچر (رده ۱۴) و تویوتا پریوس (رده ۱۷۷) سایر خودروهای شاخص در این بخش هستند.

550 620x465 - پرفروش ترین خودروهای ایران در سال 95 را بشناسید


دسترسی آسان به این مطلب:
http://technoyab.com/?p= 51783TechnoYab QR Code For: پرفروش ترین خودروهای ایران در سال ۹۵ را بشناسید

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *