facebook-logo-800x450
اشتراک

فیسبوک سال پیش در انگلیس تنها ۴.۱۷ میلیون پوند مالیات پرداخته است

میلاد نویسنده: میلاد تاریخ: دسته بندی: اخبار 0

کمپانی فیسبوک در سال ۲۰۱۵ رقمی معادل ۲۱۰ میلیون پوند (تنها در انگلستان) درآمد زایی کرده، اما فقط ۴.۱۷ میلیون پوند مالیات پرداخت کرده است. در حالی که بر اساس گزارش کارشناسان اقتصادی دنیا ماجرا فراتر از این حرف هاست و به نظر می رسد مارک زاکربرگ جوان با ترفندی قانونی از پرداخت مالیات واقعی خود سر باز زده است.

فیسبوک سال گذشته با استفاده از مجاری قانونی کشور ایرلند که از مالیات بسیار کمتری نسبت به انگلستان برخوردار بوده، تنها ۴۳۲۷ پوند به عنوان مالیات سال ۲۰۱۴ پرداخت کرده؛ رقمی که از میانگین مالیات پرداختی یک کارگر ساده در کشور انگلیس پایین تر است. بعد از رسانه ای شدن این ماجرا و انتقاد شدید مردم، زاکربرگ قول داد از این پس چنین کاری نخواهد کرد.

 facebook-tax-w600

یک کارگر ساده انگلیسی به طور متوسط در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۵۳۹۲ پوند مالیات پرداخت کرده، در حالی که کمپانی بزرگ فیسبوک فقط ۴۳۲۷ پوند مالیات داده است.

طبق قانون، معیار مالیات در کشور انگلستان، ۲۰ درصد سود درآمد سالیانه است. فیسبوک در پایان سال ۲۰۱۵ اذعان کرد میزان سود این شرکت (منحصراً در انگلیس) تنها ۲۰ میلیون پوند بوده و با توجه به قانون، ۲۰ درصد از آن (حدود ۴ میلیون) به مالیات اختصاص پیدا می کند.

جو ماگام، یکی از متخصصین امور مالیاتی انگستان در این مورد می گوید: «گردش های مالی فیسبوک به هیچ وجه شفاف نیست. اما مطمئن هستیم ساختار تجاری این شرکت به نحوی بنا شده تا کمترین مقدار ممکن را در اختیار دول و عموم قرار دهد.»

این مطالب هم بخوانید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *