38c64b8fe0d6487dd5947c121c5edf4e_l
اشتراک

کوچک ترین آینه جهان با استفاده از تنها ۲۰۰۰ اتم ساخته شد

نویسنده: میلاد تاریخ: دسته بندی: اخبار 0

رکوردها همیشه درباره بزرگترین ها، پیچیده ترین ها و گران ترین ها نیستند. گاهی مواقع رفتن به ابعاد اتمی و ایجاد ساختاری در فضایی بسیار کوچک هم می تواند علاوه بر رکورد شکنی، آغازگر راهی برای توسعه بیشتر علم باشد. این در واقع همان اتفاقیست که برای سازندگان کوچکترین آینه جهان رخ داده است.

به گزارش Science News Journal، گروهی از محققان دانشگاه پی یر و ماری کوری موفق به ساخت کوچک ترین آینه جهان با استفاده از تنها ۲۰۰۰ اتم شده اند. نتیجه تحقیقات این گروه از دانشمندان که در نشریه Physical Review Letters به چاپ رسیده نشان می دهد آنها از فیبرهای اپتیکی بسیار باریکی در کنار زنجیره ای از اتم های سزیم استفاده کرده اند تا این آینه های فوق العاده کوچک را تولید کنند. نحوه چینش اتم های سزیم به گونه ای بوده است که در بهترین مکان برای بازتاب نور قرار گرفته اند. همچنین با قرار دادن چندین عدد از این آینه ها در کنار هم، محققین توانستند نور را برای مدت کوتاهی حبس کرده و از این آینه برای ذخیره و بازیابی پالس های نوری استفاده کنند. این کار در نتیجه باعث تولید نوعی حافظه اپتیکی خواهد شد که می تواند در مدارهای اپتیکی در رایانه های آینده مورد استفاده قرار گیرند و پردازش های سریعتر و بهینه تری را نسبت به رایانه های امروزی انجام دهند.

این مطالب هم بخوانید


Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /home/h54375/domains/technoyab.com/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 3078

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *