T10 1 - 14 دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی
اشتراک

۱۴ دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: سلامت

بعضی از پدیده های اجتماعی که در سال های اخیر به سرعت گسترش یافته و با استقبال گسترده شهروندان دهکده جهانی مواجه شده است، از طریق لایک و کامنت و هشتگ های اینستاگرامی و فیس بوکی فراگیر شد. از آن جمله می توان به  خرید و فروش حیوانات خانگی (بخوانید سگ های جیبی!) و تاتو یا خالکوبی اشاره کرد که کسب و کار عجیب برخی ها در این شبکه جادویی به شمار می رود.با تکنویابهمراه باشید.

حتی کسانی که نامی از این کار نشنیده بودند، به مدد صفحات ریز و درشتی که امروزه در اینترنت درباره تاتو و انجام آن با قیمت ها و طرح های مختلف راه اندازی شده است، آگاهی یافته و به انجامش ترغیب شدند. مخصوصاً که عمومی شدن جریان های اجتماعی در جهان شبکه های اجتماعی، در تشویق کاربران به خصوص نسل جوانان در کشورهای مختلف تاثیر گذار بود.

(تصویر تاتو اشکان دژاگه، لژیونر تیم ملی فوتبال ایران)T9 - 14 دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

خالکوبی روزگاری تنها برای یاغی‌ها و سرکش‌ها بود، نگاه چندان مثبتی نسبت به آن‌ها وجود نداشت، اما ستاره‌های دنیای بازیگری و ورزشکاران کسانی بودند که این شوی بزرگ را در تمام جوامع به راه انداختند، روزهایی بود که اگر یک بازیکن فوتبال خالکوبی داشت، تلویزیون صحنه‌های مربوط به او را خیلی نشان نمی‌داد یا عکس‌هایش را منتشر نمی‌کرد.

اما حالا کار به جایی رسیده که در رسانه‌ای مختلف، اخباری می‌خوانیم مبنی بر اینکه «خالکوبی‌های مسی چه معنایی دارند؟» و داخل خبر، عکس تک‌تک تتوهای رنگی این بازیکن آرژانتینی را به وضوح منتشر می‌کنند.

(تاتو بهاره رهنما، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون)T10 - 14 دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

یا جانی دپ یا آنجلینا جولی، بازیگران مشهور هالیوودی  که روی تک‌تک انگشتان دست و بازو، نوشته‌هایی را خالکوبی کرده اند. اصلا چرا راه دور بویم؛ بعضی بازیگران و ورزشکاران خودمان هم این روزها نمایش تتو راه انداخته‌اند!

(تصویر خالکوبی دست چپ ترانه علیدوستی، هنرپیشه سینما که بازتاب گسترده پیدا کرد)t1 - 14 دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

اکنون در فضای شبکه های اجتماعی ایران، رد پای رفتارهایی مشاهده می شود که نه تنها در چند دهه اخیر بی سابقه بود، بلکه در ده سال پیش نیز تا این حد، عمومی نشده بود. صدها صفحه مربوط به انجام تاتو با شکل های عجیب و غریب و در قیمت های مختلف، توسط برخی افراد در شبکه های اجتماعی ایرانیان راه اندازی شده است و به نظر می رسد، کسب و کار زیر زمینی گسترده ای هم دارند.

گر چه انجام خالکوبی، به هر میزان در هر نقطه ای از بدن، مانع اهدای خون می شود و بیماری ها و چالش های جسمی و روحی متعددی را برای عامل آن به دنبال خواهد داشت، اما همچینان شاهد انجام این کار در بین نسل جوان هستیم. اما برخی از شخصیت های معروف جهان، به دلیل عمل نیکوی اهدای خون، از انجام این کار خودداری کرده اند.

(کریستیانو رونالدو، ستاره رئال ماردید، سالی ۲ بار خون اهدا می کند)t2 - 14 دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

بیش از ۴۵ هزار پست اینستاگرامی بر روی هشتگ تاتو در فضای اینستاگرام ایرانیان به اشتراک گذاشته شده و با وجود ممنوع بودن فعالیت خالکوبی در کشور، بعضاً مشاهده شده که آگهی های اینترنتی تاتو کارها در صفحات مارکت های اینترنتی معروف نیز به گونه ای غیر مستقیم، منتشر می شود.

تاتو و ماساژ در محل که این روزها به محفلی برای کاسبان و بعضا کلاهبرداران اینترنتی و مجرمان سایبر تبدیل شده است، همچنان در حال قربانی گرفتن است و بسیاری از کاربران از خطراتی که روی آوردن به این مجموعه ها برایشان به وجود می آورد، آگاهی ندارند.

تاتو مارمولکی چقدر است؟

بررسی ها نشان می دهد که طرح های متوسط با رنگ عادی، بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه در بر دارد و بعضی ها که تاتو کار سیار هستند، برای تاتو کل بدن با تخفیف، درآمد ۱۰۰ میلیونی به ازای هر نفر دارند.

پیش تر، یک مسئول سالن زیبایی در منطقه صادقیه تهران گفته بود که طرح های فانتزی، امروزه مورد توجه دختران جوان است که از کتف تا کمر را شامل می شود و بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد. اما در برخی از مناطق تهران، تاتو مارمولکی مخاطب زیادی دارد که بعضی ها، برایش بین ۲ تا ۳ میلیون تومان پرداخت می کنند .

اما به هر حال، تاتو سیار یا ثابت یا علنی یا زیر زمینی، در سال های اخیر پر مخاطره بوده است.

فرجام تاتو با تجاوز جنسی: از تهران تا همدان

همین چند روز پیش بود که اعضای باند خالکوبی و تتوی نمادهای شیطان پرسjی و مستهجن روی بدن پسران و دختران جوان ایرانی دستگیر شد.

(تصویر نمادهای مبتذل خالکوبی)t3 - 14 دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

این باند، در شبکه های اجتماعی به تبلیغ انجام خالکوبی اقدام کرده و با انتشار پست های گوناگون مصور، شماری از جوانان دختر و پسر را برای انجام این کار ترغیب می کردند. با این حال، با توجه به وصول برخی گزارشات، اقدامات اطلاعاتی پلیسی در دستور کار قرار گرفت.

طبق گفته های قاضی منصوری، ۳ عضو اصلی این باند با اجاره یک واحد مسکونی، اقدام به تبلیغ فعالیت غیر قانونی خود در فضای مجازی کرده و دختران و پسران را به این واحد دعوت کرده و اقدام به انجام تاتو روی بدن آن ها با تصاویر غیر اخلاقی، نمادهای شیطان پرستی و مستهجن می کردند.

طبق اعلام قاضی، ۳ متهم این پرونده به برقراری روابط نامشروع با دختران و زنان جوان نیز اقرار کردند. این مقام قضایی از کسانی که تحت تعرض جنسی این افراد قرار گرفته اند خواست تا شکایت خود را به مجتمع قضایی ناحیه یک شمیران تهران تقدیم کرده تا مورد بررسی همه جانبه قرار بگیرد.

اوایل شهریور ماه امسال بود که مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه پاسداران همدان با صدور اطلاعیه ای، از کشف و انهدام باند تاتو کاران این استان در جریان عملیات عنکبوت ۳ خبر داد. در اطلاعیه این مرکز عنوان شده بود که ۱۰۰ نفر از اعضای باند تاتو که موفق به اغوای شمار زیادی از هموطنان جوانان همدانی شده بودند، شناسایی و دستگیر شدند.

(تصاویر اراذل و اوباش دستگیر شده با خالکوبی های مختلف .منبع : خبرگزاری ایسنا)t4 - 14 دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

البته در این اطلاعیه ذکر شده بود که افراد دستگیر شده، نسبت به جرم ارتکابی خود توجیه شده و از آنها خواسته شد که صفحات غیر قانونی خود را مسدود کنند.

با این حال، گسترش فساد جنسی و اخلاقی و بهداشتی در مراکز زیر زمینی انجام تاتو در سراسر کشور همچنان ادامه دارد و آگاهی عمومی به خصوص نسل جوان معتاد اینترنت درباره خطرات جبران ناپذیر این گونه رفتارها، اهمیت بسیار دارد.

شخصیت تاتو بازها

T6 - 14 دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

عاشقان تاتو، امروزه از هر قشری با هر نوع سواد و تحصیلات و درآمد هستند. اما به نظر می رسد، طیفی که به عنوان بچه پول دار های تهران و مراکز استان ها معروف هستند، در این زمینه پیشگام بوده و طرح های موردنظر آنها، به مدد اینستاگرام، سریع عمومی می شود.

T7 - 14 دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

یکی از خبرگزاری ها چند پیش با یکی از تتو کاران گفت و گو کرد که صحبت های جالبی ابراز داشت:

مهران برای افراد زیادی تتو زده و تجربیات زیادی دارد، او می‌گوید که خیلی‌ها فقط برای اینکه خودی نشان بدهند، این کار را انجام می‌دهند و تعریف می‌کند که بچه‌های جنوب شهر بیشتر به دلیل کمبودهایی که در زندگی‌های شان دارند، اشعار غمگین می‌نویسند یا طرح‌های خیلی بزرگ را انتخاب می‌کنند، انگار دردی که سوزن برایشان به وجود می‌آورد، آرام‌شان می‌کند. اما بچه‌های بالا شهر و به اصلاح مایه‌دار، بیشتر طرح‌های حجمی و عجیب را می‌پسندند و شاید بتوان گفت از روی خوشی و برای اینکه بین گروه‌های دوستی مورد توجه قرار بگیرند، حاضرند این درد را تحمل کنند، تتوهای رنگی بین این گروه هم رواج زیادی دارد.

T8 - 14 دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

مهران توضیح می‌دهد که علاوه بر طرح انتخابی تتو که شخصیت افراد را نشان می‌دهد، محل تتو هم خیلی مهم است؛ بعضی‌ها با طرح‌های از پیش مشخص شده می‌آیند که معمولاً پشیمان نمی‌شوند و دقیق هم می‌دانند کدام قسمت از بدن طرح را بزنند، اگر در معرض دید باشد، یعنی اینکه دل و جرات زیادی دارد و حرف اطرافیان هم برایش مهم نیست و معمولاً هم قید کار کردن و استخدام در جایی را زده است، اما آن‌هایی که تازه طرح را می‌خواهند انتخاب کنند و درباره محل آن صحبت می‌کنند، کسانی هستند که احتمالا از تتو زدن پشیمان می‌شوند.

۱۴ دلیل برای فرار کردن از تاتو

تاتو، پدیده ای که این روزها شبکه های اجتماعی همچون قارچی مهلک، وقت و هزینه و سلامتی شماری از هموطنان را نابود می کنند، از منظر پزشکی، به دلایل بسیاری منع شده است که در ادامه، با مقدمه که در بالا به آن اشاره کردیم، توجه شما را به ۱۴ علت دوری از آن جلب می کنیم.

(تابلوی ممنوعیت پذیرش تاتو کارها در استخری در ژاپن)

t11 - 14 دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

۱- تاتو و رنگ های غیر بهداشتی

در بسیاری از مراکز زیر زمینی تاتو در کشور که هیچ نظارتی بر فعالیت آنها وجود ندارد، کاسبان شبکه های اجتماعی و سلامت عمومی، با رنگ های غیر بهداشتی و بعضا سوزن های تاریخ مصرف گذشته که در شرایط غیر استریل نگهداری شده اند، به انجام این کار مبادرت می کنند که تهدید جدی سلامت افراد است.

۲- تاتوی خانم ها نیز توصیه نمی شود

دکتر نصرت پورسینا، متخصص پوست و مو می گوید که تاتو از نظر پزشکی، به غیر از موارد نادر که برای پوشش یک جوشگاه غیر قابل درمان و نامناسب در صورت، آن هم از سوی پزشک متخصص پوست به کار می رود، در بقیه موارد از جمله دلایل زیبایی به هیچ عنوان توصیه نمی شود و طبق اطلاعیه وزارت بهداشت کشورمان، انجام آن، جرم تلقی می شود.

تغییر رنگ پوست و افزایش آسیب پذیری پوست در خانم ها، از عوارض انجام تاتو است که باید از آن دوری کرد.

۳- تاتو در آرایشگاه های غیر مجاز

برخی از مکان هایی که افراد برای انجام تاتو به آنجا مراجعه می کنند، آرایشگاه های زنانه است که بعضا گزارش شده از تاتو کاران مرد برای تاتو بدن بانوان استفاده می شود. این آرایشگاه ها و مواد مصرفی، غیر استریل و غیر مجاز بوده و گاهی برخی از تاتو ها که رنگ های گوناگون در آن به کار رفته است، درمان بسیار مشکلی داشته و به دفعات، بدن شما باید تحت لیزر درمانی قرار بگیرد که عوارض بسیاری برای پوست و مو دارد.

۴- پوست به شدت آسیب می بیند

انجام تاتو در هر نقطه ای از بدن، آسیب پذیری شدید پوست را در بلند مدت به ارمغان می آورد. پوست، نخستین سد دفاعی بدن در برابر ورود میکروب ها بوده و با تاتو کردن، این سند دفاعی مورد حمله قرار گرفته و با سوزن تاتو، میکروب وارد بدن می شود. هر چند که در میان مدت، تاثیر خاصی احساس نشود.

۵- رنگ های تاتو، خطرناک است

رنگ های به کار رفته در تاتو ممکن است واکنش های ایمنی بدن را تحریک کند و با انجام این کار، سلول ها ملتهب شده و به رنگ بنفش در می آیند که به صورت دانه های تسبیح، برجسته می شود.

۶- اگر سابقه نقص سیستم ایمنی دارید

اگر قبلا به واسطه نقص سیستم ایمنی در بدن با مشکلاتی روبرو بودید، تا آخر عمر باید دور تاتو را خط بکشید.

۷- رنگ قرمز تاتو، حساسیت زا است

افرادی که در تاتو از رنگ قرمز بسیار استفاده می کنند باید بدانند که رنگ قرمز ایجاد حساسیت می کند و در این صورت پوست قرمز و دچار خارش می شود و این حساسیت های پوستی، سال ها پس از انجام تاتو ممکن است ظاهر شوند.

۸- مراقب داروهای هورمونی باشید.

پزشکان بعضاً برای از بین بردن عوارض ناشی از انجام خالکوبی روی بدن به خصوص برای از بین بردن حساسیت های پوستی، مجبورند داروهای هورمونی قوی را به بیماران تجویز کنند. این داروها، عوارض بسیاری دارد که کاهش ناباروری و مشکلات گوارشی و پوستی، از جمله چالش های مصرف آن برای گروه های مختلف سنی به شمار می رود.

۹- مراقب ضایعه های تاتو باشید.

در نقطه ای از بدن که تاتو انجام می شود، ضایعاتی پوستی به نام گرانولوما ایجاد می شود که پر از سلول های ماکروفاژ (گلبول های سفید بیگانه خوار) بوده که تلاش می کنند رنگ تاتو را بلعیده و از پوست پاک کنند، به خصوص اگر رنگ تاتو حاوی جوهر قرمز باشد.

۱۰- عفونت: نخستین هدیه تاتو

اولین هدیه ای که تاتو برای افراد به ارمغان می آورد، آسیب پذیری بدن در برابر انواع و اقسام عفونت است. تاتو ممکن است موجب عفونت باکتریایی موضعی شده و علایم آن شامل سرخی: گرمی، تورم و چرک است. اگر تاتو کار، به اصول بهداشتی توجه نکند، شاید تا آخر عمر مجبور به استفاده از پماد یا کورتون های تزریقی شوید.

۱۱- تاتو های کربنی

اگر رنگ تاتو به لایه ماندگار پوست تزریق شود، ماندگاری طولانی خواهد بود و اگر در لایه های سطحی تزریق شود، به تدریج کم رنگ می شود و از بین می رود. اگر ماده تاتو، کربنی باشد، می توان آن را با لیزر برداشت. اما اگر مواد رنگی به خصوص قرمز و قهوه ای و زرد باشد، به دلیل وجود ترکیبات آهن در این رنگ ها، امکان برداشت وجود ندارد.

۱۲- ایدز و هپاتیت: ارمغان خفته تاتو

وسایل و سوزن های آلوده که در این کار استفاده می شوند می تواند باعث انتقال بیماری های عفونی مانند هپاتیت بی ، هپاتیت سی، ایدز ، عفونت های پوستی ناشی از «استافیلوکوک»، کزاز و تبخال شود. حتی اخیرا” مواردی از انتقال «مایکوباکتریوم» از راه سرسوزن های آلوده گزارش شده است (میکروب بیماری « سل » از خانواده مایکو باکتریوم هاست).

حتی مشخص شده که بعضاً مرکب مورداستفاده در خال کوبی، عامل انتقال بیماری است یعنی مرکب آلوده به میکرب بوده است. قرمزی، درد، تورم و ترشحات چرکی از نشانه های عفونت محسوب می شوند.

۱۳- تاثیر تاتو بر MRI

گاهی هنگام ام آرآی، در محل خال کوبی یا آرایش های دائمی، تورم یا سوختگی ایجاد می شود. در مواردی هم رنگدانه های آن باعث کاهش کیفیت تصویرحاصله می شوند. برای مثال خط چشم دائمی می تواند کیفیت ام آر آی چشم را کاهش دهد.

۱۴- تاتو، افیون سرمایه

کسانی که تاتو می کنند، بیش از دیگران، در تیر رس  طرح ها و روش های جدید و نو خالکوبی هستند و برای همین، بسیارند افرادی که هر از گاهی علاقمند به انجام تاتو در نقاط دیگر بدن یا پاک کردن تاتو قبلی و جایگزین کردن آن با طرح ها جدیدی که مد می شود ، هستند.

برخی از قربانیان تاتو، سالانه میلیون ها تومان صرف این کار می کنند. در حالی که با همین پول، می توانستند از باشگاه های ورزشی استفاده کرده یا کشورهای مختلف را تماشا کنند و یا برای خرج ازدواج یا تحصیل یکی ازدوستان و آشنایان که بخاطر حتی ۱ میلیون تومان، عطای تحصیل را به لقایش بخشیده است، هزینه کنند.

به هر حال، تاتو، افیونی برای سرمایه و چالشی برای سلامت بوده که توصیه می شود افراد از انجام آن خودداری کنند.

به جای تاتو چه کنیم؟

۱- پولی که قرار است صرف تاتو بکنید، صرف ورزش کنید. حتی اگر نیم میلیون تومان برای یک عمر است!

۲- به جای تاتو کردن یا حجامت کردن، به اهدای خون به دیگران فکر کنید. خود را از این عمل زیبای انسانی محروم نکنید.

۳- تاتو، نه تنها عمل پسندیده ای نیست، بلکه در بسیاری از جوامع، مخاطبان تاتو از طبقه ضعیف جامعه بوده و معمولاً کارآفرینان، چهره های تجاری، علمی، سیاسی و فرهنگی ممتاز، مخاطبان و طرفداران این عمل به شمار نمی روند.

۴- گر چه هر انسانی، مالکیت بدن خود را دارد، اما طبق شرع و عقل و عرف و قانون، آسیب پذیری به اندام های بدن به هر دلیل و ماموریتی، نقض رفتار عقلانی بوده و باید از آن پرهیز کرد.به جای این کار، به فعالیت های خیریه و کمک به بیماران بشتابید.

۵- پیش از تاتو کردن، ۱۰ دقیقه با یک پزشک یا روانپزشک، صحبت کنید.

امیدواریم جنبش خالکوبی که به مدد شبکه های اجتماعی در فضای جامعه اطلاعاتی کشور متداول شده است، با آگاهی بخشی رسانه ملی و برخورد جدی و همه جانبه با ناقضان بهداشت و سلامت عمومی توسط دستگاه های اطلاعاتی و قضایی کشور، به خوبی مدیریت شود.

با خالکوبی، خود را از اهدای خون، محروم نکنیم.

امروز را درست زندگی کنیم.


دسترسی آسان به این مطلب:
http://technoyab.com/?p= 36153TechnoYab QR Code For: ۱۴ دلیل مهم برای دوری کردن از خالکوبی

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *