اشتراک

دستورالعمل جدید واردات خودرو رسما ابلاغ شد

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: خودرو

سرانجام دستورالعمل جدید واردات خودرو به صورت رسمی به وزارت صنعت و شرکت‌های واردکننده ابلاغ شد و سایت ثبت سفارش خودروهای وارداتی نیز از صبح امروز شروع به کار کرد.

معاون اول رئیس جمهور، دستورالعمل جدید واردات خودرو که از چند روز پیش جزئیات آن مشخص شده و به تایید هیات دولت رسیده بود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد و تمامی واردکنندگان خودرو موظف هستند از امروز طبق این دستورالعمل و با تعرفه‌های جدید اقدام به ورود خودروهای جدید کنند.

جزئیات دستورالعمل جدید واردات خودرو

در دستورالعمل جدید، تعرفه های واردات خودرو افزایش یافته و تعرفه واردات خودروهای سواری با حجم موتور زیر ۱۵۰۰ سی‌سی معادل ۵۵ درصد، واردات خودروهای سواری با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی معادل ۷۵ درصد و تعرفه واردات خودروهای با حجم ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی برابر ۹۵ درصد تعیین شده است. همچنین واردات خودروهای سواری با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار ممنوع اعلام شد. واردات خودروهای با حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی نیز مانند قبل ممنوع است.

5 44 620x388 - دستورالعمل جدید واردات خودرو رسما ابلاغ شد

طبق دستورالعمل جدید واردات خودرو ، اشخاص حقیقی و حقوقی غیر از نمایندگی رسمی در صورت عقد قرارداد ارائه خدمات پس از فروش با نمایندگی رسمی بر اساس ضوابط تعیین شده توسط وزارت صنعت، می‌توانند اقدام به واردات خودروهای جدید کنند.

تعرفه واردات خودروهای هیبریدی

تعرفه واردات خودروهای هیبریدی نیز در دستورالعمل جدید تعیین شده و به این ترتیب خودروهای با حجم موتور پیستونی درون‌سوز جرقه‌ای احتراقی ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی برابر با ۲۵ درصد و تعرفه واردات خودروهای هیبریدی با حجم موتور پیستونی درون‌سوز جرقه‌ای احتراقی ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی معادل ۶۵ درصد اعلام شده است. همچنین واردات خودروهای بنزینی – هیبریدی با حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی بدون پایه برقی معادل ۱۰۰ درصد و تعرفه واردات خودروهای بنزینی – هیبریدی با حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی با پایه برقی معادل ۹۵ درصد تعیین شده است.

6 33 620x349 - دستورالعمل جدید واردات خودرو رسما ابلاغ شد

طبق تبصره اعلام شده در دستورالعمل جدید، واردات خودرو توسط خودروسازان بزرگ و معتبر خارجی در صورت مشارکت در تولید خودرو یا قطعات آن در داخل کشورمان به صورت سرمایه‌گذاری مستقیم طرف خارجی یا سرمایه‌گذاری مشترک با طرف ایرانی معادل ۲۰ درصد ارزش تولیدات داخلی از محل سرمایه‌گذاری فوق به تشخیص وزارت صنعت مجاز خواهد بود و حقوق ورودی آن ۸۰ درصد حقوق ورودی تعیین شده برای واردات خودرو است.

بازگشایی سایت ثبت سفارش خودروهای وارداتی

پس از ابلاغ رسمی دستورالعمل جدید واردات خودرو ، از صبح امروز سایت ثبت سفارشخودروهای وارداتی پس از چند ماه وقفه بازگشایی شد. ثبت سفارش جدید واردات خودرو از تیرماه امسال متوقف شده بود و با نهایی شدن دستورالعمل جدید، حالا شاهد از سر گرفته شدن فعالیت این سایت هستیم.

با توجه به تعرفه‌های جدید و دستورالعمل تعیین شده، واردات خودروهای پورشه به ایران متوقف شده و در برندهایی مانند بنز، لکسوس و بی ام و نیز تنها مدل‌های پایه و ارزان‌تر از ۴۰ هزار دلار امکان ورود به کشور را خواهند داشت. برندهایی مانند سیتروئن، رنو، هیوندای، تویوتا، نیسان، سانگ یانگ، میتسوبیشی و دی اس همانند قبل به ایران وارد می‌شوند.

ممنوعیت واردات خودروهای مدل ۲۰۱۶

نکته دیگر این که با توجه به فرا رسیدن سال ۲۰۱۸ میلادی، از فردا واردات خودروهای مدل ۲۰۱۶ ممنوع می‌شود. طبق مصوبه اسفندماه ۱۳۹۵ هیات دولت، ثبت سفارش واردات خودرو در صورتی مجاز خواهد بود که کمتر از یک سال از سال ساخت آن گذشته باشد. به این ترتیب واردکنندگان خودرو تنها تا پایان وقت اداری امروز فرصت ثبت سفارش خودروهای مدل ۲۰۱۶ را دارند. در ادامه، تصویر ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور برای واردات خودرو را مشاهده می‌کنید:

1 161 - دستورالعمل جدید واردات خودرو رسما ابلاغ شد2 126 - دستورالعمل جدید واردات خودرو رسما ابلاغ شد3 82 - دستورالعمل جدید واردات خودرو رسما ابلاغ شد


دسترسی آسان به این مطلب:
http://technoyab.com/?p= 76550TechnoYab QR Code For: دستورالعمل جدید واردات خودرو رسما ابلاغ شد

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *