40sade 01 1 - اپل بالاخره مشکل طراحی Control Center در iOS را حل کرده است
اشتراک

اپل بالاخره مشکل طراحی Control Center در iOS را حل کرده است

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: اپل

اپل امروز بی نقص نیست. مخصوصا در زمینه طراحی رابط کاربری که در چندسال اخیر نشان داده نمی‌تواند آنطور که باید ما را شگفت‌زده کند. در این مقاله نگاهی داریم به این که اپل چطور مشکل طراحی بخش Control Center در iOS را حل کرده است.

سه سال پیش اپل با معرفی iOS 7 توانست بزرگترین تغییر ظاهری در تاریخ سیستم‌عامل های موبایلی را پدید آورد. در کنار طراحی ساده‌تر و آیکن‌های تخت که همگی زیر نظر جانی آیو طراحی شده بودند، یک ویژگی جذاب دیگر وجود داشت که خود نمایی می‌کرد: کنترل سنتر.

کنترل سنتر یک ابزار کارآمد است که با کشیدن انگشت از پایین صفحه نمایش به بالا ظاهر می‌شود و در آن می‌توان کارهای مختلفی مثل روشن کردن WiFi و بلوتوث و یا انجام کارهای دیگر مثل روشن کردن فلش دوربین و بازکردن اپلیکیشن دوربین انجام داد. در واقع اگر اپل آن زمان کنترل سنتر را معرفی نمی‌کرد، از رقبای اندرویدی خودش که قابلیتی مشابه در اختیار کاربران قرار می‌دادند عقب می‌افتاد.

سه سال پس از آن دوران، اپل دستی به سر و روی کنترل سنتر کشیده و پربیراه نگفته‌ایم اگر بگوییم کنترل سنتر iOS 10 بسیار زیباتر شده است. ظاهر جدید کنترل سنتر در عین حالی که منظم‌تر به نظر می‌رسد، حرفه‌ای تر هم شده تا بالاخره بتوان گفت کنترل سنتر iOS 10 همان چیزی‌است که از ابتدا باید معرفی می‌شد. دیگر به جای قراردادن اطلاعات موسیقی در وسط کنترل سنتر، حالا یک صفحه جداگانه برای آن در نظر گرفته شده که با سوایپ کردن به سمت چپ می‌توان وارد آن شد. در جای آن نیز، اکنون دکمه‌ای بزرگ برای روشن یا خاموش کردن Night Shift قرار گرفته که با روشن کردن آن، میزان گرمای رنگ صفحه نمایش تغییر می‌کند تا چشم کاربر در تاریکی راحت‌تر باشد. اگر از اپلیکیشن HomeKit هم استفاده کنید، یک صفحه دیگر برای ابزارهای HomeKit ایجاد می‌شود. در مجموع باید بگوییم در طول استفاده از iOS 10 به شکل محسوسی کنترل سنتر دوست داشتنی‌تر از گذشته شده است.

40sade 01 1 300x228 - اپل بالاخره مشکل طراحی Control Center در iOS را حل کرده است

کنترل سنتر جدید را شاید بتوانیم مثالی بارز از فلسفه جدید طراحی نرم افزار در اپل بدانیم. فلسفه‌ای که بیش از هرچیز، روی حل کردن مشکلات طراحی که پیش از این وجود داشتند تاکید می‌کند. نمودی دیگری از این فلسفه طراحی را، در watchOS 3 می‌بینیم که اپل اساسا نشان داد نسخه اولیه watchOS اشکالات زیادی داشته و اکنون قصد برطرف کردن آن‌ها را دارد. در واقع اپل امروز، همان اپل گذشته نیست که نرم‌افزاری بی نقص و عالی را ارائه کند. اما در عوض به مرور زمان، به همان سمت و سو می‌رود و رابط کاربری محصولات خود را بهتر می‌کند.

البته که کنترل سنتر قدیمی، آنقدرها هم بد و زشت نبود. همانطور که مشاهده می‌کنید قسمت‌های زیادی از کنترل سنتر iOS 9 در iOS 10 هم باقی مانده‌اند. همچنان همان ۵ دکمه استاندارد را در ردیف بالا مشاهده می‌کنیم که البته اکنون آنها رنگی هستند. برای مثال اگر بلوتوث را روشن کنید، دکمه آن آبی رنگ می‌شود. ولی ترتیب قرارگرفتن دکمه‌ها تغییر نکرده و همانند نسل پیشین خودش است. همینطور در ردیف پایینی کنترل سنتر نیز شاهد آیکن‌های فلش، تایمر، ماشین حساب و دوربین هستیم. با این تفاوت که این بار در iOS 10 برای چهار آیکن پایینی قابلیت ۳D Touch در نظر گرفته شده و برای مثال می‌توانید با فشار دادن آیکن فلش، آن را در سه حالت با سه نور متفاوت روشن کنید.

02 169x300 - اپل بالاخره مشکل طراحی Control Center در iOS را حل کرده است

همین تغییرات کوچیک، اضافه شدن رنگ‌ها و شورت‌کات های ۳D Touch و همینطور بازتر شدن فضا از نظر بصری هستند که تغییرات را ایجاد می‌کنند. دور از انتظار نیست که کاربران کم‌تر آشنا با آیفون، در کنترل سنتر iOS 9 احساس سردرگمی کنند و در میان دکمه‌ها با اشکال مختلف گیج شوند. در واقع می‌توانیم بگوییم کنترل سنتر در iOS 9 آنقدر پیچیده به نظر می‌رسید که مسلط شدن به آن کار سختی به نظر می‌آمد. اما در iOS 10 اکنون همه چیز ساده‌تر شده و اگر انتظار بیشتری از کنترل سنتر دارید، کافی است سوایپ کنید و به صفحه بعد بروید.

در نهایت به کنترل سنتر iOS 10 هم می‌توان ایراداتی گرفت. برای مثال گاهی اوقات کم و زیاد کردن نور صفحه می‌تواند سخت باشد. همچنین اپل می‌توانست برای ۵ دکمه ردیف اول نیز شورت‌کات های ۳D Touch اضافه کند تا کاربر راحت تر بتواند وارد تنظیمات آنها شود. حتی اپل می‌توانست امکانی قراردهد تا کاربر بتواند دکمه‌های دلخواه خود را در کنترل سنتر بگنجاند. تمام اینها را کنار هم بگذاریم، باید بگوییم در iOS 10 اپل به خوبی توانسته ایرادات ظاهری کنترل سنتر را برطرف کند اما هنوز هم کنترل سنتر کامل و فوق العاده نیست. 

اپل همچنین نشان داده که به خانه‌های هوشمند علاقه خاصی دارد. همانطور که گفتیم در صورت داشتن گجت‌های مرتبط با HomeKit یک صفحه جدید به کنترل سنتر مرتبط با کنترل هوشمندانه خانه‌تان اضافه خواهدشد. البته که هرکسی ممکن است خانه‌ای هوشمند نداشته باشد و این قابلیت کاربردی به نظر نرسد، اما از این جنبه می‌توان نگاه کرد که اپل تا چه میزان به این موضوع اهمیت می‌دهد. تا جایی که ترجیح داده به جای اضافه کردن قابلیت شخصی سازی به کنترل سنتر، HomeKit را به آن اضافه کند.

هنوزهم کنترل سنتر نه چندان کامل iOS 10، پیشرفت خوبی در زمینه بهتر کردن رابط کاربری iOS به حساب می‌آید. تمیزکاری کنترل سنتر به خوبی نشان می‌دهد که اپل در برخی زمینه‌ها اشتباهاتش را پذیرفته و در صدد برطرف کردن آن‌ها گام بر میدارد.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 15715 TechnoYab QR Code For: اپل بالاخره مشکل طراحی Control Center در iOS را حل کرده است

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *