chna MMAP md 1024x720 - بازار موبایل چین در سیطره قدرت سازندگان چینی؛ وقتی اپل و سامسونگ محو می‌شوند
اشتراک

بازار موبایل چین در سیطره قدرت سازندگان چینی؛ وقتی اپل و سامسونگ محو می‌شوند

نویسنده: ناصر سورانی تاریخ: دسته بندی: شیائومی, اخبار

با بازگشت به اوایل سال ۲۰۱۴ میلادی، درمیابیم سامسونگ صاحب بیشترین سهم از بازار موبایل چین بود و با سهم ۲۰ درصدی از بازار موبایل سراسر جهان مقام نخست را آن زمان نیز در نزد خود می‌دید. در آن زمان اپل دارای سهم ۹ درصدی بود که به لطف سه ماهه نخست سال ۲۰۱۵ و زمان تعطیلات کریسمس، حرکت بسیار سریعی را طی یک سال رو به جلو داشت. در آن زمان سامسونگ از نظر عدد و ارقام همچنان رده نخست را داشت و سهم اپل نیز از بازار مهم چین به ۷ درصد کاهش یافت.

ولی روز به روز سهم سامسونگ از بازار موبایل چین کمتر می‌شد و آن هم به علت ظهور گوشی های رده میانی و رده ابتدایی رو به بالایی بودند که به مراتب آسان‌تر در فروشگاه‌ها به فروش می‌رفتند. در همین حال اپل بیشتر از سامسونگ متضرر می‌شد و با کاهشی ۵۰ درصدی در فروش سال تا سال خود در بازار چین، سودی بسیار کم چیزی حدود ۴ میلیارد دلار را به جیب زد.

phone vendor market share china 620x328 - بازار موبایل چین در سیطره قدرت سازندگان چینی؛ وقتی اپل و سامسونگ محو می‌شوند

اوپو در صدر جدول فروشندگان گوشی‌های موبایل در چین

پس در گذر زمان چه اتفاقی افتاد؟ برای اپل دلایل پیچیده‌تر از یک رقابت ساده محلی بود، اما زمانی که شما نمودار بالا را مشاهده کنید، یک روند بومی به خوبی پیداست. در واقع شرکت‌هایی که ۵ سال پیش، نخستین گوشی هوشمند خود را ساخته‌اند، اینک موفق به خارج کردن بزرگان این صنعت از بازار موبایل چین شده‌اند. شما شاید حتی تا به حال نام کمپانی‌های اوپو و ویوو را هم نشنیده باشید، اما این دو همانطور که قابل رویت است، تنها یک یا دو سال به طور جدی وارد بازار چین شده‌اند و اینک به عنوان برترین تولیدکنندگان در بازار موبایل این بخش از آسیای شرقی شناخته می‌شوند. به طور کلی، در حالی که اپل کمترین سهم را در بازار موبایل چین دارد، کمپانی اوپو موفق شده با کمتر از دو سال فعالیت، پس از ویوو و بالاتر از دو شرکت معتبر شیائومی و هواوی در رده دوم بایستد.Vivo Xplay6 - بازار موبایل چین در سیطره قدرت سازندگان چینی؛ وقتی اپل و سامسونگ محو می‌شوند

گوشی ٰVivo Xplay 6

بر اساس تحقیقات بلومبرگ، دلیل این موفقیت شگفت انگیز، ارائه گوشی‌هایی در رده قیمتی مقرون به صرفه ۲۰۰ الی ۵۰۰ دلار است که در کنار قیمت مناسب، مشخصات قدرتمندی را هم رده با سایر گوشی‌های پرچمدار مختلف ارائه می‌دهند. علاوه بر این، سوار شدن بر کشتی بازاریابی آفلاین در کشور پهناوری به وسعت چین است که باعث شده شرکت‌هایی نظیر اوپو و ویوو، در خاک کشور خود نه تنها گوی سبقت را از اپل و سامسونگ به عنوان دو برند بین‌المللی بزرگ برباید، بلکه برند چینی قدرتمندی نظیر شیائومی که طی سال‌های گذشته اکثر نقاط جهان برای آن احترام قائل بوده است را نیز پشت سر بگذارد.

apple china 620x412 - بازار موبایل چین در سیطره قدرت سازندگان چینی؛ وقتی اپل و سامسونگ محو می‌شوند

شیاپومی با تبلیغات پر زرق و برق خود هم نتوانست اوپوو و ویوو را در بازار موبایل چین مغلوب کند

با این حال شیائومی با اطلاعیه‌های پر زرق و برق، فروش آنلاین و هدف قرار دادن بازارهای بزرگ شهری برتر از اوپو و ویوویی عمل کرده است که بیشتر در مناطق محلی و روستایی موفق ظاهر شده‌اند. لازم به ذکر است تعداد روستایی نشینان چین به مراتب بیشتر از شهرنشینان آن بوده و همین قضیه موجب شده تا نه تنها این دو شرکت از این قضیه محتمل ضرر نشوند، بلکه سود هم ببرند. امروزه روز تلفن‌های اوپو در بیش از ۲۴۰ هزار فروشگاه چینی وجود دارد و گوشی های ویوو نیز در قفسه نیمی از این تعداد فروشگاه به چشم می‌خورد. در آن سمت چند صد فروشگاه گوشی های شیائومی و یا ده‌ها فروشگاه اپل قرار گرفته است.

oppo escalator 620x349 - بازار موبایل چین در سیطره قدرت سازندگان چینی؛ وقتی اپل و سامسونگ محو می‌شوند

علاوه بر این، اوپو و ویوو طرح‌های تشویقی زیادی را برای فروش تلفن های هوشمند خود از ۶ الی ۳۰ دلار تعیین کرده‌اند، همچنین خریداران می‌توانند به طور کامل با گوشی مورد نظر خود پیش از خریداری آن کار کنند که خیالشان بابت عاری از مشکل بودن آن راحت باشد.

تمامی این‌ها باعث شده تا علیرغم رابطه خوب دریای جنوبی چین با ایالات متحده، ما عملا شاهد رویگردانی کاربران چینی از محصولات آمریکایی و همچنین اعتماد به محصولات ساخت این کشور آسیای شرقی هستیم.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 33233 TechnoYab QR Code For: بازار موبایل چین در سیطره قدرت سازندگان چینی؛ وقتی اپل و سامسونگ محو می‌شوند

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *