تکنویاب | اخبار تکنولوژی

2 - بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه
اشتراک

بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: ال جی

زمانی که برای خرید تلویزیون اقدام می‌کنید، متوجه می‌شوید که صدای تلویزیون به تنهایی جوابگوی نیاز شما نیست و چنانچه صدا از اهمیت بالایی برای‌تان برخوردار باشد این موضوع زودتر خود را بروز می‌دهد. به علت محدودیت در فضای داخل تلویزیون، شرکت های تولیدکننده نمی‌توانند از سیستم‌های صوتی قدرتمند برای محصولات خود استفاده کنند و در اینجاست که کاربر به استفاده از سیستم صوتی مجزا برای خروجی تلویزیون خود فکر می‌کند. استفاده از سینمای خانگی در طی سال‌های اخیر به امری عادی تبدیل شده است، ولی این سیستم‌ها با ابعاد بزرگ بلندگوها و اشغال فضایی گاه بیشتر از خود تلویزیون، نمی‌توانند در بحث زیبایی‌شناسی حرفی برای گفتن داشته باشند. کاربران احتیاج به یک سیستم صوتی داشتند که در کنار زیبایی و اشغال فضایی کم، صدایی خوب داشته باشد و از وجود سیم‌های متعدد هم درآن خبری نباشد. نتیجه این انتظارات، گروهی از محصولات را با نام ساندبار روانه بازار کرد. این سیستم‌های صوتی در کنار ظرافت و زیبایی، صدایی پرقدرت و کامل دارند که تمام این ویژگی‌ها در کنار محدود شدن تعداد سیم‌ها به ۲ عدد، آن هم تنها برای رساندن برق به دستگاه، باعث شد تا این محصولات به سرعت خود را در دل کاربران جای دهند. شرکت ال‌جی طبق معمول همیشه، با دستی پر در این بازار حظور پیدا کرد و توانست با ارائه محصولاتی متنوع و جذاب، از رقیبان دیرینه خود پیشی بگیرد. در این بررسی می‌پردازیم به یکی از محصولات شرکت ال‌جی در گروه ساندبارها.

 ساختار

در این محصول با دو قسمت روبه‌رو هستیم که یکی از آنها به شکل افقی قرار می‌گیرد (دستگاه اصلی) و دیگری به شکل عمودی (ساب‌ووفر). در قسمت ساندبار یا همان دستگاه اصلی، با ترکیبی از زیبایی و ظرافت در طراحی و ساخت روبه‌رو هستیم. ترکیب خطوط منحنی و شکسته در طراحی این محصول، چشم‌نواز است و بیشتر شبیه یک موج طراحی شده است. ابعاد این محصول ۸۵×۵۱×۸۹۰ میلی‌متر است که با احتساب پایه‌ها این مقدار به ۸۵×۶۸×۸۹۰ میلی‌متر تغییر پیدا خواهد کرد (تصویر ۱).

1 - بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه

همان طور که مشخص است با دستگاهی کشیده و باریک طرف هستیم که کاربر می‌تواند آن را به راحتی روبه‌رو تلویزیون قرار داده به طوری که جلو دید کاربر را نگیرد. در طرفین ساند‌بار، بدنه با وجود خطوط شکسته کمی به سمت بیرون جهش یافته است. در دور پنل‌های کناری، نواری فلزی چهره این بخش را کامل کرده است و حرکت چشم را در همان نقطه متمرکز می‌کند. در قسمت جلو این ساندبار پنل فلزی قرار گرفته است که با شبکه‌های مستطیلی شکل، بلندگوها و صفحه‌نمایش ماتریکسی را در زیر خود جای داده است. این پنل شبکه‌ای به صورت منحنی روی دستگاه قرار گرفته است و هرچه به سمت بالا می‌روید این شبکه‌های مستطیلی کوچک‌تر می‌شوند تا با پنل بالا ادغام شوند (تصویر ۲).

2 - بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه

پنل بالا یکدست است و در سمت چپ آن دکمه‌های مکانیکی قرار گرفته است. ۴ دکمه مورد نظر شامل دکمه پاور (خاموش/ روشن)، دکمه تغییر مد که خود شامل بلوتوث، USB، HDMI، AUX و حالت بیکار است و دکمه‌های حجم صدا هستند (تصویر ۳).

3 - بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه

دکمه‌های موجود روی بدنه دستگاه از جنس فلز ضد‌خش هستند و هماهنگی کاملی با کل مجموعه دارند. در سمت دیگر پنل فوقانی، نشان LG خود نمایی می‌کند. پشت دستگاه که آن هم به صورت منحنی طراحی شده است، سیم برق و محلی برای ورودی و خروجی‌ها برای آن در نظر گرفته شده است. این مکان که برای مخفی کردن وسایل جانبی متصل شده به دستگاه، عقب‌نشینی کرده است، در خود پورت USB، پورت ورودی HDMI، پورت خروجی HDMI، جک ۳.۵ میلی‌متری صدا و پورت SPDIF یا پورت اپتیکال صدا را جای داده است (تصویر ۴).

4 - بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه

در زیر دستگاه پایه‌های پلاستیکی قرار گرفته است تا این محصول را محکم در جای خود نگاه دارد و از حرکت ناخواسته آن جلوگیری شود. چنانچه کاربر تمایل داشت دستگاه اصلی را روی دیوار نصب کند، می‌تواند از پایه‌های موجود در جعبه برای این منظور استفاده کرده و این سیستم صوتی زیبا را به روشی دیگر روی دیوار نصب کند. وزن دستگاه اصلی ۲.۸ کیلوگرم است و با دستگاه سنگینی طرف نیستیم که این ویژگی می‌تواند برای استفاده از این محصول در اکثر نقاط، مثبت باشد. ساب‌ووفر که با وزنی برابر۵.۶ کیلوگرم سنگین‌ترین عضو این مجموعه است، با طرح ۳بعدی خود در اکثر ساندبار‌های این شرکت استفاده شده است (تصویر ۵).

5 - بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه

طراحی این باکس با ابعاد ۲۶۱×۳۹۰×۱۷۱ میلی‌متر، مانند دستگاه اصلی با زاویه‌های جذابی انجام شده است و با کل مجموعه همخوانی دارد. در جلوی باکس، توری محافظ قرار گرفته است که در وسط آن خطی به سمت بیرون کشیده شده است. این خط جدا از همخوانی با دیگر خط‌ها، مسوولیت محافظت از ووفر را برعهده دارد. در پشت باکس می‌توان سیم برق و دکمه‌ای برای برقراری مجدد باکس با دستگاه اصلی را مشاهده کرد (تصویر ۶).

6 - بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه

با دقت کردن بروی کل مجموعه متوجه می‌شوید که هیچ نقطه اتصال ضعیفی در آن وجود ندارد و همه چیز به بهترین شکل منتاژ شده است. در کل کیفیت ساخت بسیار بالای دستگاه شما را شگفت‌زده می کند و با طراحی زیبای خود می‌تواند لبخند رضایت را بر لبان کاربر بنشاند. کنترل دستگاه کوچک است و به خوبی در دست جا می‌گیرد. این کنترل، خلاف رنگ دستگاه که رنگی نقره‌ای است، به رنگ مشکی مات در آمده و نوشته‌های روی آن به رنگ سفید خود نمایی می‌کنند (تصویر ۷).

7 - بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه

این کنترل به وسیله ۱۹ دکمه تمام کارآیی دستگاه را برای کاربر در دسترس قرار می‌دهد و می‌توانید به جز کنتری حجم صدا ویژگی‌هایی مانند خاموش/ روشن خودکار، کنترل حجم صدا خودکار، حالت شب، تعویض آهنگ‌ها، همگام‌سازی با تلویزیون و افکت‌های مختلف صوتی را با آن انجام دهید. دکمه‌های کنترل حجم صدا در این کنترل به شکل مثبت و منفی طراحی شده‌اند که باعث می‌شود کاربر ارتباط بهتری را با این دکمه‌ها برقرار کند، همچنین این کنترل به‌وسیله دو باتری نیم‌قلمی کار خود را انجام می‌دهد.

 

ویژگی‌ها و صدا

در قسمت بلندگوها، استفاده از دو بلندگو در هر طرف و با قدرت ۱۲۰ وات در مجموع می‌توان انتظار شنیدن صدای خوبی را از این بلند‌گو‌ها داشت. این بلندگوها در هر طرف به صورت ووفر یا میدرنج و تیوتر، حظور دارند که این چینش باعث می‌شود کوچک‌ترین صدا‌ها را هم از این محصول بشنوید. ساب‌ووفر مجموعه با قدرت ۲۰۰ وات، تکمیل‌کننده این مجموعه است و همچنان در انتظار بودیم تا صدای آن را محک بزنیم. در بحث افکت‌های صوتی، جدا از رمز گشایی DTS و Dolby Digital، شاهد افکت‌های از پیش تنظیم شده Standard، Flat، Music، Cinema، Boost و تنظیم جدا صدای بم‌وزیر هستیم. از دیگر ویژگی‌های این محصول می‌توان به بلوتوث نسخه ۴ و اتصال همزمان ۳ دستگاه مجاور به ساندبار، ارتباط بی‌سیم ساب‌ووفر به دستگاه، استفاده از دیگر ریموت کنترل‌های شرکت ال‌جی، همگام‌سازی سریع با دستگاه‌های مجاور، امکان پخش فرمت‌های MP3/WMA/OGG/FLAC/WAV از روی USB و صفحه‌نمایش ماتریکسی نقطه‌ای با رنگ سفید که تمام اطلاعات را برای مخاطب به نمایش می‌گذارد (تصویر ۸).

8 - بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه

در بخش صدا، فیلم‌های مختلف، بازی‌های کامپیوتری و موسیقی با سبک‌های مختلف را روی این دستگاه تست کردیم و همچنین صدای پخش شده از طریق اتصال با دستگاه‌های مجاور را هم با آن امتحان کردیم. در بخش فیلم‌ها، با پخش فیلمی اکشن از توانایی‌های این محصول شگفت‌زده شدیم به طوری که تمام صدا‌های موجود در فیلم از جمله صحبت‌ها، صدای شلیک گلوله و انفجار‌ها در آن به خوبی پخش شد و کاربر را از شنیدن کوچک‌ترین صدا هم محروم نمی‌کند. در هنگام پخش موسیقی از طریق USB، صداها شفاف و واضح به گوش می‌رسید ولی صدای بم آن طور که باید نبود و نمی‌توانست فضای اتاق را در بر بگیرد. با متصل کردن گوشی هوشمند از طریق بلوتوث، این مشکل همچنان پابرجا بود ولی با تنظیم اکولایزر در گوشی، ورق برگشت و با صدای بم بسیار خوبی مواجه شدیم. نکته‌ای که باید خاطر نشان شویم این است که فرکانس پخش شده در صدای بم نسبت به فرکانس‌های صدای زیر بسیار متفاوت است، برای بهتر شنیدن صدای بم در اتاق نشیمن، باید باکس ساب‌ووفر را در مکان‌های مختلف قرار دهید تا به بهترین نتیجه برسید و بی‌سیم بودن ساب‌ووفر این مجموعه برای این کار بسیار مناسب بود. زیرا در هر مکانی که صدای بم بهتر شکل می‌گرفت می‌توانستیم باکس را همان‌جا بگذاریم. در مجموع صدای تولیدی از این ساندبار رضایت بخش است و می‌توان به آن نمره قبولی داد.

 

رقبا

Samsung HW-H460 Soundbar: چهره‌ای زیبا با رنگ مشکی این ساندبار را از نظر بصری جذاب ساخته است ولی حجم صدا ۲۸۰ واتی آن نسبت به محصول ال‌جی کمتر است. اتصالات بی‌سیم، همگام‌سازی با تلویزیون درگاه‌های کامل از ویژگی‌های این محصول است.

Samsung - بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه

 

 JBL Cinema SB350 Soundbar : قدرت ۲۲۰ واتی این محصول کمتر از رقیبان است و قیمت بالای آن هم از دیگر معایب به‌شمار می‌آید. چهره متفاوت، قابلیت اتصال به دیوار، ارتباطات بی‌سیم و حالت‌های مختلف قرار‌گیری از ویژگی‌های آن است.

JBL - بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 750TechnoYab QR Code For: بررسی ال جی Sound Bar LAS550H (جمع و جور و کارآمد) مطلب ویژه

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *