تکنویاب | اخبار تکنولوژی

natural flavors are created from anything that can be eaten like animals and vegetables even if those edible things are processed in the lab to create flavorings 620x465 1 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم
اشتراک

ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: سلامت

تصور اینکه مواد شیمیایی طبیعی موجود در سبزیجات و میوه‌ها با مواد شیمیایی مصنوعی تفاوت دارند، راهی خوبی برای نگاه به دنیای اطراف‌مان نیست. در مواد غذایی که همه‌روزه مصرف می‌کنیم، ترکیبات شیمیایی بسیاری وجود دارند که حتی تلفظ نام برخی از آنها هم سخت است! تمام غذاها و مواد خوراکی اطراف ما از مواد شیمیایی تولید شده‌ و حتی محل تولید آنها (طبیعت یا آزمایشگاه) هم صوت مسئله را پاک نمی‌کند. درادامه می‌خواهیم نگاهی به برخی از ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی داشته باشیم.با تکنویاب همراه باشید.

آشنایی با برخی از ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی

the characteristic smell of cloves for example comes from one chemical called eugenol 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

اگر تاکنون بوی میخک توجه شما را به خود جلب کرده، بهتر است بدانید که این بو به خاطر وجود ماده‌ای با نام اوژنول (Eugenol) است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

and cinnamon which is just the dried inner bark of specific trees gets its aroma and flavor from the compound cinnamaldehyde 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

طعم و عطر دارچین که درواقع از پوست خشک‌شده داخلی نوع خاصی از درختان تهیه می‌شود نیز به خاطر وجود ماده‌ای به نام سینامالدهید (Cinnamaldehyde) است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

so both artificial and natural flavors contain chemicals the distinction between natural and artificial flavorings is the source of chemicals 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

پس تا اینجا مطمئن شده‌اید که تمام مواد طبیعی و مصنوعی، طعم خود را از مواد شیمیایی دریافت می‌کنند. پس این مورد را هم اضافه کنید که تفاوت میان مواد طبیعی و شیمایی هم به خاطر وجود مواد شیمیایی است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

natural flavors are created from anything that can be eaten like animals and vegetables even if those edible things are processed in the lab to create flavorings 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

طعم مربوط به مواد طبیعی از هر چیزی که امکان خوردن آن وجود داشته باشد، تهیه می‌شود که از جمله آنها می‌توان به حیوانات و سبزیجات اشاره کرد. این موضوع حتی در رابطه با مواد خوراکی که در آزمایشگاه‌ها برای ساخت طعم‌دهنده‌ها از آنها استفاده می‌شود نیز صدق می‌کند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

artificial flavors come from anything that is inedible such as petroleum that is processed to create chemicals of flavorings 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

برای ساخت طعم‌دهنده‌های مصنوعی از هر چیزی استفاده می‌شود، حتی مواد غیر قابل خوردن مثل نفت (Petroleum) که بسیاری برای ایجاد مواد شیمیایی طعم‌دهنده از آن استفاده می‌کنند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

sometimes a chemical flavoring could be made from either natural or artificial sources the resulting molecule is the same but the route to making it can be different 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

برخی مواقع، یک طعم‌دهنده شیمیایی را می‌توان به کمک منابع طبیعی یا شیمایی تولید کرد؛ اگرچه در این حالت روش انجام کار متفاوت است، اما مولکول تولیدشده تفاوتی با منبع اصلی آن ندارد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

so why use artificial flavors at all 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

با این‌حال چرا باز هم از طعم‌دهنده‌های مصنوعی استفاده می‌شود؟ در حالت کلی، مواد شیمیایی مصنوعی در طعم‌دهنده‌های مصنوعی هزینه تولید پایینتری نسبت به آن‌چه در منابع طبیعی مواد شیمیایی پیدا می‌شود، دارند. به‌علاوه استفاده از آنها ایمن‌تر خواهد بود چراکه درگذشته آزمایش‌های لازم روی این مواد انجام شده است. در نهایت تولید آنها به خاطر عدم نیاز به زمینی برای پرورش، سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

the compound vanillin 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

وانیلین (Vanillin) یکی دیگر از ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی است که بوی وانیل از آن نشات می‌گیرد. در طبیعت، وانیلین از گونه‌ای بومی از گیاه ارکیده در مکزیک به دست می‌آید. اما پروسه استخراج این ماده شیمیایی طبیعی و خالص، فوق‌العاده زمانبر و پرهزینه است. به همین جهت محققان موفق به پیدا کردن راهی برای تولید وانیل مصنوعی در آزمایشگاه‌ها شده‌اند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

in 2006 japanese researcher mayu yamamoto 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

سال ۲۰۰۶ بود که یکی از پژوهشگران ژاپنی با نام مایو یاماموتو (Mayu Yamamoto) موفق به پیدا کردن راهی برای استخراج وانیل از مدفوع گاو شد. همین دستاورد بزرگ نیز باعث شد تا جایزه ایگ نوبل (Ig Nobel Prize) در دانشگاه هاروارد به او برسد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

most people dont realize that 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

بسیاری از مردم متوجه نمی‌شوند که ترکیبات شیمیایی موجود در طعم و بوی مواد طبیعی، به همان اندازه هم در طعم‌دهنده‌های مصنوعی یافت می‌شود. به عنوان مثال، تعداد مواد شیمیایی که برای تولید طعم و بوی توت فرنگی مصنوعی در یک نوشیدنی توت فرنگی استفاده می‌شود، مشابه همان میزان در یک توت فرنگی تازه است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

artificial grape flavor is derived from a chemical in concord purple grapes 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

عطر و طعم مصنوعی انگور برخلاف تصور بسیاری از افراد، از ماده‌ای شیمیایی در انگور بنفش مشتق شده و خبری از انگورهای سبز یا قرمز که در سوپرمارکت‌ها فروخته می‌شوند، نیست. به همین جهت موادی با بو و مزه مصنوعی انگور مثل آب‌نبات‌ها یا نوشیدنی‌ها، بفنش بوده و مزه آئها با انگور طبیعی تفاوت دارد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

some natural flavors can be more dangerous than the artificial ones 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

لازم است بگوییم برخی طعم‌دهنده‌های طبیعی از همتای مصنوعی آنها خطرناک‌تر هستند. شاید باورش کمی سخت باشد اما بعد از استخراج، در بوی خوب بادام یا بنزآلدهید (Benzaldehyde) می‌توان رد پای سیانید را پیدا کرد. به همین دلیل است که در برخی از فیلم‌های سینمایی، بوی تلخ بادام را به مسمویت افراد با سیانور ارتباط می‌دهند.

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

raw soybeans 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

سویای خام که سس سویا از آن تهیه می‌شود هم سمی است. این در حالی‌ست که برای تولید سس‌های صنعتی سویا، به جای پختن آنها از پروتئین‌های گیاهی هیدرولیزشده استفاده می‌شود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

many people worry about chemicals 620x465 - ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

بسیاری از مردم نگران ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی همچون مونوسدیم گلوتامات (MSG) که به غذاهای مختلف اضافه می‌شود، هستند. به‌علاوه ارتباط میان سردرد و این مواد که به عنوان «سندروم رستوران چینی» شناخته می‌شود نیز تنها یک باور غلط است. به عقیده محققان، علائم مربوط به مصرف غذاهای چینی به خاطر وجود مقادیر بالایی از نمک در این غذاهاست.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 45000TechnoYab QR Code For: ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذایی که همه‌روزه می‌خوریم

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *