تکنویاب | اخبار تکنولوژی

651f2b7130c2e74887404928a5829747 XL - رابط HDMI 2.1 قادر به پوشش پهنای باند 48 گیگابیت در ثانیه است
اشتراک

رابط HDMI 2.1 قادر به پوشش پهنای باند ۴۸ گیگابیت در ثانیه است

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: اخبار

رابط HDMI موفق شد در مدت زمان تنها چند سال به عنوان یک اینترفیس استاندارد در بین تجهیرات دیجیتالی مطرح گردد. HDMI به دلیل توانایی در ارسال همزمان صدا و تصویر به شهرت رسید و کمی بعد با افزوده شدن کانال های صوتی بیشتر، دالبی دیجیتال، دقت ۴K و فرکانس های بالا، توانایی های خود در زمینه ارسال برترین بیت های مولتی مدیا را ثابت کرد. به تازگی ورژن جدید این کابل تحت عنوان HDMI 2.1 معرفی شده است. برای رسیدن به نهایت کیفیت و کارایی!با تکنویاب همراه باشید.

رابط HDMI 2.1 قادر به پوشش پهنای باند ۴۸ گیگابیت در ثانیه است. این استاندارد می تواند رزولوشن ۸K را با فرکانس ثابت ۶۰ هرتز و پشتیبانی از HDR همزمان پخش کرده و همچنین دقت ۴K را با فرکانس واقعی ۱۲۰ هرتز در کنار HDR منتقل نماید. فناوری HFR که به تازگی معرفی گشته و در ابتدا روانه کنسول های بازی خواهد شد نیز در زمره پوشش HDMI 2.1 قرار دارد. در برخی مشخصات فنی این رابط به پشتیبانی از ۱۰K اشاره شده است. HDMI 2.0 قادر به ارسال ۱۸ گیگابیت در ثانیه بود که این پیشرفت یک انقلاب محسوب می گردد. فناوری Game Mode VRR که اختصار یافته variable frame rate یا نرخ فریم متغیر است، از جمله دیگر مزایای این کابل است. Game Mode VRR مشابه با فناوری های AMD FreeSync و Nvidia G-sync در اکوسیستم PC است. بدین ترتیب HDMI 2.1 قادر به ایجاد نرخ تطبیقی فریم است که در محصولاتی مانند کنسول های بازی بسیار حائز اهمیت است. یک E-ARC جدید در این نسخه پیاده سازی شده است که Dolby Atmos و DTS-X را در ورودی های آزاد در بر می گیرد. به عبارت ساده تر، کاربران می تواند در دقت هایی مانند ۴K و ۸K در فرکانس های یاد شده صدای اتمسفر را نیز تجربه نمایند.

hdmi21pipe2 - رابط HDMI 2.1 قادر به پوشش پهنای باند 48 گیگابیت در ثانیه است

رابط HDMI 2.1 با نسخه های ۲.۰ و ۱.۴ سازگار است. اما بدیهی است که نیازمند سخت افزارهای پردازشی جدید خواهد بود. این رابط در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ وارد بازار می گردد. نمایشگرهایی با عمق رنگ ۱۰ الی ۱۶ بیت و گستره رنگ BT 2020 نیز به طور کامل توسط آن پشتیبانی می گردد. در حال حاضر اشاره ای به کدک های فشرده سازی رزولوشن بالا نشده است؛ اما این کنسرسیوم رایزنی هایی را با تولید کنندگان سخت افزار انجام داده است.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 40775TechnoYab QR Code For: رابط HDMI 2.1 قادر به پوشش پهنای باند ۴۸ گیگابیت در ثانیه است

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *