Possible - راهکارهای افراد موفق با افکار منفی و انتقادات
اشتراک

راهکارهای افراد موفق با افکار منفی و انتقادات

نویسنده: ناصر سورانی تاریخ: دسته بندی: سلامت

یک تفاوت اساسی بین افرادی که همواره به تعداد ویژگی های مثبت و باورنکردنی خود اضافه می کنند و افرادی که همواره در راز موفقیت دیگران متحیرند وجود دارد.

در حالیکه سختکوشی، خوش اقبالی، پشتکار و دسترسی به ارتباطات کارآمد قطعا به موفقیت شخص کمک خواهند کرد، اما مهمترین عوامل تعیین کننده موفقیت فرد هم نیستند. تفاوت اساسی بین افرادی که رویاهای بزرگ در سر می پرورانند و به آنها دست می یابند با افرادی که فقط رویا پروری می کنند، در نحوه برخورد این افراد با باورهایی است که آنها را محدود می کند و سد راه موفقیت آنها می شود.

این باورهای محدودیت زا افکار تضعیف کننده و منفی هستند که در طول روز به ذهن شما خطور می کنند. این افکار در اشکال محتلف خود را نشان می دهند، مثلاً:

امکان ندارد که بتوانم در حضور یک جمع صحبت کنم چون احتمالا هیچکس به آنچه من می گویم علاقه ای نخواهد داشت.

فکر نمی کنم در صنعتی که من در آن فعال هستم با چنین سودی بتوان به کار ادامه داد.

نمی توانم هم برای ورزش به باشگاه بروم و هم به کارهایم برسم.

آدم هایی که در این حرفه هستند به زندگی شخصی خود نمی رسند و خانواده شان را نمی بینند.

اینگونه افکاری که ترس از توانایی انجام کاری را در شخص ایجاد می کنند، افراد را از ارایه بهترین عملکرد بازمی دارند. این افکار به سراغ همه ما می آیند، اما آدم های موفق آموخته اند که نباید به این افکار توجهی کنند. آنها اعتقاد دارند که وقتی هیچ چیز غیرممکن نیست، همه چیز ممکن است!

15919185 Team of young business men working at laptop together in a office Stock Photo - راهکارهای افراد موفق با افکار منفی و انتقادات

به افکار خود دقت کنید

اول سعی کنید متوجه افکار خود باشید. وقتی باوری باعث ایجاد حس محدودیت در شما می شود آن را مشخص کنید. با توجه به این افکار است که در کمال تعجب متوجه می شوید که در طول روز با تعداد زیادی از این افکار و باورها درگیر هستید.

به این فکر کنید که :”شاید، اما اگر…”

پس از مورد توجه قرار دادن افکار محدودیت زای خود، به این افکار این عبارت را اضافه کنید که :”شاید، اما اگر…” و به این موضوع فکر کنید که این باور و تفکر می تواند درست نباشد. در این صورت چه احتمالاتی پیش روی شما قرار دارد و با در نظر گرفتن این امکانات چه حسی به شما دست می دهد.

شکست های قبلی را از ذهن خود پاک کنید

اجازه ندهید سابقه شکست های قبلی شما را از تلاش دوباره برای دستیابی به هدفی بازدارد. با خودتان مهربان باشید، به یاد داشته باشید که هیچکس کامل نیست، بخصوص در تلاش های نخست خود. به شکست های پیشین خود به عنوان درسی نگاه کنید که بخشی ضروری از پیشرفت و موفقیت هستند.

سعی کنید ثابت کنید که افکار منفی شما اشتباه هستند

به خودتان ایمان داشته باشید، برای فعالیت هایی که در طی آن می توانید قابلیت های خود را محک بزنید داوطلب شوید. به باورهایی که مدتهاست با شما همراهند و شما را محدود می کنند فکر کنید و اعتبار آن باورها را زیر سوال ببرید. بعنوان مثال، شاید باور داشته باشید که برای کارآیی کافی به ۸-۱۰ ساعت خواب شبانه نیاز دارید. اما پس از شکستن این قانون و زودتر برخاستن از خواب متوجه شوید که ۶-۷ ساعت خواب هم برایتان کافی است.

22395305 Gruppe von gl cklichen jungen Gesch ftsfrau in einer Sitzung im B ro Lizenzfreie Bilder - راهکارهای افراد موفق با افکار منفی و انتقادات
از واکنش های منفی دیگران انگیزه بگیرید

روش دیگری که افراد موفق برای پیروزی بر افکار منفی خود استفاده می کنند این است که از واکنش های منفی دیگران انگیزه به دست می آورند.

فرض کنید در رویاهای خود در حال ارایه سخنرانی در TED Talk هستید که کلی توجهات را به خود جلب می کند.
تفکر منفی و محدودکننده شما این خواهد بود که: “می دانم که روی صحنه از خودم یک احمق خواهم ساخت” یا “می دانم که خراب می کنم”.

در عوض، سعی کنید از خود پرسش هایی بپرسید که شما را در مسیری که نهایت آن مقصد مورد نظر شماست هدایت کند. از خودتان بپرسید: “اگر بتوانم در این سخنرانی خیلی موفق بشوم چه اتفاقی می افتد؟ از کجا متوجه شوم که مطلب درست و روش درست ارایه آن را انتخاب کرده ام؟”

بعضی از این پرسش های راهنما ممکن است حتی اظهارنظرهای منفی باشد که سایرین در خصوص این اقدام شما بیان می کنند مثلا این که چنین چیزی امکان ندارد. اینجاست که باید این نظر منفی به شما انگیزه بدهد که شما می توانید خلاف انتظارات عمل کنید.

افراد موفق آگاهند که هیچ حسی از این درک که فقط شمایید که می توانید برای خود محدودیت ایجاد کنید قدرتمندتر نیست.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 33645 TechnoYab QR Code For: راهکارهای افراد موفق با افکار منفی و انتقادات

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *