محمد علی کلی
اشتراک

معرفی تمام آثاری که در سینما درباره محمدعلی کلی ساخته شد

نویسنده: ناصر سورانی تاریخ: دسته بندی: فیلم

قهرمان افسانه‌ای بوکس سنگین‌وزن جهان در پنج دهه گذشته کانون توجه بسیاری ار فیلم‌های سینمایی جهان بوده است.

به گزارش تکنویاب به نقل از مووی مگ، «کاسیوس کلی» که پس از مسلمان شدن نام محمدعلی را برای خود برگزید، سرانجام پس از سال‌ها مبارزه با بیماری پارکینسون در سن ۷۴ سالگی در بیمارستانی در آمریکا درگذشت.

وی یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین چهره‌های ورزشی در جهان بود که در داخل و خارج از رینگ طرفداران زیادی داشت، پس مطمئنا مورد توجه ویژه صنعت سینما نیز گرفت و در چنین فیلم به زوایای گوناگون زندگی او پرداخته شد.

«بزرگترین» دومین فیلم با حضور «کلی» در نقش خودش در سال ۱۹۷۷ به کارگردانی «تام گریس» رقم خورد که درباره زندگی وی پس از المپیک سال ۱۹۶۰ تا کسب مجدد قهرمانی سنگین وزن جهان و بازپس گرفتن قهرمانی از «جو فورمن» بود.

بزرگترین 200x300 - معرفی تمام آثاری که در سینما درباره محمدعلی کلی ساخته شد

مستند « وقتی ما پادشاه بودیم » ( شما می توانید این مستند را بصورت آنلاین در فیلمیو ببینید)  در سال ۱۹۹۶ به کارگردانی «لئون گست» ساخته شد که به مسابقه مشت‌زنی دسته سنگین‌وزن جهان بین «محمدعلی کلی» و «جورج فورمن» می‌پرداخت. این مسابقه که در سی‌ام اکتبر ۱۹۷۴ برگزار شد، با نام «غرش در جنگل» شناخته می‌شود. در این فیلم افراد مشهوری چون «جیمز براون»، «بی بی کینگ»، «نورمن میلر» و «اسپایک لی» حضور دارند. نمایش فیلم «وقتی ما پادشاه بودیم » در سال ۱۹۹۴ با استقبال منتقدان مواجه شد و این فیلم در همین سال جایزه اسکار بهترین فیلم مستند بلند را دریافت کرد.

وقتی ما پادشاه بودیم 231x300 - معرفی تمام آثاری که در سینما درباره محمدعلی کلی ساخته شد

«علی: قهرمان آمریکایی» به کارگردانی «لئون ایکاسو»، فیلم تلویزیونی زندگی‌نامه «محمد علی کلی» در سال ۲۰۰۰ بود که بیشتر از طریق فلش‌بک به زندگی وی زمانی که هنوز مسلمان نشده بود می‌پردازد. این فیلم که در آن «دیوید رامسی» در نقش محمدعلی بازی می‌کند، شامل جدال معروف قهرمانی جهان در سال ۱۹۷۴ با «جورج فورمن» نیز می‌شود.

علی قهرمان آمریکایی 200x300 - معرفی تمام آثاری که در سینما درباره محمدعلی کلی ساخته شد

فیلم «علی» محصول سال ۲۰۰۱ ساخته «مایکل مان» یکی از منحصر به فردترین فیلم‌ها درباره «محمد علی کلی» است، چرا که بر خلاف اغلب آنها در قالب مستند ساخته نشده است. این فیلم به روایت زندگی این بوکسور در خلال سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۴ میلادی می‌پردازد و در آن «ویل اسمیت» بازیگر معروف آمریکایی در نقش محمد علی به ایفای نقش پرداخته است و برای این نقش نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد سال ۲۰۰۱ شد.

علی 200x300 - معرفی تمام آثاری که در سینما درباره محمدعلی کلی ساخته شد

در مستند «رو در روی علی» که در سال ۲۰۰۹ که توسط «پیت مک کورماک» ساخته شد، زندگی این ستاره دنیای مشت‌زنی از زبان ۱۰ نفر از مهمترین رقبای او روایت می‌شود که به ستایش از وی در طول دوران حرفه‌ای ورزشی‌اش می‌پردازند. این فیلم در نهایت به جمع نامزهای نهایی بخش مستند اسکار راه یافت اما موفق به کسب جایزه نشد.

رو در روی علی 210x300 - معرفی تمام آثاری که در سینما درباره محمدعلی کلی ساخته شد

مستند «محاکمه محمد علی» ساخته «بیل سیگل» در سال ۲۰۱۳ روایتگر مسلمان شدن وی و همچنین امتناع او از حضور در جنگ ویتنام است. در این مستند به واکاوی عقاید کِلی درباره نابرابری نژادی و همچنین مذهب پرداخته شده است.

محاکمه محمد علی 213x300 - معرفی تمام آثاری که در سینما درباره محمدعلی کلی ساخته شد

اما مستند «من علی هستم» که جدیدترین فیلم درباره قهرمان سه دوره بوکس سنگین وزن جهان است در سال ۲۰۱۴ به کارگردانی «کلر لوئینس» است که با استفاده از فایل‌های صوتی مصاحبه با کِلی و خانواده‌اش، روایت مستند از داستان زندگی او ارائه می‌دهد. در این پروژه سینمایی «مارک تایسون» و «جورج فورمن» از قهرمانان پرآوازره بوکس جهان نیز مقابل دوربین رفته‌اند.

من علی هستم 203x300 - معرفی تمام آثاری که در سینما درباره محمدعلی کلی ساخته شد

 


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 11816 TechnoYab QR Code For: معرفی تمام آثاری که در سینما درباره محمدعلی کلی ساخته شد

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *