coca cola zero bank ice 48525 3840x2160 - نوشابه های رژیمی، مفید یا مضر؟
اشتراک

نوشابه های رژیمی، مفید یا مضر؟

نویسنده: ناصر سورانی تاریخ: دسته بندی: سلامت

شیرین کننده های مصنوعی در نوشابه های رژیمی احتمالا برای شما خوب نیست. اگر غیر این فکر میکنید، خوش بینی شما قابل تحسین است. مطالعه جدیدی در بیمارستانی در ماساچوست نشان داده است که این نوشابه ها به کاهش وزن شما کمکی نمیکنند. بله، مانند خیلی از چیزهای دیگر، نوشابه های رژیمی هم یک کلاهبرداری بزرگ اند.

ریچارد هودین، جراح بیمارستان ماساچوست و نویسنده ارشد این مطالعه، توضیح میدهد”جانشین های قند نظیر آسپارتام که در نوشابه های رژیمی به کار میروند، برای کاهش وزن و کاهش انتشار سندروم متابولیک طراحی شده اند، اما تعدادی از مطالعات بالینی نشان میدهد که این محصولات به درستی کار نمیکنند و درواقع ممکن است همه چیز را بدتر کنند.” دکتر هودین و تیمش دریافتند که شیرین کننده های مصنوعی جلوی IAP  (یا همان Intestinal alkaline phosphatase) که آنزیم روده برای جلوگیری از چاقی است را میگیرند. بنابراین حتی اگر هیچ قندی در نوشیدنی رژیمی شما وجود نداشته باشد، باز هم به کم کردن وزن شما کمکی نخواهند کرد.

برای تست کردن اثر آسپارتام در IAP، محققان چهار گروه موش را در طی یک دوره چهار هفته ای مورد بررسی قرار دادند. به دو گروه از آنها غذایی با چربی بالا و یکی با آب آشامیدنی با آسپارتام و دیگری با آب آشامیدنی ساده دادند. به دو گروه باقیمانده رژیم غذایی طبیعی با دو نوع آب آشامیدنی ساده و حاوی آسپارتام خورانده شد. موش هایی که آب آشامیدنی-آسپارتام میخوردند، معادل این بود که در روز از سه و نیم قوطی نوشابه رژیمی مصرف کرده باشند. محققان دریافتند که تفاوت کمی بین وزن دو گروه که رژیم طبیعی و پرچرب داشتند وجود دارد آن دسته که آسپارتام مصرف کردند وزن بیشتر نسبت به آنهایی که آب معمولی میخوردند داشتند. علاوه بر این موش هایی که آسپارتام دریافت کردند، فشار خون بالا و سطح قند بالاتری نیز داشتند، که محققان براین باورند که شواهدی از عدم تحمل گلوکز وجود دارد. همچنین گزارش شده است که دو گروهی که آسپارتام مصرف کردند، سطوح بالاتری از التهاب TNF-α (عامل نکروز تومور آلفا) را دارند که این نوع از التهاب همراه با سندروم متابولیک خواهد بود.

دکتر هودین میگوید: ” صرف نظر از اثرات دیگر نوشابه های رژیمی، آزمایش های به وضوح نشان میدهد که آسپارتام موجود در آنها، فعالیت IAP را بلاک میکند.” اما آیا این نتایج باعث میشود که ما دیگر به سمت نوشابه های رژیمی نرویم؟ به طور قطع جواب آن منفی خواهد بود. اما به احتمال زیاد به ما کمک خواهد کرد که دلیل مرگ زودرس خودمان را بدانیم.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 33216 TechnoYab QR Code For: نوشابه های رژیمی، مفید یا مضر؟

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *