33 1 - پاسخ وزیر ارتباطات به گلایه فروشندگان موبایل
اشتراک

پاسخ وزیر ارتباطات به گلایه فروشندگان موبایل

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: کسب و کار

طرح رجیستری موبایل از روز ۲۸ مهرماه با مانیتورینگ شبکه آغاز شد و قرار است طی روزهای آینده، اولین برندها و مدل‌های قاچاقی که در این طرح جلوی فعالیتشان گرفته می‌شود، اعلام شوند. قبل از آغاز طرح رجیستری، بارها مسئولان از جمله محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کردند که قیمت گوشی های موبایل پس از رجیستری افزایش پیدا نمی‌کند.

با این حال مشاهده کردیم که در یکی دو هفته اخیر قیمت گوشی در بازار ایران گران شد. مسئولان باز هم زیر بار نرفتند و هر بار تاکید می‌کردند که این افزایش قیمت ارتباطی به رجیستری ندارد و دلایلی از جمله نرخ دلار و اتفاقات کردستان عراق برای توجیه این گرانی‌ها مطرح شدند.

33 - پاسخ وزیر ارتباطات به گلایه فروشندگان موبایل

در این زمان، آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در واکنش به افزایش قیمت موبایل اظهار کرد:

افزایش قیمت‌ها در بازار گوشی موبایل با آغاز رجیستری حباب است و بهترین پاسخ به این موضوع، عدم خرید گوشی برای تنظیم بازار خواهد بود. با اجرای فاز نخست طرح رجیستری که صرفا به پایش تلفن های همراه موجود در شبکه می‌پردازد، شاهد سوءاستفاده و فضاسازی عده‌ای از فرصت‌طلبان در بازار تلفن همراه بودیم. طرح رجیستری تاکنون هیچ هزینه‌ای برای بازار تلفن همراه نداشته و نباید ریال اضافه‌ای بیش از ارزش واقعی گوشی به فرصت طلبان پرداخت کنند. تاکید می‌کنم اجرای طرح رجیستری نباید باعث افزایش قیمت برای مصرف کننده نهایی شود و بهترین پاسخ به این موضوع، عدم خرید گوشی برای تنظیم بازار عرضه و تقاضا به نفع مشتری است.

این پیشنهاد جنجالی وزیر ارتباطات با واکنش‌های زیادی از سوی برخی مسئولان سابق دولت و به خصوص فروشندگان بازار موبایل همراه شد. محمد سلیمانی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سابق ایران از این موضوع انتقاد کرد و گفت نباید با اجرای طرح رجیستری، قیمت گوشی های موبایل به یکباره گران شود و بعد به مردم بگوییم که فعلا گوشی نخرید تا قیمت‌ها پایین بیاید. وی در ادامه افزود در حال حاضر هیچ منطقی برای بالا رفتن قیمت‌ها وجود ندارد و تنها علت گرانی، این است که عده‌ای سودجو انتظار چنین روزی را می‌کشیدند و کمین کرده بودند تا هنگام اجرای طرح رجیستری از آب گل آلود ماهی بگیرند و قیمت‌ها را بالا ببرند. از سوی دیگر سوءمدیریت و ناتوانی مسئولان نیز موجب ایجاد چنین فضایی شد تا سودجویان نهایت استفاده را ببرند. واردکنندگان گوشی های موبایل مشخص هستند و دولت می‌تواند به راحتی آن‌ها را کنترل کرده و فشار هزینه‌های اضافی را از دوش ملت بردارد.

اعتراض فروشندگان بازار موبایل به وزیر ارتباطات

فروشندگان بازار موبایل ایران نیز به صحبت‌های وزیر ارتباطات در مورد گوشی نخریدن مردم واکنش نشان دادند و اعتراض خود به این موضوع را به شکل‌های مختلف نشان دادند. تصویر زیر، نشان‌دهنده اعتراض یکی از فروشندگان به راهکار جنجالی آذری جهرمی است.

22 - پاسخ وزیر ارتباطات به گلایه فروشندگان موبایل

امروز نیز وزیر ارتباطات، پاسخ این اعتراضات را در صفحه شخصی خود در اینستاگرام داد و با انتشار عکس فوق، پستی را با این مضمون نوشت و با هشتگ #انصاف به اشتراک گذاشت:

تصویر بالا را تعدادی از دوستان برای بنده ارسال کردند. واقعیت این است که اگر دوستانی که به حرفه موبایل فروشی مشغول بودند در یک شب همان گوشی‌هایی را که در مغازه خود داشتند با قیمت‌هایی بالاتر به مردم عرضه نمی‌کردند، نیازی به اظهارنظر بنده نبود. وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان دستور دادند تا نظارت جدی بر فروش گوشی و قیمت‌ها داشته باشند. بهترین راه حل، بازگشت قیمت‌ها به قبل از گرانی بی دلیل است و مردم نیز بعد از طبیعی شدن قیمت‌ها مجددا خریدهای خود را انجام خواهند داد.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 72803 TechnoYab QR Code For: پاسخ وزیر ارتباطات به گلایه فروشندگان موبایل

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *