تکنویاب | اخبار تکنولوژی

6 12 - تخصیص دلار 4200 تومانی برای واردات موبایل، لپ تاپ و قطعات کامپیوتر
اشتراک

تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات موبایل، لپ تاپ و قطعات کامپیوتر

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: کسب و کار

سرانجام دولت لیست کالاهای مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی را به طور رسمی منتشر کرد و بر خلاف برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این که دلار ۴۲۰۰ تومانی به واردات لوازم کامپیوتری و موبایل تعلق نمی‌گیرد، مشاهده می‌کنیم که واردات تمامی قطعات ضروری کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ با ارز ۴۲۰۰ تومانی ممکن خواهد بود. همچنین واردات گوشی های موبایل نیز مشمول دریافت ارز دولتی می‌شود.

جزئیات تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای مختلف

بر اساس این لیست، کامپیوتر، لپ تاپ و قطعات اصلی آن‌ها در دسته دوم کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی قرار گرفته‌اند و ارز مورد نیاز برای واردات این دسته از کالاها از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی و سامانه نیما تامین خواهد شد.

1 106 620x163 - تخصیص دلار 4200 تومانی برای واردات موبایل، لپ تاپ و قطعات کامپیوتر

در لیست منتشر شده، ‌کالاهای ضروری شامل نوت بوک، تبلت، سیستم‌های سرور، درایو نوری، مادربورد، کارت گرافیک و کارت صدا دیده می‌شوند و ردیف دیگری با عنوان «سایر» نیز در این لیست به چشم می‌خورد که سایر اقلام ضروری در آن قرار می‌گیرند و حقوق ورودی این دسته از کالاها ۵ درصد تعیین شده است.

2 61 620x58 - تخصیص دلار 4200 تومانی برای واردات موبایل، لپ تاپ و قطعات کامپیوتر

نمایشگرها نیز در این لیست دیده می‌شوند و کیس کامپیوتر هم مانند نمایشگرها در دسته سوم قرار گرفته است. حقوق ورودی نمایشگرها و کیس کامپیوتر ۲۶ درصد تعیین شده که به نظر می‌رسد این تعرفه با هدف حمایت از تولید داخلی وضع شده است. مودم، تجهیزات شبکه و کارت شبکه نیز در لیست دوم جای گرفته‌اند که همگی مشمول دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌شوند. حقوق ورودی برای مودم و تجهیزات شبکه به ترتیب ۱۰ و ۵ درصد خواهد بود.

3 39 620x62 - تخصیص دلار 4200 تومانی برای واردات موبایل، لپ تاپ و قطعات کامپیوتر

در مورد واردات گوشی های تلفن همراه، کمی محدودیت تعیین شده است. به این ترتیب که به ازای ورود هر گوشی موبایل، حداکثر ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی از محل ارز در نظر گرفته شده برای کالاهای دسته دوم تخصیص داده می‌شود. گوشی های موبایل تا قیمت ۳۰۰ دلار در اولویت دوم قرار می‌گیرند و گوشی‌های گران‌تر در لیست سوم قرار دارند.

4 30 620x61 - تخصیص دلار 4200 تومانی برای واردات موبایل، لپ تاپ و قطعات کامپیوتر

بنابراین اگر قیمت گوشی کمتر از ۳۰۰ دلار باشد مشکلی وجود نخواهد داشت و واردکننده می‌تواند با ارز دولتی نسبت به واردات گوشی اقدام کند، اما گوشی های گران‌تر از ۳۰۰ دلار در دسته کالاهای اولویت سوم قرار می‌گیرند که با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی + قیمت اظهارنامه صادراتی تامین اعتبار می‌شوند. همچنین حقوق ورودی گوشی های موبایل ۵ درصد تعیین شده است.

با این اوصاف اگر ارز دولتی به درستی و به اندازه کافی به واردکنندگان اختصاص پیدا کند، می‌توانیم امیدوار باشیم که بازار موبایل، لپ تاپ و قطعات کامپیوتری کمی سر و سامان پیدا کند و از حالت رکود و گرانی بیش از حد که در حال حاضر به سر می‌بریم، نجات یابد.

5 17 620x386 - تخصیص دلار 4200 تومانی برای واردات موبایل، لپ تاپ و قطعات کامپیوتر

دولت کالاهای مشمول دریافت ارز دولتی را در سه دسته اولویتی قرار داده که شامل کالاهای اساسی، کالاهای واسطه‌ای و کالاهای مصرفی می‌شوند. در دسته اول (کالاهای اساسی)، اقلامی مانند گندم، روغن، برنج، نهاده‌های دامی، حبوبات و برخی داروها قرار گرفته‌اند که با ارز ۴۲۰۰ تومانی به اضافه یارانه ۴۰۰ تومانی تامین ارز خواهند شد و به عبارت دیگر نرخ هر دلار برای این گروه کالاها ۳۸۰۰ تومان می‌شود. ارز مورد نیاز این دسته از کالاها از محل درآمدهای فروش نفت به دست می‌آید.

دسته دوم (کالاهای واسطه‌ای) شامل اقلامی چون مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای مانند ماشین آلات و همچنین برخی گوشی های موبایل و لپ تاپ و لوازم کامپیوتری می‌شود که دلار ۴۲۰۰ تومانی از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی و سامانه نیما به واردات آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند.

برای کالاهای دسته سوم یا کالاهای مصرفی نیز ارز مورد نیاز از صادرات کالاهایی تامین می‌شود که ملزم به ارائه ارز خود در سامانه نیما نیستند. این کالاها با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی + قیمت اظهارنامه صادراتی تامین اعتبار خواهند شد.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 84989TechnoYab QR Code For: تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات موبایل، لپ تاپ و قطعات کامپیوتر

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *