تکنویاب | اخبار تکنولوژی

1 111 - واردات خودرو ممنوع اعلام شد و ارز به آن تعلق نمی‌گیرد
اشتراک

واردات خودرو ممنوع اعلام شد و ارز به آن تعلق نمی‌گیرد

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: خودرو

دولت واردات خودرو خارجی کامل و حتی خودروهای هیبریدی را ممنوع اعلام کرد. طبق دستورالعمل جدید دولت، تنها واردات خودروهایی که به صورت CKD انجام می‌شود آزاد است و ارز رسمی به واردات این محصولات اختصاص پیدا می‌کند.

پس از انتشار فهرست سه گانه‌ی کالاهایی که مشمول دریافت ارز دولتی و دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌شوند، حالا دولت فهرست چهارمی را منتشر کرد که نشان‌دهنده کالاهای ممنوعه برای ورود به کشور است. بر اساس تصمیم‌گیری جدید دولت، واردات هرگونه خودروی خارجی و حتیخودروهای هیبریدی به صورت یک واحد کامل (CBU) ممنوع اعلام شده و واردات خودرو تنها به صورت CKD (قطعه قطعه) آزاد خواهد بود.

محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت ارسال و فهرست گروه چهارم کالایی که واردات آن‌ها با ممنوعیت روبرو شده را ابلاغ کرد. در این نامه نوشته شده است:

بدین‌وسیله فهرست گروه چهارم کالایی شامل ۱۳۳۹ ردیف تعرفه ۸ رقمی که ثبت سفارش آن‌ها در جلسه روز جاری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ممنوع شده، جهت اجرا ابلاغ می‌شود. لازم به ذکر است که کلیه ثبت سفارشات صادره قبلی مربوط به این ردیف‌ها فاقد اعتبارند، مگر این که قبل از این تاریخ توسط شبکه بانکی تامین ارز شده و یا بدون انتقال ارز باشند.

شوک جدید به بازار با ممنوعیت واردات خودرو

طبق لیست پیوست کالاهایی که با ممنوعیت ثبت سفارش و واردات مواجه شده‌اند، واردات خودرو به صورت یک واحد کامل ممنوع اعلام شده است. به این ترتیب ممکن است این تصمیم جدید دولت باز هم باعث وارد شدن یک شوک دیگر به بازار خودروهای خارجی و افزایش قیمت این دسته از خودروها شود.

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در این رابطه می‌گوید اعلام ممنوعیت واردات خودرو دوباره بازار را متلاطم می‌کند. این ممنوعیت منجر به افزایش تقاضا برای خودروهای داخلی و ایجاد اغتشاش در بازار این خودروها نیز خواهد شد. وی در ادامه افزود:

محدودیت در بازار خودروهای وارداتی، سبب اقبال مردم به خودروهای مونتاژ وارداتی نیز می‌شود و افزایش تقاضا در بازار مونتاژی‌ها، افزایش واردات قطعات این خودروها را نیز به دنبال خواهد داشت. طبق آمارهای منتشر شده، سه تا چهار برابر خودروهای وارداتی، قطعات خودروهای مونتاژی به کشور وارد می‌شود، بنابراین درست است که دولت تلاش می‌کند تا با ممنوعیت واردات خودرو به نوعی جلوی هدر رفت ارز برای کالاهای مصرفی را بگیرد، ولی از سوی دیگر با هجوم تقاضا برای خودروهای مونتاژی که بیشترشان چینی هستند، شاهد افزایش ورود قطعات این خودروها به کشور و خروج ارز از کشور به این منظور خواهیم بود.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 85072TechnoYab QR Code For: واردات خودرو ممنوع اعلام شد و ارز به آن تعلق نمی‌گیرد

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *