cea42fdf333e1332edc8447f43d6394a XL - آیا آب باران قابل آشامیدن است؟
اشتراک

آیا آب باران قابل آشامیدن است؟

نویسنده: سعیدی تاریخ: دسته بندی: علمی

جمع‌آوری آب باران تا به‌حال در ایالت کلرادو ممنوع بوده است. اما به‌تازگی و با فزونی گرفتن مشکل کم‌آبی، این ایالت نیز مانند ایالات بسیار دیگری به جمع‌آوری آب باران به‌عنوان روشی جایگزین برای ذخیره‌ی آب روی آورده است. آیا آب باران، سالم است؟

سیبیل شارل، یک مهندس محیط زیست در دانشگاه دولتی کلرادو است؛ او در پی یافتن پاسخی علمی برای این سوال است. خانم شارل می‌گوید:

از این آب می‌توان برای آبیاری، شستشو یا آب‌شویی توالت استفاده کرد. حتی می‌توان آن را با تصفیه، به آب آشامیدنی تبدیل کرد. اما ابتدا لازم است اطلاعات بیشتری در مورد ترکیبات آن به‌دست آوریم؛ برای مثال باید بدانیم که این آب عاری از انواع باکتری، ویروس یا پروتوزوآ باشد که باعث بیماری می‌شود. این ترکیبات از طریق باران وارد آب نمی‌شوند؛ بلکه از طریق مدفوع حیواناتی مانند سنجاب و پرندگان که روی سقف اماکن رفت‌و‌آمد می‌کنند، وارد آب می‌شوند.

ac9bc347 decc 4788 aa78 e3a48db424d6 - آیا آب باران قابل آشامیدن است؟

شارل در پروژه‌ای با عنوان از روی پشت‌بام، زندگی خانواده‌ها در چهار شهر از جمله فورت کولینز و کلرادو را بررسی کرد؛ هدف از این کار، بررسی ارگانیسم روان‌آب روی سقف‌ها در ماه‌های پیش‌رو است که ممکن است باعث ایجاد بیماری شوند. حتی اگر مشخص شود که آب باران دارای انواع پاتوژن‌ها است، این موضوع نمی‌تواند کتمان‌کننده‌ی استفاده از آب برای مصارف آشامیدنی باشد. خانم شارل می‌گوید:

سیستم‌های تصفیه‌ی آب ساده‌ای وجود دارند. بنابراین اگر متوجه وجود پاتوژن‌های خطرناک شویم، تنها نیاز است سیستم‌های تصفیه‌ای طراحی کنیم که توانایی غیرفعال کردن یا از بین بردن برخی ارگانیسم‌های خاص را داشته باشند.

منبع PHYS


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 84603 TechnoYab QR Code For: آیا آب باران قابل آشامیدن است؟

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *