آیا-ماه-عامل-بروز-زلزله-زمین-است؟
earthmoon - آیا ماه عامل بروز زلزله در زمین است؟
اشتراک

آیا ماه عامل بروز زلزله در زمین است؟

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: علمی

در سال‌های اخیر مطالعات بسیاری در زمینه میزان تاثیر ماه روی زمین لرزه انجام شده است. طبق آخرین مطالعات، ماه و زمین لرزه ها هیچ ارتباطی به هم ندارند و به همین صورت بین ماه، فصل‌ها و زمین لرزه نیز هیچ ارتباطی نیست. به گفته سوزان‌ هاف، محقق زمین‌شناسی ایالات‌متحده امریکا، هر الگوی به دست آمده از این ارتباط، تفاوتی با الگوهای کاملاً تصادفی ندارد.

مطالعات گذشته نشان داده که بیش‌ترین زمین لرزه ها در بخش خاصی از سال رخ می‌دهد، همان طور که مطالعات سال ۱۹۸۴ بیان کرد که گسل سن آندریاس در فصل بهار فعال می‌شود و مطالعات سال ۱۹۹۹ ارتباط زمین لرزه ها با فصول بارانی را مشخص کرد.

اخیراً نیز دو تحقیق در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت که وقوع زلزله های بزرگ را در طول ماه کامل نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که تحقیقات صورت گرفته در سال ۲۰۰۳ در تایوان ارتباطی بین فازهای ماه و زلزله‌های کوچک را نشان می‌داد. البته در طی پژوهش‌های صورت گرفته یک رابطه کلی بین قرارگیری زمین،ماه و خورشید و تأثیر بر روی زلزله یافت شده بود.

در زمان ماه کامل، هر سه جسم خورشید، زمین، ماه در یک خط قرار می‌گیرند و به این حالت، syzygy گفته می‌شود. به نظر می‌رسد به علت یک خط شدن هر سه جسم، تکان‌های شدید در زمین به وجود می‌آید.

اما بر خلاف تمامی این تحقیقات، هاف و تیم او ۲۰۴ زمین لرزه با شدت ۸ ریشتر و بیشتر را از سال ۱۶۰۰ میلادی مورد مطالعه قراردادند و با فازهای ماه مقایسه کردند.

تیم تحقیقاتی خاطرنشان کرد که زمین لرزه های بزرگ برای این پژوهش‌ها بهتر هستند چرا که احتمال وجود اثرات شدید خارجی بر روی آن‌ها بیشتر است.

مطالعات جدید این تیم نشان می‌دهد که یافته‌های قبلی مربوط به ارتباط بین زلزله و فازهای ماه یا زمین لرزه و زمان مشخص سال اشتباه بوده و همه تصادفی هستند.

درحالی‌که تعداد زیادی از زمین لرزه ها در طول زمان‌های خاصی از سال شکل‌گرفته‌اند، هاف توانست نشان دهد که هیچ الگویی در تصادفی کردن تاریخ‌ها وجود ندارد.بیش‌ترین تعداد زمین‌ لرزه ها در طول روزهای سال، ۱۶ عدد بوده و در ۷ روز پس از ماه کامل اتفاق افتاده است و اگر بخواهیم فازهای ماه و زمین لرزه را به هم ربط بدهیم، این عدد آن چنان تأثیرگذار نخواهد بود.

هاف گفت :

زمانی که شما داده‌های تصادفی در اختیار دارید می‌توانید تمام علامت‌های شهودی از نمونه را ببینید و احتمال اتفاق هر چیزی هست. مثلاً زمانی که یک سکه را می‌چرخانید احتمال دارد ۵ بار پشت سر هم یک روی سکه ظاهر شود.

او خاطرنشان کرد که تأثیرات کششی واردشده بر زمین، بر ایجاد زمین لرزه تأثیرگذار است اما نسبت توزیع آن‌ها برای پیش‌بینی زمین لرزه و تغییرات پوسته‌ای زمین بسیار کم خواهد بود. در سال ۲۰۱۶ نیز دانشمندان بر استفاده از این عامل‌ها در پیش‌بینی زمین لرزه نیز اشاره‌ای نکرده بودند.

در هر صورت تاثیر ماه روی زمین لرزه مسأله ای گسترده است که شاید مجدداً در آینده قوت بگیرد. هاف گفت :

دیر یا زود در زمان ماه کامل یک زمین لرزه شدید صورت خواهد گرفت و داستان دوباره باز می‌گردد. امیدواریم که این تحقیقات بتوانند مرجع بزرگی برای مردم به منظور نشان دادن عدم وجود ارتباط بین زمین لرزه های بزرگ و ماه کامل باشند.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 77663TechnoYab QR Code For: آیا ماه عامل بروز زلزله در زمین است؟

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *