instagram telegram block - آیا تلگرام در ایران رفع فیلتر می شود؟
اشتراک

آیا تلگرام در ایران رفع فیلتر می شود؟

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: برنامه

پس از اختشاشات اخیر در کشور که عمدتا از طریق شبکه های اجتماعی جهت دهی شد، دولت ناچار به فیلتر دو شبکه اجتماعی تلگرام و اینستاگرام در ایران گردید؛ موضوعی که بسیاری از آن ناراحت و برخی نیز خوشحال شدند. مبحث مزایا و معایب تلگرام و اینستاگرام در ایران بسیار طولانی بوده در این مجال فرصتی برای پرداختن به آن نیست، اما اکنون پرسشی مهم ذهن کاربران را به خود مشغول کرده است :

آیا تلگرام وصل می شود؟

آیا تلگرام دوباره باز خواهد شد ؟

امکان رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام در ایران وجود دارد؟

اینها سوالاتی است که اکنون برای تمام کاربران این دو شبکه اجتماعی در ایران به وجود آمده است. در ادامه به بررسی شواهد و اطلاعات منتشر شده در این مدت، مبنی بر احتمال رفع فیلتر و یا عدم تمایل دولت برای رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام در کشور، می پردازیم.

از همان دقایق اولیه فیلتر تلگرام و اینستاگرام در ایران شایعات و اخبار رسمی و غیر رسمی پیرامون آینده این دو اپلیکیش در کشور مطرح گردید. برخی از این اخبار به فیلتر دائمی تلگرام و اینستاگرام و برخی دیگر به موقتی بودن این تصمیم اشاره کردند.

شبکه خبر اعلام کرد :

فیلتر تلگرام و اینستاگرام موقتی است و در آینده دسترسی به این دو شبکه اجتماعی مجددا میسر خواهد شد.

خبرگذاری ایلنا به نقل از یک منبع آگاه نوشت :

 مسئولان مجموعه تلگرام با مقامات ایرانی همکاری نکرده‌اند و مشکل در  عبور از خطر قرمز ایران توسط یک پیام رسان بیگانه با تعداد زیاد کاربر ایرانی است. انتظار بر این است که پیام رسان تلگرام با وجود نمونه‌های داخلی مناسب و امن حتی نمونه‌های خارجی، به صورت دائمی فیلتر و از دسترس خارج شود. توصیه می‌کنیم مردم از شبکه‌های اجتماعی داخلی مانند سروش استفاده کنند؛ اما فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام به دلیل وجود نداشتن نمونه مشابه داخلی، موقتی است و انتظار می‌رود تا محدودیت‌های ایجاد شده برای اینستاگرام تا چند هفته آینده از بین برود.

سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در واکنش به این موضوع گفت :

سیا، موساد و عربستان سعودی خریدار اطلاعات ایران در تلگرام هستند؛ اگر می‌خواهیم از فضای سایبری استفاده کنیم باید رویکرد ملی‌سازی در زیرساخت ها در دستور کار قرار گیرد. امروز امنیت ملی صرفا در حوزه فیزیکی نیست، بلکه یکی از شروط دفاع سایبری ملی سازی زیرساخت های سایبری کشور است.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در توییتی گفت :

شایعه هایی که در خصوص قطع دائمی شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود صحت ندارد و به نظر می‌رسد هدف آنها ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی و بدبینی عمومی است.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت:

شورای عالی فضای مجازی تصمیمی برای فیلترینگ تلگرام ندارد و قطعی‎های فعلی موقتی است.

جمشید جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت :

در شرایط فعلی و با توجه به اقتضائاتی که وجود دارد تنها محدویت‎های موقتی برای تلگرام و برخی از شبکه‎های اجتماعی درنظر گرفته شده است که بعد از حل مشکلات وضعیت به حالت قبلی خود بازمی‎گردد.

نقل قول های بالا، تنها بخشی از واکنش های چند ساعت گذشته به فیلتر تلگرام و اینستاگرام در ایران بود. همانطور که می‌بینید برخی به دائمی بودن فیلتر این دو شبکه اجتماعی عقیده داشته و برخی دیگر نیز این محدودیت ها را موقتی می‌دانند؛ موضوعی که متاسفانه جز صبر کردن راهی برای پی بردن به واقعیت آن، وجود ندارد.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 76594 TechnoYab QR Code For: آیا تلگرام در ایران رفع فیلتر می شود؟

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *