منتظر-افزایش-نجومی-قیمت-خودروهای-وارد
1 95 - منتظر افزایش نجومی قیمت خودروهای وارداتی باشید
اشتراک

منتظر افزایش نجومی قیمت خودروهای وارداتی باشید

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: خودرو

قوانین و ضوابط جدید واردات خودرو به کشور مشخص شده و به زودی تصویب و اجرایی خواهد شد. ممنوعیت واردات خودروهای لوکسی چون بی ام و سری ۷، پورشه ماکان و لکسوس ان ایکس و همچنین آزاد شدن واردات خودروهایی با موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی‌سی، البته با تعرفه ۱۳۰ درصدی از مهم‌ترین بخش‌های قوانین جدید به شمار می‌روند. در ادامه، تعرفه واردات خودرو و ضوابط ثبت سفارش خودروهای وارداتی را از زبان رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو بررسی می‌کنیم.

2 72 620x315 - منتظر افزایش نجومی قیمت خودروهای وارداتی باشید

میثم رضایی، رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو اعلام کرد در نشست اخیر کمیسیون زیربنایی دولت، تعرفه واردات خودرو و ضوابط ثبت سفارش خودرو نهایی شد و بر این اساس، سقف ارزش گمرکی خودروها ۴۰ هزار دلار تعیین شده و تعرفه‌ها نیز در ۴ گروه مختلف مشخص شده‌اند. به گفته رضایی، این ضوابط و تعرفه‌ها تا چند روز آینده در دولت تصویب و اجرایی خواهد شد و در ادامه، سایت ثبت سفارش خودروهای وارداتی هم در روزهای آتی باز می‌شود.

افزایش ۱۵ تا ۴۰ درصدی تعرفه واردات خودرو

وی همچنین خبر داد که سقف ارزش گمرکی خودروهای وارداتی ۴۰ هزار دلار تعیین شده و واردات خودرو با حجم موتور حداکثر ۳ هزار سی‌سی مجاز اعلام شده است. خودروهای با حجم موتور ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی‌سی که تاکنون تعرفه واردات آن‌ها ۴۰ درصد بوده اکنون مشمول تعرفه ۵۵ درصدی شده‌اند و خودروهای با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی که تعرفه قبلی آن‌ها ۴۰ درصد بوده از این پس مشمول تعرفه ۷۵ درصدی می‌شوند. تعرفه واردات خودرو با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی نیز قبلا ۵۵ درصد بود که حالا ۹۵ درصد تعیین شده و در نهایت خودروهای با حجم موتور ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سی‌سی که قبلا وارداتشان ممنوع بود، در قوانین جدید مشمول تعرفه ۱۳۰ درصدی می‌شوند.

3 51 - منتظر افزایش نجومی قیمت خودروهای وارداتی باشید

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو همچنین اظهار کرد که از این پس، دو پیش‌شرط برای واردات خودرو وجود دارد. اولا این که حجم موتور خودروهای وارداتی نباید بالاتر از ۳ هزار سی‌سی باشد و دوم این که سقف ارزش گمرکی این خودروها هم حداکثر ۴۰ هزار دلار تعیین شده است. وی در ادامه افزود:

خودروهایی مانند هیوندای سانتافه یا کیا سورنتو که تا به امروز با حجم موتور ۲۴۰۰ سی‌سی وارد کشور می‌شدند دارای مدل‌هایی با حجم موتور ۳۰۰۰ سی‌سی نیز هستند. همچنین خودرویی چون هیوندای توسان با حجم موتور ۲ هزار سی‌سی وارد می‌شد که دارای موتورهای پرحجم‌تر هم هست. خودروهای هیوندای آزرا گرنجور و جنسیس هم قیمت پایه‌شان بیشتر از ۴۰ هزار دلار نمی‌شود. بنابراین برخی مدل‌های خودرو که حجم موتور بالاتری دارند و البته قبلا وارد نمی‌شدند، دارای ارزش گمرکی بالاتر از سقف تعیین شده هستند و وارداتشان ممنوع خواهد بود.

به گفته رضایی و با توجه به مصوبه جدید کمیسیون زیربنایی دولت، تمرکز واردات خودرو بر محصولات کره‌ای، ژاپنی و فرانسوی خواهد بود. خودروهای هیوندای و کیا موتورز کره جنوبی، میتسوبیشی ژاپن، رنو و پژو فرانسه طبق این مصوبه قابل ورود به کشور هستند و خودروهایی با حجم موتور بالاتر نمی‌توانند وارد کشور شوند. به عنوان مثال، خودرویی مانند هیوندای سانتافه معمولی که دارای ارزش گمرکی ۲۰ هزار و ۵۰۰ دلار بود، با حجم موتور ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ سی‌سی از ارزش گمرکی ۲۳ هزار دلاری برخوردار است و منعی برای واردات نخواهد داشت.

ممنوعیت واردات خودروهای لوکس

از دیگر نکات قابل توجه ضوابط جدید واردات خودرو، ممنوعیت واردات خودروهای لوکس است. سیاست دولت در مصوبه جدید این است که خودروهای لوکس به کشور وارد نشود. به این ترتیب خودرویی مانند لکسوس NX200 یا NX300 که دارای ارزش گمرکی بیشتر از ۴۰ هزار دلار است دیگر به کشور وارد نخواهد شد. پورشه ماکان و بی ام و ۷۳۰ نیز چنین شرایطی دارند و بنابراین دیگر شاهد ورود آن‌ها به کشورمان نخواهیم بود.

4 37 - منتظر افزایش نجومی قیمت خودروهای وارداتی باشید

میثم رضایی تاکید کرد که توقف ثبت سفارش خودروهای وارداتی و مطرح شدن بحث ممنوعیت وارداتی برخی مدل‌ها موجب گرانی ۲۰ تا ۴۰ درصدی این خودروها در بازار کشورمان شده است. برای مثال، لکسوس NX300 هیبریدی که قبلا در بازار با قیمت ۳۰۵ تا ۳۱۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد حالا به قیمت حدود ۴۳۰ میلیون تومان رسیده است. قیمت لکسوس NX200 بنزینی نیز قبلا ۳۶۰ میلیون تومان بود که حالا تا ۵۵۰ و حتی ۶۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. همچنین هیوندای سانتافه پیش از این با قیمت ۲۳۵ میلیون تومان در بازار ایران عرضه می‌شد که اکنون قیمت آن در بازار به ۲۸۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است. هیوندای توسان، کیا سراتو وهیوندای النترا هم از دیگر خودروهایی هستند که قیمت آن‌ها بین ۵۰ تا ۸۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

وی به توقف ثبت سفارش واردات خودرو در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت:

در شرایط فعلی در ماه جاری، ۲ هزار دستگاه خودرو از گمرک ترخیص شده که این اتفاق غیر قانونی است. در واقع مجوز آن‌ها در این مدت تمدید شده و یا مجوز جدید برایش خریداری کرده‌اند. این خودروها شامل مدل‌های توسان، اپتیما، سانتافه، سوناتا و سراتو می‌شد که چون قبلا مجوز ثبت سفارش برای آن‌ها صادر نشده و یا نتوانسته‌اند مجوزهای قبلی را تمدید کنند، در گمرک باقی مانده بودند. در حال حاضر نیز حدود ۵ هزار دستگاه خودروی وارداتی در گمرک وجود دارد.

5 30 - منتظر افزایش نجومی قیمت خودروهای وارداتی باشید

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو در ادامه عنوان کرد که در دستورالعمل جدید واردات خودرو ، شرکت‌های گری مارکت یا غیر نمایندگی هم می‌توانند با همان روال قبلی و طبق قرارداد با نمایندگی‌ها نسبت به واردات محصولاتشان اقدام کنند. او همچنین اظهار کرد توجیه دولت برای افزایش تعرفه واردات خودرو ، حمایت از تولید داخلی است و گفته شده اگر تولید مشترک در کشور صورت بگیرد، بابت این مساله و واردات قطعات خودرو، تخفیف گمرکی تا سقف ۵۰ درصدی لحاظ می‌شود. اما این موضوع باعث ایجاد فساد می‌شود چون هیچ وقت شاهد انتقال تکنولوژی توسط شرکت‌های خودروسازی خارجی به کشورمان نبوده‌ایم و در واقع این مصوبه در راستای حمایت از شرکت‌های پژو و رنو اجرایی خواهد شد.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 75818TechnoYab QR Code For: منتظر افزایش نجومی قیمت خودروهای وارداتی باشید

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *