Peugeot200816HDi1201016 794 529 70 - تکلیف خریداران پژو 2008 و سیتروئن سی 3 پس از خروج پژو سیتروئن از ایران
اشتراک

تکلیف خریداران پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن سی ۳ پس از خروج پژو سیتروئن از ایران

نویسنده: سعیدی تاریخ: دسته بندی: خودرو

پس از برجام، شرکت خودروسازی پژو فرانسه با ایران خودرو و شرکت سیتروئن با سایپا قرارداد همکاری امضا کردند و قرار شد محصولات این دو شرکت در ایران تولید شوند. پژو ۲۰۰۸ (Peugeot 2008) و سیتروئن سی ۳ (Citroen C3) دو خودروی معروف پسابرجامی هستند که در ایران عرضه شدند و مشتریان نیز استقبال خوبی از ثبت نام آن‌ها کردند. حالا با تعلیق همکاری پژو سیتروئن با شرکت‌های ایرانی، گمانه‌زنی‌هایی در مود سرنوشت خریداران پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن سی ۳ زده می‌شود. اکنون همه خریداران و مالکان حواله‌های این خودروهای فرانسوی نگران وضعیت خود هستند.

1 45 620x325 - تکلیف خریداران پژو 2008 و سیتروئن سی 3 پس از خروج پژو سیتروئن از ایران

برخی کارشناسان صنعت خودرو بر این باورند که با تعلیق فعالیت گروه پژو سیتروئن در ایران، قرار نیست صاحبان خودروهای این شرکت‌ها ضرر کنند و شرکت ایکاپ و سایپا سیتروئن حداقل تعهدهای خود در قبال مشتریان را انجام خواهند داد. از سوی دیگر با توجه به بیانیه PSA در مورد تحریم ایران، قرار است همکاری این گروه با شرکت‌های ایرانی تعلیق شود و این همکاری به طور کامل لغو نخواهد شد. به همین دلیل انتظار می‌رود حداقل مشتریانی که قبلا این خودروها را ثبت نام کرده‌اند بتوانند بدون مشکلی خودروی ثبت نامی را تحویل بگیرند.

همچنین پیش‌بینی می‌شود در صورت بروز مشکل در تحویل پژو ۲۰۰۸ یا سیتروئن سی ۳ به خریداران، شرکت‌های ایکاپ و سایپا سیتروئن محصول دیگری را جایگزین کنند. این اتفاق قبلا در مورد رنو مگان افتاده بود و شرکت پارس خودرو به دلیل تحریم، رنو تندر ۹۰ و پراید را به جای مگان به مشتریان پیشنهاد داد. همچنین روز گذشته نیز در خبرها داشتیم که شرکت کرمان خودرو می‌خواهد به جای هیوندای النترا مونتاژی، خودروی سانتافه، جک اس ۵ یا جک اس ۳ را به ثبت نام کنندگان تحویل دهد. این رویکرد البته چندان جالب نیست و مشتریانی را که به هزار زحمت توانستند حواله خودرو را ثبت نام کنند و تاخیرهای فراوان را نیز تحمل کرده‌اند، ناامید خواهد کرد.

سیتروئن سی ۳ سر موعد به مشتریان تحویل داده می‌شود

با این حال شرکت سایپا سیتروئن روز گذشته اعلام کرد فاز تولید آزمایشی سیتروئن C3 با موفقیت پشت سر گذاشته شده و همه چیز برای رسیدن به تولید انبوه آماده است. این شرکت وعده داده به تعهد خود مبنی بر تحویل ۲ هزار دستگاه خودروی پیش فروش شده بر اساس بخشنامه‌های تحویل اعلام شده قبلی در ماه‌های شهریور، مهر و آبان پایبند خواهد بود. پیش فروش خودروی سیتروئن سی ۳ به عنوان اولین محصول تولیدی سایپا سیتروئن در تاریخ ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ به صورت اینترنتی برگزار شده بود و تمام ظرفیت موجود ظرف مدت یک ساعت و ۲۱ دقیقه به پایان رسید.

افزایش نجومی قیمت پژو ۲۰۰۸

همچنین از بازار خبر می‌رسد که پس از اعلام تعلیق فعالیت پژو سیتروئن در ایران، قیمت پژو ۲۰۰۸ به طور نجومی افزایش پیدا کرده است. این اتفاق، بهانه خوبی را دست دلالان داد تا بدون هیچگونه نظارتی و به سلیقه خود، قیمت‌ها را افزایش دهند. در نتیجه شاهد افزایش ۲۵ میلیون تومانی قیمت این کراس اوور پژو بودیم و اکنون این خودرو با قیمت ۱۸۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. این در حالی است که شرکت ایکاپ، این محصول را با قیمت ۱۱۴ میلیون و ۹۹۴ هزار تومان عرضه می‌کند. از سوی دیگر، خریداران اکنون نگران تامین قطعات هستند و باید دید آیا ایکاپ می‌تواند قطعات مورد نیاز خریداران ۲۰۰۸ را تامین کند یا باز هم مانند پژو ۲۰۶ شاهد استفاده از قطعات چینی به جای قطعات اصل فرانسوی خواهیم بود؟


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 84587 TechnoYab QR Code For: تکلیف خریداران پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن سی ۳ پس از خروج پژو سیتروئن از ایران

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *