تکنویاب | اخبار تکنولوژی

iridium cancer 2 - دانشمندان درمان سرطان را در شهاب سنگ ها یافته اند
اشتراک

دانشمندان درمان سرطان را در شهاب سنگ ها یافته اند

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: علمی

همانطور که می دانید ۶۵ میلیون سال پیش برخورد یک شهاب سنگ به زمین باعث انقراض دایناسورها شد، با این حال نکته ای که کمتر کسی از آن خبر دارد این است که این مهمان ناخوانده احتمالا حاوی ترکیبات ضد سرطانی بوده است.

اخیرا نتایج تحقیقات دانشمندان انگلیسی و چینی نشان داده که می توان از فلز «ایریدیم» برای کشتن سلول های سرطانی بدون آسیب زدن به سلول های سالم استفاده کرد.

گفتنی است به عقیده بسیاری از دانشمندان ایریدیم منشاء فرا زمینی دارد و توسط شهاب سنگ ها وارد زمین شده است، با این حال برخی نیز آن را فلزی آتشفشانی می دانند.

Iridium 2 - دانشمندان درمان سرطان را در شهاب سنگ ها یافته اند

فلز ایریدیم

این تیم تحقیقاتی ایریدیم را با مواد ارگانیک ترکیب کرده و آن را درون یک تومور آزمایشگاهی سرطان ریه قرار دادند. سپس با تاباندن اشعه لیزر به این ترکیب آن را فعال کرده اند.

ترکیب مذکور پس از فعال شدن، اکسیژن موجود در تومور را به «اکسیژن یگانه» (singlet oxygen) تبدیل کرده که ماده ای سمی است و سلول های سرطانی را از درون نابود می کند.

sadler iridium - دانشمندان درمان سرطان را در شهاب سنگ ها یافته اند

فرایند آزمایش

اهمیت فلز ایریدیم از آنجا بیشتر می شود که محققان پس از آزمایش آن روی سلول های غیرسرطانی دریافته اند که ترکیب مذکور روی این سلول ها هیچ تاثیری ندارد.

از آنجایی که سلول های سرطانی در برابر بسیاری از داروهای فعلی مقاوم شده اند پیدا کردن روش های درمانی جایگزین اهمیت زیادی دارد، بنابرین ایریدیم می تواند به عنوان یک روش نوین، در درمان سرطان نقش مهمی ایفا کند.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 73018TechnoYab QR Code For: دانشمندان درمان سرطان را در شهاب سنگ ها یافته اند

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *