تکنویاب | اخبار تکنولوژی

iStock 810517776 - بیماری های مهمی که شکم دردتان از آن‎ها خبر می‎دهد
اشتراک

بیماری های مهمی که شکم دردتان از آن‎ها خبر می‎دهد

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: سلامت

شکم ما هر روز نشانه هایی گاه مبهم و گاه غیر مبهم بروز می دهد که می توانند حاکی از مشکلی پنهانی در سلامتی ما باشند. متأسفانه به دلیل مشغولیت های فراوان زندگی، توجه به این نشانه ها را به زمان دیگری موکول می کنیم.

به عبارت دیگر، ما این نشانه ها را نادیده می گیریم و منتظر می شویم تا به علائمی غیر قابل تحمل تبدیل شوند. اما کارشناسان می گویند اگر زودتر به این نشانه ها توجه کنیم و پی ببریم مشکل اصلی چیست، این کار باعث بهبود سلامت ما خواهد شد.

وقتی دچار شکم درد یا حالت تهوع هستید، بدن شما تلاش می کند شما را از یک مشکل پنهان مطلع کند. پی بردن به علت اصلی شکم درد نیاز به مهارت دارد، اما غیر ممکن نیست.

در اینجا به ۱۲ مشکل مهمی می پردازیم که شکم سعی می کند ما را از آن مطلع کند.

۱- یبوست

اگر چند روزی از آخرین اجابت مزاج تان می گذرد ممکن است دچار یبوست شده باشید.

یبوست باعث بروز درد و گرفتگی در شکم می شود. شکم شما با این نشانه ها سعی می کند شما را از به وجود آمدن مشکلی در بدن تان آگاه کند. مصرف بیشتر فیبر، نوشیدن بیشتر آب و مایعات گرم و انجام ورزش می تواند به رفع یبوست کمک کند و در نتیجه درد ناشی از آن تسکین می یابد.

۲- سندروم روده ی تحریک پذیر

سندروم روده ی تحریک پذیر یک اختلال عملکردی گوارشی است، به آن معنی که مجرای گوارشی آسیبی ندیده اما علائمی را احساس می کنید.

اضطراب را عامل محرک حمله های ناشی از این سندروم می دانند، بنابراین در مواجهه با این سندروم، اولین گام کنترل اضطراب است. علاوه بر این، پزشکان توصیه می کنند از مواد غذایی ای که این سندروم را تشدید می کند پرهیز کنید، مواد غذایی حاوی فیبر مصرف کنید، به طور منظم ورزش کنید و به میزان کافی آب بنوشید. همچنین پروبیوتیک ها می توانند جایگزین طبیعی تری برای داروهای ویژه ی این سندروم باشند.

۳- مواد غذایی آلوده

3 21 - بیماری های مهمی که شکم دردتان از آن‎ها خبر می‎دهد

مصرف مواد غذایی آلوده می تواند باعث التهاب روده ی بزرگ در اثر آلودگی شود (که با عنوان کولیت عفونی هم شناخته می شود).

این حالت معمولا با مصرف مواد غذایی یا آب آلوده ی حاوی باکتری های ای کولی، سالمونلا یا ژیاردیا رخ می دهد. علائم آن عبارتند از اسهال، کم شدن آب بدن، تب، نفخ، گاز معده و درد شکم. درمان این بیماری معمولا با مصرف دارو برای کمک به کنترل درد و تب و نوشیدن مایعات برای کمک به بازگشت آب بدن انجام می شود.

۴- سرطان تخمدان

4 21 - بیماری های مهمی که شکم دردتان از آن‎ها خبر می‎دهد

شکم درد یکی از علائم اولیه ی سرطان تخمدان است. متأسفان