Assignment of a nominal currency 2 - تخصیص ارز نیمایی باعث افزایش قیمت خودرو شد
اشتراک

تخصیص ارز نیمایی باعث افزایش قیمت خودرو شد

نویسنده: سعیدی تاریخ: دسته بندی: خودرو

بانک مرکزی به منظور مدیریت بازار ارز، کالاهایی که مشمول تخصیص ارز نیمایی می‌شوند را به چهار گروه تقسیم کرده است که قطعات خودرو در گروه چهارم قرار می‌گیرند و برای واردات کالا مشمول به دریافت ارز می‌شوند. بر اساس اطلاعیه‌‌ای که توسط دولت منتشر شده، تاکید می‌‌شود تنها کالا‌هایی که مراحل تخصیص ارز و حواله آن‌ها طی شده باشد می‌توانند به ترخیص کالا اقدام کنند، اما اگر مراحل حواله را انجام نداده باشند، کالای مورد نظر حذف خواهد شد؛ چرا که ابتدا باید وزارت صنعت آن را تایید کند و پس از دریافت مجوز و تخصیص ارز نیمایی، قادر به واردات کالا خواهند بود.

Assignment of a nominal currency 3 620x328 - تخصیص ارز نیمایی باعث افزایش قیمت خودرو شد

افزایش قیمت خودرو با ارز نیمایی

مشکل از آنجایی شروع شد که واردکنندگان قطعات نیمه ساخته و مواد اولیه خودرو جهت دریافت ارز به سیستم بانکی مراجعه کرده، اما موفق به دریافت ارز نشدند و پس از آن، سیستم‌های بانکی این واردکنندگان را به صرافی‌ها ارجاع دادند. از طرفی خود صرافی‌ها نیز برای دریافت ارز صادرات محصولات فولادی و پتروشیمی با مشکلات زیادی مواجه‌اند و با زحمت فراوان، نیاز متقاضیان ارز را تامین می‌کنند. برخی بر این باورند که اگر قطعه سازان و خودروسازان، مواد اولیه و قطعات را از طریق ارز نیمایی تامین کنند، چنین اقدامی تاثیر منفی بر روی بهای تمام شده محصولات می‌گذارد و در نهایت منجر به افزایش قیمت خودرو می‌شود.

در حال حاضر خودروسازان داخلی نسبت به افزایش بهای تمام شده محصولات خود معترض بوده و از وزارت صنعت، تخصیص ارزی را خواستارند که قیمت مناسبی داشته باشد، اما تاکنون تصمیم خوبی گرفته نشده است. با بررسی محصولات کرمان موتور که از ارز نیمایی برای تولید خودرو استفاده کرده است، متوجه می‌شویم که خودرو جک S5 قبل از این با قیمت ۱۲۳ میلیون تومان تولید می‌شد، اما در حال حاضر قیمت تولیدی آن بالغ بر ۲۳۵ میلیون تومان است و خودرو X60 با ۱۶۵ میلیون تومان و خودرو S3 نیز با قیمت حدود ۱۷۵ میلیون تومان تولید می‌شوند.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 89930 TechnoYab QR Code For: تخصیص ارز نیمایی باعث افزایش قیمت خودرو شد

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *