5c69a2e5 6996 4516 b5d7 c24908820467 - تایر مفهومی گودیر اکسیژن معرفی شد
اشتراک

تایر مفهومی گودیر اکسیژن معرفی شد

نویسنده: سعیدی تاریخ: دسته بندی: کسب و کار

شرکت لاستیک‌سازی گودیر (Goodyear) مشتاق است که در کمک به محیط زیست، نقش پررنگی ایفا کند. گودیر که به عنوان شرکتی درجه یک برای تولید انواع لاستیک شناخته می‌شود، گاهی محصولات پیچیده‌ای تولید می‌کند که می‌تواند در صنعت لاستیک دنیا، تغییر ایجاد کند. با وجود استفاده از آخرین فناوری‌ها در ساخت لاستیک، تیم تحقیق و توسعهگودیر تلاش‌های خود را برای پیشرفت بیش‌تر متوقف نکرده و نتیجه این فعالیت‌ها به تولید تایر بسیار عجیبی به نام اکسیژن (Oxygene) منجر شده است. گودیر از لاستیک مفهومی جدید اکسیژن در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ رونمایی می‌کند و آن‌طور که گفته می‌شود بخش داخلی آن پوشیده از خزه زنده است؛ اما قضیه کمی بیش‌تر از این به نظر می‌رسد.

ffbf2437 7362 4cab 8a87 56199e376f00 - تایر مفهومی گودیر اکسیژن معرفی شد

عکس‌های منتشر شده از لاستیک مفهومی اکسیژن نشان می‌دهد که نوارهای کناری آبی و خاکستری در آن وجود دارد؛ این نوارها قطعات رنگی نیستند، بلکه تایر در واقع از طریق فتوسنتز برق، تولید می‌کند. به یاد داشته باشید خزه‌ی زنده در آن وجود دارد و لاستیک مفهومی اکسیژن می‌تواند برای برقراری ارتباط با وسایل نقلیه مختلف هنگام چرخش یا ترمزگیری، نورانی شود. قطعات الکترونیکی، حسگرها و حتی یک پردازنده در بخش داخلی تایر تعبیه شده‌اند تا همه‌ی این اتفاقات جالب رخ دهد. امیدواریم که تایری با این همه خصوصیات خوب، بتواند در برابر چاله و دست‌انداز مقاوم باشد.

 

f84e7cfb 3812 4b9c a312 d6b75d0015c8 - تایر مفهومی گودیر اکسیژن معرفی شد

عملکرد ثانویه‌ای نیز برای لاستیک مفهومی گودیر وجود دارد و آن ماموریت کمک به تولید هوای تازه است. لاستیک اکسیژن رطوبت جاده و دی‌اکسیدکربن موجود در هوا را جذب می‌کند تا خزه‌ی داخل آن تغذیه شود و سپس اکسیژن آزاد کند. گودیر برآورد می‌کند که در شهری با ۲.۵ میلیون خودرو، لاستیک‌های “زنده” می‌توانند ۳۰۰۰ تن اکسیژن تولید کرده و سالانه ۴۰۰۰ تن دی‌اکسیدکربن را به خود جذب کنند. با فرض این‌که ۱۰ میلیون تایر از این نوع موجود باشد، پیش‌بینی می‌شود مقدار قابل توجهی هوای تازه در جو کره‌ی زمین تولید شود.

be765e2a 4af5 4d52 93ac 446c3c803f10 - تایر مفهومی گودیر اکسیژن معرفی شد 6e7b7f7e df5f 4fe6 a25d 56c7f46b22e7 - تایر مفهومی گودیر اکسیژن معرفی شدخود تایر نیز به طور طبیعی طراحی بی‌نظیر دارد، بنابراین هرگز نباید نگرانی در مورد پنچری یا ترکیدن داشته باشید. در تایر مفهومی اکسیژن از کائوچوی بازیافتی برای آج و ساختار اصلی استفاده می‌شود، بنابراین از لحاظ فنی تایری است که در واقع به جای مصرف هوا آن را در داخل خود تولید می‌کند.

مطمئنا این فقط یک طرح مفهومی است که طبق گفته‌ی مهندسان گودیر، قصد دارد تفکر انسان‌ها را به چالش بکشد و به جهت‌دهی بحث در مورد حمل‌ونقل هوشمند، ایمن و پایدار در آینده کمک کند. به بیان دیگر، انتظار نداشته باشید که این تایرهای مفهومی زنده را به زودی ببینید. با این حال، باید از گودیر به خاطر توجه به محیط زیست و تلاش در جهت دغدغه‌های جهانی تشکر کرد.

منبع MOTOR1


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 80603 TechnoYab QR Code For: تایر مفهومی گودیر اکسیژن معرفی شد

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *