تکنویاب | اخبار تکنولوژی

1 15 - ماه گرفتگی 5 مرداد 97 طولانی ترین خسوف قرن خواهد بود
اشتراک

ماه گرفتگی ۵ مرداد ۹۷ طولانی ترین خسوف قرن خواهد بود

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: علمی

روز پنجم مردادماه امسال مصادف با ۲۷ جولای ۲۰۱۸، طولانی ترین ماه گرفتگی یا خسوف قرن بیست و یکم رخ خواهد داد. به گفته محققان، این خسوف به مدت ۱ ساعت و ۴۳ دقیقه اتفاق می‌افتد و در قاره‌های اروپا، آسیا، آفریقا، اقیانوسیه و بخش‌هایی از آمریکا قابل رویت است.

ماه گرفتگی ۵ مرداد در آمریکا دیده نمی‌شود

ماه گرفتگی کامل زمانی رخ می‌دهد که کل ماه وارد سایه کل زمین می‌شود و این بار این رویداد نجومی زیبا و جذاب، بسیار خاص‌تر از همیشه خواهد بود. ماه گرفتگی ۵ مرداد ۱۳۹۷ به مدت ۱ ساعت و ۴۳ دقیقه طول می‌کشد و در بیشتر کشورهای دنیا نیز قابل مشاهده است. گفته شده که تنها ساکنان آمریکا نمی‌توانند این اتفاق نادر را رویت کنند، ولی ساکنان اروپا، آفریقا، آسیا، استرالیا و بخش‌هایی از آمریکای جنوبی از تماشای این رویداد دیدنی لذت خواهند برد.

در طول این خسوف طولانی، ماه از مرکز سایه زمین می‌گذرد. آخرین ماه گرفتگی کامل قبلی در روز ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ رخ داده بود و ۱ ساعت و ۱۶ دقیقه به طول انجامید. در این رویداد، ماه از بخش جنوبی سایه زمین گذشته بود. در ژانویه ۲۰۱۹ نیز یک ماه گرفتگی کامل دیگر رخ می‌دهد که در آن ماه از بخش شمالی سایه زمین می‌گذرد و این رویداد نیز ۱ ساعت و ۲ دقیقه طول می‌کشد. لازم به ذکر است که طولانی ترین خسوف کامل قرن بیستم در تاریخ ۱۶ جولای ۲۰۰۰ میلادی اتفاق افتاده بود که تا ۱ ساعت و ۴۶ دقیقه و ۴ ثانیه ادامه داشت.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 85610TechnoYab QR Code For: ماه گرفتگی ۵ مرداد ۹۷ طولانی ترین خسوف قرن خواهد بود

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *