تکنویاب | اخبار تکنولوژی

1157ba80 a91b 4efc b3e3 7d908cfb5ef6 - سامانه ثبت سفارش خودروهای داخلی همچنان مسدود است
اشتراک

سامانه ثبت سفارش خودروهای داخلی همچنان مسدود است

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: خودرو

یک ماه پیش بود که وزارت صنعت و معدن به ناگهان و بدون اطلاع قبلی، سایت ثبت سفارش خودرو را از دسترس خارج کرد. گمانه‌زنی‌های مختلفی در مورد علت این اقدام وزارت صنعت مطرح شد. در جدیدترین اظهار نظر رسمی از سوی مسئولان این وزارتخانه، معاون وزیر صنعت و معدن در مورد این اقدام و دلایل آن نکات مهمی را بیان کرده است.

مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به بسته شدن سامانه ثبت سفارش خودرو از ۱ ماه پیش، اعلام کرد:

این سایت تا اطلاع ثانوی و تا زمان تصویب طرح ساماندهی خودروهای وارداتی در دولت، بسته خواهد ماند.Mercedes Benz E Class 2014 800x600 wallpaper 0b - سامانه ثبت سفارش خودروهای داخلی همچنان مسدود است

خسروتاج، برخلاف اظهار نظرهای پیشین مسئولان وزارت صنعت و معدن که دلیل بسته شدن سایت را انتقال داده و بروزرسانی اعلام کرده بودند، این اقدام را کاملا قانونی دانست و در مورد  دلیل آن، اظهار داشت:

علت اصلی بسته شدن سیستم ثبت سفارش خودرو، ایجاد شفافیت هرچه بیشتر در زمینه واردات خودروهای خارجی به کشور است. زمانی که دستورالعمل جدید واردات خودرو در هیئت دولت به تصویب برسد و ابلاغ گردد؛ اجازه ورود خودروهای خارجی به کشور مجددا صادر خواهد شد و سامانه مجددا شروع به کار خواهد کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این نکته که در دستورالعمل جدید بحث نحوه استفاده از ظرفیت تولید داخل، نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های خودروساز جهانی، مشخص بودن واردکنندگان خودرو و  تعهداتی این واردکنندگان به شکل دقیق و مشخصی تدوین و قید خواهد شد؛ خاطرنشان کرد:

ثبت سفارش خودروهای CBU بسته است؛ اما بقیه مونتاژکارهای داخلی می‌توانند نسبت به درخواست تأمین و واردات قطعات مورد نیاز خود اقدام نمایند.

بر اساس طرحی که از سوی وزارت صنعت و معدن مطرح شده و قرار است به تصویب هیئت وزیران نیز برسد، استفاده ۵۰ درصدی از ارز صادرکنندگان شرط اصلی واردات خودرو خواهد بود.

در سوی مقابل اما فرهاد احتشامزاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو، این اقدام وزارت صنعت را کاملا غیرقانونی دانست و اعلام کرد که این انجمن به‌صورت قانونی این مورد را پیگیری قضایی خواهد کرد. وی در این زمینه اظهار داشت:

بر اساس ماده ۵ قانون بهبود فضای کسب و کار که توسط معاون اول رئیس جمهور مورد تأکید فراوان قرار گرفته است؛ دستگاه‌های اجرایی باید در تدوین دستورالعمل‌ و آئین‌نامه‌های جدید حتما نظر تشکل‌های تخصصی را جویا شوند. متأسفانه در زمینه بستن سامانه ثبت سفارش خودرو، وزارت صنعت و معدن هیچ‌گونه مشورتی با فعالان این حوزه انجام نداده و این کار کاملا خودجوش و غیر قانونی بوده است.

منبع تسنیم


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 69909TechnoYab QR Code For: سامانه ثبت سفارش خودروهای داخلی همچنان مسدود است





این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *