تکنویاب | اخبار تکنولوژی

92c249b6 9449 406e aab7 c70049c1e642 - بازگشت تحریم خودروسازی ایران نزدیک است
اشتراک

بازگشت تحریم خودروسازی ایران نزدیک است

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: خودرو

خودروسازی ایران، تحریم‌های بین‌المللی را پیش‌تر تجربه کرده است و بسیار هم متضرر شده؛ اما نکته اینجا است که در آن دوران، صنعت خودرو در اولویت‌های انتهایی تحریم قرار داشت و حالا در صف اول قرار گرفته است. بنابر اخبار رسیده، پس از طی ضرب‌الاجل سه‌ماهه، ایالات‌متحده آمریکا تحریم علیه خودروسازی ایران را از سر خواهد گرفت. این تعجیل آمریکایی‌ها برای تحریم خودروسازی نشان می‌دهد آن‌ها دقیقا یکی از صنایع اصلی کشور را برای وارد کردن فشارهای اقتصادی هدف گرفته‌اند. به دو دلیل بسیار مهم، خودروسازی می‌تواند هدفی مناسب برای اعمال فشارهای اقتصادی ایالات‌ متحده آمریکا پس از خروج از برجام باشد.

e76c4bd1 5f75 4306 adda 73d14e2968dd - بازگشت تحریم خودروسازی ایران نزدیک است

دلیل اول به حجم سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت خودرو مربوط می‌شود؛ چراکه پس از توافق هسته‌ای و اجرایی شدن برجام، چند قرارداد و تفاهم‌نامه همکاری مشترک در قالب سرمایه‌گذاری مستقیم میان خودروسازان خارجی با ایرانی‌ها منعقد شد؛ بنابراین دونالد ترامپ می‌خواهد اولین ضربه محکم را پس از خروج از برجام به یکی از اصلی‌ترین ستون‌های اقتصادی کشور وارد کند و مانع سرمایه‌گذاری در صنعت خودروی ایران شود. طبعا اگر ترامپ در این مسیر به توفیق برسد، یکی از اصلی‌ترین میوه‌های برجام یعنی حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت خودروی ایران، نرسیده خواهد افتاد.

نکته دوم به تأثیر غیر‌ قابل‌ انکار خودروسازی در رشد اقتصادی کشور و سهم آن در تولید ناخالص داخلی مربوط می‌شود. بر کسی پوشیده نیست که صنعت خودرو نقشی بسیار مهم و اساسی در رشد اقتصادی کشور طی چند سال گذشته داشته است و این موضوع اتفاقا پس از توافق هسته‌ای، خود را نشان داد. حالا اگر قرار بر بازگشت تحریم‌ها و همنوا شدن اروپایی‌ها با ترامپ باشد، نه‌تنها خودروسازی رشدی به خود نخواهد دید، بلکه هیچ بعید نیست به شرایط دوران تحریم بازگردد.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 83220TechnoYab QR Code For: بازگشت تحریم خودروسازی ایران نزدیک است

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *