تکنویاب | اخبار تکنولوژی

a963ac3c 4a11 4b63 b3e3 2fe25d6a271a 1 - رونمایی از مدل مفهومی هیوندای لفیل روگ
اشتراک

رونمایی از مدل مفهومی هیوندای لفیل روگ

نویسنده: تاریخ: دسته بندی: خودرو

طبق روال سال‌های گذشته، در نمایشگاه خودرو ژنو ۲۰۱۸ شرکت‌های خودروسازی مختلف از جدیدترین محصولات خود رونمایی کرده‌اند. یکی از جذاب‌ترین محدل‌های معرفی شده در این نمایشگاه مدل مفهومی لِفیل روگ هیوندای است که به نوعی بیانگر خط مشی طراحی‌های این شرکت در آینده خواهد بود. لِفیل روگ، به معنای فصل مشترک، بدون شک نقطه‌ی عطفی در طراحی‌های این خودروساز کره‌ای است. ظاهر این خودرو انعکاسی از اعتقاد هیوندای به این اصل است که همه‌ی طراحی‌های این شرکت از گذشته تا حال و آینده با یکدیگر مرتبطند.

لوک دانکرولک، معاون اجرایی و رئیس مرکز طراحی هیوندای، در توصیف این خودرو گفته است:

لِفیل روگ تفسیر مجدد دی‌ان‌ای طراحی مدل مفهومی تاریخی هیوندای کوپه مدل ۱۹۷۴ است. شالوده‌ی این مدل مفهومی بر سابقه‌ی طولانی هیوندای در ساخت مدل‌های شاخص و اسپرت بنا نهاده شده و ما با معرفی لِفیل روگ فصل جدیدی در طراحی هیوندای آغاز کرده‌ایم.

رئیس بخش سبک طراحی هیوندای، سانگ یوپ لی، نیز در اظهار نظری مشابه گفته است:

با تولید و طراحی خودروهایی زیبا و با کیفیت سعی کرده‌ایم دنیای طراحی خودرو را تحت تأثیر قرار دهیم و این بنیان اصلی طرح مفهومی لِفیل روگ است. هدف ما از این کار معرفی هیوندای به عنوان برندی مورد پسند همگان است.

2fc55a55 0004 452e af77 00d9a3c7545c - رونمایی از مدل مفهومی هیوندای لفیل روگ

مدل مفهومی معرفی شده به نوعی بیانگر گرایش جدید هیوندای در طراحی است. هیوندای به تازگی تم «لذت تناسب» را در طراحی‌های خود به‌کار گرفته است که قرار است در آینده در تمام مدل‌های تولیدی این خودروساز به کار گرفته شود. هدف این تم به‌کارگیری زیبایی منحصربه‌فرد، ایجاد ارزش احساسی و حس رضایت کامل در خودروهای هیوندای است. در تم جدید هیوندای به هماهنگی میان چهار عنصر اصلی تناسب، معماری، استایل و تکنولوژی توجه ویژه‌ای شده است که در ادامه به بررسی این عناصر در مدل مفهومی لِفیل روگ می‌پردازیم.

تناسب

تناسب مدل مفهومی لِفیل روگ بر اساس نسبت طلایی در ریاضیات به دست آمده است. این نسبت که به وفور در طبیعت به چشم می‌خورد، طراحان هیوندای را قادر ساخته تا به طبیعی‌ترین شکل ممکن ظاهری زیبا و دلچسب و البته با چاشنی کاریزما به لِفیل روگ ببخشند.

a963ac3c 4a11 4b63 b3e3 2fe25d6a271a - رونمایی از مدل مفهومی هیوندای لفیل روگ

تناسب منحصربه‌فرد این مدل مفهومی به لطف فاصله‌ی زیاد بین دو محور، رینگ‌های بزرگ و فاصله‌های کوتاه مرکز چرخ‌ها تا جلو و عقب خودرو حاصل شده است. تناسب موجود در فاصله‌ی مرکز چرخ‌های جلو تا شیشه‌ی جلوی خودرو سبب شده تا راننده دید مناسبی برای کنترل خودرو داشته باشد. طراحی خودرو به گونه‌ای است که شیشه‌های جانبی خودرو بالاتر از حد معمول قرار گرفته‌اند و این امر سبب زیبایی دوچندان لِفیل روگ شده است.

معماری

با معرفی این مدل مفهومی، هیوندای رویکرد جدیدی با نام «معماری سبک» اتخاذ کرده است تا بتواند هویت پیش‌رونده‌ای به میراث طراحی خود بیافزاید. استفاده از سبک معماری سبک ظاهری پویا به خودرو می‌بخشد. ستون‌های جلو و عقب خودرو به بی‌نقص‌ترین صورت ممکن به یکدیگر متصل شده‌اند و این امر سبب شده تا از نمای جانبی این‌طور به‌نظر برسد که لِفیل روگ تنها با یک خط طراحی شده است.

aa5ba3cd 9dd2 4879 a46f 2b107d011bac - رونمایی از مدل مفهومی هیوندای لفیل روگ

داخل و خارج خودرو با «معماری لوله‌ای» با یکدیگر ادغام شده‌اند. استفاده از این سبک باعث شده تا نمای خارجی چشم‌نواز و نمای داخلی اسپرت به‌نظر برسد. فلسفه‌ی استفاده از معماری لوله‌ای این است که علاوه بر ایجاد ارزش احساسی مشابه‌ در نمای خارجی و داخلی، وزن خودرو کاهش یابد.

در کابین لِفیل روگ تفاوت میان نیازهای راننده و سرنشینان مورد نظر طراحان بوده است. طراحی صندلی سرنشین جلو به گونه‌ای است که آسایش او در مسافت‌های طولانی به لطف وجود فضای پای زیاد تضمین شده است. این در حالی است که صندلی راننده برای لذت بردن از رانندگی و با ارگونومی بهینه طراحی شده است. در فضای کابین طراحی‌ها با تأکید بر عمق صورت گرفته و سبب شده فضایی آرام، جادار و راحت برای همه‌ی سرنشینان فراهم شود.

طراحی

از دیگر اهداف طراحان لِفیل روگ، ساخت خودرویی متمایز بوده است که حتی از فاصله‌ی دور نیز به عنوان محصولی از هیوندای قابل تشخیص باشد. در نمای جانبی خودرو، استفاده از خطوط مواج در کمال هماهنگی با حجم بخشی به بدنه‌ی خودرو سبب شده تا طراحان به هدف اولیه‌ی خود دست یابند. بخش‌های مقعر و محدب بدنه به شکل استادانه‌ای طراحی شده‌اند تا شخصیتی جذاب به لِفیل روگ ببخشند. کاپوت کشیده و پهن این مدل مفهومی بدون شک یکی از المان‌های منحصربه‌فرد در ظاهرش است که در کنار جلوپنجره‌ی آبشاری سبب تشخیص آن حتی از فواصل دور می‌شود. جلوپنجره‌ی آبشاری این خودرو طراحی سه بعدی دارد و درون آن از جواهرات با طراحی پارامتریک استفاده شده تا زیبایی آن به نهایت برسد.

06bd62a8 0d7a 41b0 a387 95dd52381e27 - رونمایی از مدل مفهومی هیوندای لفیل روگ

تکنولوژی

یکی از اصول اساسی برای طراحان هیوندای، خلق خودرویی با هماهنگی کامل میان ظاهر و عملکرد بوده است. بر همین اساس و با الهام از سیستم تهویه‌ی هواپیما، دو ورودی هوای خمیده روی کاپوت لِفیل روگ تعبیه شده است. طراحان با استفاده از تزئینات چوب و پارچه‌های با تکنولوژی بالا، فضای کابین را طراحی کرده‌اند که سبب شده حس و حال طراوت در کابین این خودرو القا شود. جلوی راننده یک نمایشگر پانورامیک شناور همراه با تکنولوژی هپتیک تعبیه شده که از طریق آن می‌تواند به تنظیمات اساسی خودرو دسترسی داشته باشد.

 


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 80530TechnoYab QR Code For: رونمایی از مدل مفهومی هیوندای لفیل روگ

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *