1 57 - فولکس واگن ایران را به دلیل تحریم ترک می‌کند
اشتراک

فولکس واگن ایران را به دلیل تحریم ترک می‌کند

نویسنده: سعیدی تاریخ: دسته بندی: خودرو

پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران توسط دونالد ترامپ، بسیاری از شرکت‌های خارجی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده بودند تصمیم گرفتند از تحریم پیروی کرده و کشورمان را ترک کنند. در صنعت خودروسازی نیز خبرهای مختلفی در مورد توقف فعالیت‌های شرکت‌های پژو سیتروئن، رنو، مزدا، دایملر و هیوندای شنیده شده بود و حالا نیز نوبت به شرکت خودروسازی فولکس واگن رسیده است.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین، روز چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ به خبرگزاری بلومبرگ گفت با آغاز تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، شرکت خودروسازی فولکس واگن (Volkswagen) تقریبا تمام فعالیت‌های خود در ایران را متوقف خواهد کرد. این تصمیم پس از گفتگوی مدیران این کمپانی بزرگ آلمانی با سفیر آمریکا در برلین اتخاذ شد و قرار است این شرکت فقط به فعالیت‌هایی با اهداف بشردوستانه در ایران ادامه بدهد.

تکلیف خودروهای فولکس واگن در ایران چه می‌شود؟

در سال گذشته، شرکت فولکس واگن پس از حدود ۱۷ سال غیبت در بازار ایران، همکاری اقتصادی با شرکت ایرانی ماموت خودرو را از سر گرفت و خودروهای پاسات (VW Passat)، تیگوان (VW Tiguan) و گلف جی تی آی (VW Golf Gti) در بازار کشورمان عرضه شدند. حالا این گروه خودروسازی بزرگ باید به همین زودی دوباره ایران را ترک کند و هنوز مشخص نیست در صورت توقف فعالیت این خودروساز آلمانی در ایران، محصولات این برند در بازار کشورمان چه سرنوشتی خواهند داشت.

البته تاکنون هیچ اظهار نظر رسمی از سوی مقامات این شرکت منتشر نشده و این خبر تنها توسط سفیر آمریکا در برلین اعلام شده است. ریچارد گرنل در این باره گفته فولکس واگن، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اجرا می‌کند. وی ضمن متهم کردن ایران به گسترش خشونت و بی ثباتی در جهان، از تصمیم خودروساز آلمانی ابراز خرسندی کرد. در سوی دیگر، یکی از سخنگوهای فولکس واگن به خبرگزاری فرانسه گفته موضع این شرکت همان موضع همیشگی یعنی مراعات تمامی قوانین ملی و بین‌المللی و مقررات صادراتی است و همچنین به تاثیر احتمالی بازگشت تحریم‌های ایالات متحده توجه می‌کنیم. این در حالی است که رویترز نیز به نقل از یک منبع آگاه در فولکس واگن ادعا کرده هیچکس در این شرکت با ریچارد گرنل مذاکره نکرده و موضع این خودروساز آلمانی در برابر ایران تغییری نکرده است.

مرحله‌ی اول تحریم‌های جدید علیه ایران از ۱۵ مرداد آغاز شد و دور دوم آن نیز از ۱۳ آبان به اجرا خواهد رسید.


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 88120 TechnoYab QR Code For: فولکس واگن ایران را به دلیل تحریم ترک می‌کند

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *