shshakhess - چرا نباید قبل از خواب از تلفن همراه استفاده کنیم؟
اشتراک

چرا نباید قبل از خواب از تلفن همراه استفاده کنیم؟

نویسنده: ناصر سورانی تاریخ: دسته بندی: علمی

اگر شب ها به سختی به خواب می روید، دیگر وقت آن رسیده از کار با وسایل الکترونیک تان قبل از خواب دست بکشید. تحقیقات زیادی نشان می دهد نوری که از صفحه ی وسایل الکترونیک مانند تلفن همراه و تبلت ساطع می شود، بر سلامت خواب ما تأثیر می گذارد.

نور آبی ساطع شده از صفحات ال ای دی، تولید ملاتونین را کند یا متوقف می کند؛ هورمونی که زمان خواب را به مغز اطلاع می دهد. ما بدون هورمون ملاتونین بیدار و هوشیار می مانیم و دیرتر از زمانی که باید به خواب می رویم.

دوری از تلفن همراه یا تبلت ساده ترین راه حل این مشکل است. اما اگر شب ها نمی توانید از تماشای فیلم با تبلت تان یا گشت زدن در اینستاگرام دست بکشید، راهکارهایی برای دفع تأثیر منفی اعتیادتان وجود دارد.

اپلیکیشن هایی برای چشمان خسته شما

شرکت اپل بالاخره با اضافه کردن یک ویژگی به نسخه ی ۹٫۳ سیستم عامل خود به مقابله با این نور مشکل ساز رفت. این کار در حقیقت با استفاده از یک فیلتر نارنجی-قرمز گرم انجام می شود که تابش رنگ صفحه ی دستگاه تان را تغییر می دهد.

با فعال کردن گزینه ی NightShift در تنظیمات آیفون یا آیپدی با سیستم عامل نسخه ی ۹٫۳، می توانید پی‎رنگ صفحه ی دستگاه تان را تنظیم کنید. علاوه بر این می توانید حالت NightShift را زمان بندی کنید تا در ساعت های مشخصی از شب فعال و سپس به طور خودکار غیرفعال شود.

برای کامپیوتر شخصی تان می توانید از نرم افزار Flux استفاده کنید که با توجه به ساعت، با صفحه ی دستگاه شما سازگار می شود؛ به طوری که با غروب خورشید پی‎رنگ صفحه ی دستگاه را تغییر می دهد. فیلتر نارنجی-قرمز کم رنگی که به صفحه اضافه می شود، برای چشم ها مناسب تر است و دوباره با طلوع خورشید در صبح به طور خودکار ناپدید می شود. وقتی نرم افزار Flux را نصب کنید، در پس زمینه ی سیستم تان فعال می ماند و بر اساس مکان و زمان تنظیم می شود. این نرم افزار برای سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس موجود بوده و نصب آن بسیار ساده است.

Twilight هم اپلیکیشن رایگانی برای سیستم عامل اندروید است که عملکرد آن شباهت زیادی به نرم افزار Flux دارد. با استفاده از این اپلیکیشن کنترل بیشتری بر پی‎رنگ و شدت نور صفحه ی دستگاه تان خواهید داشت. می توانیدTwilight را طوری تنظیم کنید تا همیشه یا در زمان های ویژه ای فعال باشد و یا به طور خودکار فعال شود.

twlght - چرا نباید قبل از خواب از تلفن همراه استفاده کنیم؟

اپلیکیشن Twilight با تنظیم تابش رنگ دستگاه تان، از نور آبی جلوگیری می کند.

کمک های سخت افزاری

شیوه های نرم افزاری تنها راه جلوگیری از این نور دردسرساز نیستند. محصولات سخت افزاری هم وجود دارند که می توانند به ما کمک کنند.

اگرچه این محصولات چندان شیک و مد روز نیستند، اما دانشمندان می گویند استفاده از عینک هایی با لنز کهربایی یا نارنجی رنگ می تواند جلوی نور آبی را بگیرد. این عینک ها معمولا به عنوان عینک های ایمنی به فروش می رسند و شما می توانید آن ها را از بیشتر ابزارفروشی ها به مبلغ کمی تهیه کنید. ویژگی دیگر این عینک ها، حذف نور آبی همه ی وسایل محیط اطراف شما است، از چراغ های خانه گرفته تا تلویزیون.

همچنین می توانید از یک محافظ صفحه برای حذف همیشگی نور آبی استفاده کنید. عملکرد این محصول مثل دیگر محافظ ها است، با این تفاوت که قابلیت حذف نور آبی را هم دارد.

دستگاهت را خاموش کن و بخواب

با وجود همه ی این تلاش ها، بعضی تحقیقات بیان می کند خیره شدن به صفحه ی دستگاه قبل از خواب، چه با نور آبی و چه بدون آن، باعث می شود دیرتر به خواب برویم. نور روشن در محیط اطراف به مغز القا می کند باید هوشیار بماند و ما مقدار قابل توجهی از چنین نوری را با نگاه کردن به تلفن همراه یا کامپیوتر دریافت می کنیم. پس این لطف را در حق خودتان کنید و تلفن همراه یا تبلت تان را دست کم یک ساعت قبل از خواب کنار بگذارید. این کار کمک می کند خواب آرام تری داشته باشید.

منبع: cnet


دسترسی آسان به این مطلب:
https://technoyab.com/?p= 77997 TechnoYab QR Code For: چرا نباید قبل از خواب از تلفن همراه استفاده کنیم؟

این مطالب هم بخوانید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *